Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.022
Фала многу за одговорите па највише играм CS:GO, cod warzone ама таа беше неуспешна мисија ради Рамот, малце е 8 изглеа за таа игра на 99%стигнав на рам usage. Dual channel е рамот.
Cs go ke nemas problemi so taa graficka, ke imas stabilni nad 200 - 250 fps a warzone ke znae da pagja i pod 60 na odredeni lokacii.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
Многу лоша идеја можно е да не ти стигне 16 гб за некоја година.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Многу лоша идеја можно е да не ти стигне 16 гб за некоја година.
Ајде за една година ќе си купи малку копана, 2070ка за 300 евра :D Само нека пали кандилце против криптото :D
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
Ајде за една година ќе си купи малку копана, 2070ка за 300 евра :D Само нека пали кандилце против криптото :D
Гледав видеа нешто почнале да мрдаат надоле можи да паднат. :D :zloo:
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
- 16 RAMM Hyperx
- i5-8600K
- GTX 1660 6GB GDDR5 MSI
- 1TB/120 SSD

Колку би вредела конфигурацијава ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
февруари март најверојатно ќе има некои промени, али останува да видиме. Иако копана графичка никогаш не би земал. Се надевам на новите ќе им паднат цените и ќе дојдат кај што треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Гледав видеа нешто почнале да мрдаат надоле можи да паднат. :D :zloo:
Мрдаат нон стоп, не стигнав да прочитам до каде се јенките со новиот закон ама ако тој помине ќе биде построго кај нив, а генерално тие се моторот на берзите. Купувајте деновиве ќе одат уште малку нагоре, после тоа ќе биде љетиф на кров :D
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
- 16 RAMM Hyperx
- i5-8600K
- GTX 1660 6GB GDDR5 MSI
- 1TB/120 SSD

Колку би вредела конфигурацијава ?
Треба повеќе информации што нпојување има која е брзината на рамовите која фирма се дисковите какво куќиште има што кулер има на процесорот и дали има вентилатори на куќиштето, дали имаат гаранција деловите или не се игра улога и цената може да варира.
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
61
Поени од реакции
39
Здраво. Имам потреба од предлог за монитор кој би се користел како втор екран за лаптоп. Можеби ќе звучи глупо прашањево, но не сум купувал монитори претходно за оваа цел, но дали е можно беспотребно да се купи монитор чии капацитети не би ми можеле да бидат искористени од конфигурацијата на лаптопот? Горна граница за мониторот е 15к. Доле се слики за конфигурацијата на лаптопот.
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Здраво. Имам потреба од предлог за монитор кој би се користел како втор екран за лаптоп. Можеби ќе звучи глупо прашањево, но не сум купувал монитори претходно за оваа цел, но дали е можно беспотребно да се купи монитор чии капацитети не би ми можеле да бидат искористени од конфигурацијата на лаптопот? Горна граница за мониторот е 15к. Доле се слики за конфигурацијата на лаптопот.
Ако не работиш нешто посебно со графика (а по конфигурацијата не верувам), земи си било каков обичен.
Јас зедов BenQ 24", досега се топ, ама гледам нема на лагер во анхоч.
Види ги овие:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Здраво. Имам потреба од предлог за монитор кој би се користел како втор екран за лаптоп. Можеби ќе звучи глупо прашањево, но не сум купувал монитори претходно за оваа цел, но дали е можно беспотребно да се купи монитор чии капацитети не би ми можеле да бидат искористени од конфигурацијата на лаптопот? Горна граница за мониторот е 15к. Доле се слики за конфигурацијата на лаптопот.
Bilo koj monitor ke ti vrsi rabota ali baraj nekoj sto vekje ima podesuvanje za tilt i visina. Bitno e kako e podesen za da nemas problemi so grbot.
 
Член од
23 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
3
1 Прашање малце надвор од тема дали е добар мониторов што го имам ако се разбира некој повеќе слободне нека пише, ZOWIE XL LCD еве го и тука https://zowie.benq.com/en/product/monitor/xl/xl2411p.html , се мислам дали да упрграденам на 1440p Монитор со 144 херци. Ваши мислења ? Играм најчесто Минекрафт и CS:GO тие ми се игри што највише ги играм во CS:GO е супер и Минекрафт али се мислам дали да земам 1440p Монитор дали ке има некоја разлика ?
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.264
1 Прашање малце надвор од тема дали е добар мониторов што го имам ако се разбира некој повеќе слободне нека пише, ZOWIE XL LCD еве го и тука https://zowie.benq.com/en/product/monitor/xl/xl2411p.html , се мислам дали да упрграденам на 1440p Монитор со 144 херци. Ваши мислења ? Играм најчесто Минекрафт и CS:GO тие ми се игри што највише ги играм во CS:GO е супер и Минекрафт али се мислам дали да земам 1440p Монитор дали ке има некоја разлика ?
Разлика ќе има али имаш ли машина да подржи 1440п е вистинското прашање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom