Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ќе има ли попусти за Блек Фрајдеј во Анхоч? :D

Гледам Сетек веќе имаат намаление на лаптопите, за дел од конфигурациите се веќе поефтини од Анхоч.
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
61
Поени од реакции
39
Дали има намалување на цените на графичките или сеуште се до плафон?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ќе почекаш уште година може и повеќе нема најави за нормализирање на цените.
Тоа се вика, стегни заби, заштеди малце и купи си сега ако ти е мерак, еве веќе две и повеќе години никако не се намалуваат, нема сигурно ни наредните две-три.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.687
Поени од реакции
7.271
Тоа се вика, стегни заби, заштеди малце и купи си сега ако ти е мерак, еве веќе две и повеќе години никако не се намалуваат, нема сигурно ни наредните две-три.
Па некои јутубери зборуваа за оваа тема имаше интересен коментар дека кога ќе почнат да се намалуваат цените ќе излезе нова генерација графички. :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.332
Па некои јутубери зборуваа за оваа тема имаше интересен коментар дека кога ќе почнат да се намалуваат цените ќе излезе нова генерација графички. :D
Кул.
Ќе си ја редуцираш драстично желбата за трипл-А гејминг (како мене) и нема да патиш наредниве година-две.
Не знам како ми успеа али веќе воопшто не го следам пазарот :kafence::icon_mrgr:
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Цените никогаш нема да се вратат у "нормала". Истиот филм како со Iphone ќе биде, луѓето се спремни да плаќаат дупло и нема враќање назад
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.687
Поени од реакции
7.271
Кул.
Ќе си ја редуцираш драстично желбата за трипл-А гејминг (како мене) и нема да патиш наредниве година-две.
Не знам како ми успеа али веќе воопшто не го следам пазарот :kafence::icon_mrgr:
Да не испадне дека се фалам али јас си ја средив конфигурацијата таман пред да пукне кризава и ќе ми исдржи наверијатно до нормализирање на цените. :D
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Супер нека не ги намалуваат цените, пред ситуацијава планирав да правам риг, но сега доколку начекам ps5 на msrp одма ќе си земам ( знам дека и ова го нема ама поголема е шансата да начекам ps5 со реална цена него ли графичка ).
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Цените никогаш нема да се вратат у "нормала". Истиот филм како со Iphone ќе биде, луѓето се спремни да плаќаат дупло и нема враќање назад
Apple е една компанија. Ова со графичките е поголемо одколку една коорпорација. Различни фактори, но главно поврзани со силиконот(gid demand, small suply) си ја лансираат моментално цената, но ко што рекоа другиве ќе си се вратат колку толку цените, кога тогаш.
Можда нема да биде ко порано, но дефинитивно нема да е ко сеа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Apple е една компанија. Ова со графичките е поголемо одколку една коорпорација. Различни фактори, но главно поврзани со силиконот(gid demand, small suply) си ја лансираат моментално цената, но ко што рекоа другиве ќе си се вратат колку толку цените, кога тогаш.
Можда нема да биде ко порано, но дефинитивно нема да е ко сеа.
еми шо е поинаку, дуопол е, амд и нвидиа си ги местат цените, работата со графичкиве е што бар 3-4 души пред тебе сакаат да се офајдат од твојата графичка. И тоа ја прави цената едно 20-30% поскапа. Најдобар дил моментално е пребилд некој да се земе ако стварно бараш гејмерски пц. Тие бар колку толку поразумни цени имаат него сам да си склопуваш и да молиш за графичка од овие што ги носат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Уште еден да се најде да продаде 1500 биткоини како овој последниот, и ќе купуваме ефтини половни :D (aко отиде под 40ка БТЦ, и под 3к ETH ќе почнат да шиткаат рударите :D).
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.687
Поени од реакции
7.271
еми шо е поинаку, дуопол е, амд и нвидиа си ги местат цените, работата со графичкиве е што бар 3-4 души пред тебе сакаат да се офајдат од твојата графичка. И тоа ја прави цената едно 20-30% поскапа. Најдобар дил моментално е пребилд некој да се земе ако стварно бараш гејмерски пц. Тие бар колку толку поразумни цени имаат него сам да си склопуваш и да молиш за графичка од овие што ги носат.
Не се зезај пребил има да те изгорат и и че ти натепаат срање рам и срање графичка се тоа склопено во термална печка од куќиште кое ќе свети РЏБ, поскапо е склопување на куќиште али сто пати подобро од предилд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom