ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
20 август 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Можеби има по форумов некаде, ама не ми успеа да најдам. Колку се плаќа семестар или година на ФОН? Ако може некој да ги подобјасни и дополнителните трошоци од типот членарини, униформи, книги или што и да е.

Фала :smir:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
36
Поени од реакции
20
Можеби има по форумов некаде, ама не ми успеа да најдам. Колку се плаќа семестар или година на ФОН? Ако може некој да ги подобјасни и дополнителните трошоци од типот членарини, униформи, книги или што и да е.

Фала :smir:
2000 Евра ти е вкупно се за една година.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
2000 Евра ти е вкупно се за една година.
Се? Не би рекла.

Можеби има по форумов некаде, ама не ми успеа да најдам. Колку се плаќа семестар или година на ФОН? Ако може некој да ги подобјасни и дополнителните трошоци од типот членарини, униформи, книги или што и да е.

Фала :smir:
2000 евра партиципација, али додади си уште 300 евра. Колоквиуми, испити, скрипти, книги (иако повеќето ги има на интернет), си добиваш лап топ гратис, е сега униформа е околу 100 евра ама 1 купуваш за 3 години и докупи уште една кошула и таман е ако ја пазиш.
Е сега може да имаш дополнителни трошоци ако не запазуваш рокови и на време не уплаќаш.
Имаш право на државна стипендија, а ако имаш одличен просек и на стипендија од фон. Али треба ептен да си најдобар за таа :)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Униформата не е веќе задолжителна, кој како сака. Колоквиум е 450 денари, пријавите се по 20 денари мислам, пријава за семестар 100 денари. Лаптопот ако си со некаква стипендија не е беспари. За книги немам дадено денар, пошо се имам на интернет. Е сеа зависи кој смер ќе одиш, некои и книги купуваа. Испит е 650 денари мислам.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
да појасниме...:D
2000 евра школарина...450 денари секој колоквиум ...за втор колоквиум кога пријавуваш треба да купиш и таксена марка од 50 денари(за секој кол. посебно) пријавата за прв колоквиум е 10 денари а за втор 20...испит ти е 640 мислам...како што кажаа...пријава за семестар 100 денари мислам дека требаше и таксена марка со неа...униформата не е задолжителна и е 5900...книгите ти се по 1000 денари секоја...ако неможеш од компјутер да учиш ќе си ги купиш...(јас ги купив како и мн. други)...ако добиеш БИЛО КАКВА стипендија лаптопот си го плаќаш 300 евра и мораш да потпишеш договор дека ќе останеш до крајот на студирањето...потврда за редовен студент ти се наплаќа 100 денари:pos2:...нема други административни трошоци колку што ми текнува сега...

а да...да напоменам дека интернетот во целата зграда функционира "беспрекорно" на моменти ( т.е кога најмногу ти треба):pos2::pos2:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Ме интересира дали се вистините шпекулациите дека е полесно да поминеш година на ФОН отколку да ја ќариш Виолета Ралева?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Врска немат бе нетуку правете муабети без веза, полесно е од другите ама пак факулетт си е факулетет.
Се извинувам ако некому му го потрошив драгоценото време за да го прочита мојот пост, стварно немав намера. Фала за одговорот, јас прашав пошо низ чаршија се шуњаа такви информации па да проверам дали се вистинити или само дезинформации, за кога ќе искочам во град ако спомнам нешто да не ми се потсмеваат другарчињата. И се извинувам ако некој се пронашол во мојот пост и патем сум го навредил. :toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Се извинувам ако некому му го потрошив драгоценото време за да го прочита мојот пост, стварно немав намера. Фала за одговорот, јас прашав пошо низ чаршија се шуњаа такви информации па да проверам дали се вистинити или само дезинформации, за кога ќе искочам во град ако спомнам нешто да не ми се потсмеваат другарчињата. И се извинувам ако некој се пронашол во мојот пост и патем сум го навредил. :toe:
Пусто Македонче од љјубомора све прави. Ако сакаш да научиш ќе си научиш.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Пусто Македонче од љјубомора све прави. Ако сакаш да научиш ќе си научиш.
Да, пријателу и ја сум приметил дека сите му љубоморат на Фиат Цановски и дека сакаат да му го нарушат угледот на неговиот труд и трудот на неговиот татко. За се што изградиле и го напраиле овој универзитет. Но, јас имам доверба во нив иако се лопови у душа.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ме интересира дали се вистините шпекулациите дека е полесно да поминеш година на ФОН отколку да ја ќариш Виолета Ралева?
Полесно е, само треба кеш да имаш што и не е баш така лесно :wink:
 
Член од
20 август 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
а каква е таа стипендија од фон? не зборам за она 50 најдобри матуранти, туку има нешто со просек? Или конкурираш па ако те примат, или треба само да го постигнеш просекот (налик на државната стипендија). Колку таа фоновската стипендија ти ги покрива трошоците?

пак фала :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Вистинити се бе :xx:
не е толку лесно...барем не полесно од ралева...

а каква е таа стипендија од фон? не зборам за она 50 најдобри матуранти, туку има нешто со просек? Или конкурираш па ако те примат, или треба само да го постигнеш просекот (налик на државната стипендија). Колку таа фоновската стипендија ти ги покрива трошоците?

пак фала :)
друже друга стипендија нема...јас конкурирав за тие 50 стипендии и добив 50%а за еден поен ќе добиев цела...па наместо само 500 евра ми дадоа 1000 евра попуст...не е воопшто тешко на тестирањето...јас и уште 2 од мое школо добивме стипендии...ако добиеш целосна стипендија таа ти ја покрива само школарината...плаќаш колоквиуми книги лаптопот пријави униформа ако сакаш..ако добиеш стипендија од фон неможеш да добиеш државна стипендија...дури и ако добиеш само делумна од 500 евра...за да ја задржиш стипендијата треба да имаш 9,3 просек за целосната 9 просек за тие со 50% и 8,5 за тие со 500 евра...
мислам дека во трета година(или втора...ама се мислам трета) ако ти биле сите 10ки до тогаш можеш да бараш стипендија од фон..ама мислам дека по еден од секој факултет добива..така да тешка работа тоа...
се што ти треба прашај...тука сме ние :) :)



горе имаш напишано 50 најдобри матуранти...не се за најдобрите по просек...туку за најдобрите 50 на нивното тестирање...и да ти кажам..јас бев секоја година мн. добра во трета едвај добра...за тие стипедии просекот има само мала улога...(добиваш од 2 до 5 поени за просек)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
да појасниме...:D
2000 евра школарина...450 денари секој колоквиум ...за втор колоквиум кога пријавуваш треба да купиш и таксена марка од 50 денари(за секој кол. посебно) пријавата за прв колоквиум е 10 денари а за втор 20...испит ти е 640 мислам...како што кажаа...пријава за семестар 100 денари мислам дека требаше и таксена марка со неа...униформата не е задолжителна и е 5900...книгите ти се по 1000 денари секоја...ако неможеш од компјутер да учиш ќе си ги купиш...(јас ги купив како и мн. други)...ако добиеш БИЛО КАКВА стипендија лаптопот си го плаќаш 300 евра и мораш да потпишеш договор дека ќе останеш до крајот на студирањето...потврда за редовен студент ти се наплаќа 100 денари:pos2:...нема други административни трошоци колку што ми текнува сега...

а да...да напоменам дека интернетот во целата зграда функционира "беспрекорно" на моменти ( т.е кога најмногу ти треба):pos2::pos2:
А дали треба да се плати за некој трошоци како што се индекс,картички за идентификации,за партиципации во студентски организации и такви слични работи или само ова што го наброи погоре тоа е се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom