Училиштата во Чаир со променети имиња

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.566
Поени од реакции
715
И јас се чудам , зошто вакви реакции , човек би помислил дека се сменило име на школо каде учат само македонци.

Замисли во Прешево и Бујановац во училиштата каде албанците се мнозинство , сите носат албански имиња.

Во земјата на Милошевиќ , Шешел , Коштуница и Дачиќ е дозволено именување на училиштата по албански личности.

А во Македонија каде албанците по Устав се рамо до рамо со македонците , не сме смееле.

Убаво потсети и ти , наредниот мандат нека биде министер за образование албанец и за еден ден нека потпише промена на имињата на сите училишта каде албанците се мнозинство , кој има да се буни , ќе се буни три дена , а потоа одиме напред , нека не не замараат со вакви теми , за кои во вестите нити треба да се објавува , пошто тоа е нормална ствар.

Интересно е што албанците секогаш се потолерантни , во општините каде градоначалници се албанци , македонците се вработени процентуално , а во некои општини дури прифатиле и турскиот да биде официален јазик ... а во општина Куманово со гласовите на албанските советници , српскиот јазик е официализиран , ејјј ?
Тргнувајќи од историското културно, духовно и државно наследство на македонскиот народ и од неговата вековна борба за национална и социјална слобода и за создавање своја држава, а посебно од државно-правните традиции на Крушевската република и историските одлуки на АСНОМ и уставно-правниот континуитет на македонската држава како суверена република во Федеративна Југославија, од слободно изразената волја на граѓаните на Република Македонија на референдумот од 8 септември 1991 година, како и од историскиот факт дека Македонија е конституирана како национална држава на македонскиот народ во која се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности кои живеат во Република Македонија, а со цел:

ако сакаш да ти го дадам целиот Устав па читај каде тоа вие сте рамо да рамо со нас Македонците
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
И јас се чудам , зошто вакви реакции , човек би помислил дека се сменило име на школо каде учат само македонци.

Замисли во Прешево и Бујановац во училиштата каде албанците се мнозинство , сите носат албански имиња.

Во земјата на Милошевиќ , Шешел , Коштуница и Дачиќ е дозволено именување на училиштата по албански личности.

А во Македонија каде албанците по Устав се рамо до рамо со македонците , не сме смееле.

Убаво потсети и ти , наредниот мандат нека биде министер за образование албанец и за еден ден нека потпише промена на имињата на сите училишта каде албанците се мнозинство , кој има да се буни , ќе се буни три дена , а потоа одиме напред , нека не не замараат со вакви теми , за кои во вестите нити треба да се објавува , пошто тоа е нормална ствар.

Интересно е што албанците секогаш се потолерантни , во општините каде градоначалници се албанци , македонците се вработени процентуално , а во некои општини дури прифатиле и турскиот да биде официален јазик ... а во општина Куманово со гласовите на албанските советници , српскиот јазик е официализиран , ејјј ?

Проблемот е што училиштата биле со мнозинство македонски ученици, најмногу им боли што албанците станаа мнозинство во тие училиште, не дека имињата се менувани, не дека им е криво и директно да кажат дека албанците се множат како зајаци, не е тоа, но со фаќање со промената на имињата сакаат да ја легализираат својата омраза и бесмисленост ( не е упатено за сите македонци), сакаат да ја легализираат својата нервоза кон албанците..........
Всушност што очекуваат од албанците??????
Да не правиме деца за да не се чувствуваат навредени и уплашени дека ќе им ја земеме државата??????
Не сме ние криви, не се ораганизираме да имаме повеќе деца само за да земеме што повеќе територија, престанете со оваа хистерија................
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.566
Поени од реакции
715
Проблемот е што училиштата биле со мнозинство македонски ученици, најмногу им боли што албанците станаа мнозинство во тие училиште, не дека имињата се менувани, не дека им е криво и директно да кажат дека албанците се множат како зајаци, не е тоа, но со фаќање со промената на имињата сакаат да ја легализираат својата омраза и бесмисленост ( не е упатено за сите македонци), сакаат да ја легализираат својата нервоза кон албанците..........
Всушност што очекуваат од албанците??????
Да не правиме деца за да не се чувствуваат навредени и уплашени дека ќе им ја земеме државата??????
Не сме ние криви, не се ораганизираме да имаме повеќе деца само за да земеме што повеќе територија, престанете со оваа хистерија................
Не бе вие не сте криви Прост Човек кога незнае колку е доста и тоа жените ги имате како фотокопири Цацко се заглавил во копирот хахахха
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
5.286
Проблемот е што училиштата биле со мнозинство македонски ученици, најмногу им боли што албанците станаа мнозинство во тие училиште, не дека имињата се менувани, не дека им е криво и директно да кажат дека албанците се множат како зајаци, не е тоа, но со фаќање со промената на имињата сакаат да ја легализираат својата омраза и бесмисленост ( не е упатено за сите македонци), сакаат да ја легализираат својата нервоза кон албанците..........
Всушност што очекуваат од албанците??????
Да не правиме деца за да не се чувствуваат навредени и уплашени дека ќе им ја земеме државата??????
Не сме ние криви, не се ораганизираме да имаме повеќе деца само за да земеме што повеќе територија, престанете со оваа хистерија................
Е де , го живеат својот живот , сакаат да го диктираат и нашиот.

Брат , знаеш порано и личните имиња државата ги бираше , пред да ти го запишат името , гледале во листите на забранети имиња , ако си сакал Дардан да го именуваш детето , ти рекле не може Дардан , можеш само Дурмиш или Далип.

Сега успеавме личните имиња слободно да ги избираме , но ете се мешаат во имињата на училиштата.
Ќе пројде и ова, пошто глупав е обидот за попречување , тие имиња се бираат по волја на општеството , родителите , учениците , не се бират по волјата на министерот , министерот е само слуга на граѓаните.
--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:30 ---
целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности кои живеат во Република Македонија, а со цел:

ако сакаш да ти го дадам целиот Устав па читај каде тоа вие сте рамо да рамо со нас Македонците
Ова ти е исто како : 1+3 или 3+1
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.573
Поени од реакции
34.969
Крај на Македонија нема да биде ако едно училиште се преименува, крај на Македонија ќе се случи ако не бидеме сложни и ако не се помириме со фактот дека Македонија не е само на Македонците туку е на сите граѓани на оваа држава................
Точнооооооооооооооооо
Македонија е држава на сите граѓани кои живеат во неа. Бравооооооо

НО сите граѓани кои живеат во Република Македонија, треба да го почитуваат редот и поредокот, да ги почитуваат законите кои важат во Република Македонија.


Е сега по што ти живееш во Македонија и се залагаш за соживот и толеранција, ќе те замолам да ми кажеш ЕДНА држава во светот во која што тебе ќе ти биде дозволено да истакнуваш знамиња на јавно место од друга држава, да интонираш химна на друга држава, по сопствена волја да менуваш имиња на јавни установи
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Не бе вие не сте криви Прост Човек кога незнае колку е доста и тоа жените ги имате како фотокопири Цацко се заглавил во копирот хахахха

браво!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! најјак си:cuc:, ти си чудо на човештвото...............ти си бисер меѓу македонците......
Ти си чувар на името библиско македонско...........
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Точнооооооооооооооооо
Македонија е држава на сите граѓани кои живеат во неа. Бравооооооо

НО сите граѓани кои живеат во Република Македонија, треба да го почитуваат редот и поредокот, да ги почитуваат законите кои важат во Република Македонија.


Е сега по што ти живееш во Македонија и се залагаш за соживот и толеранција, ќе те замолам да ми кажеш ЕДНА држава во светот во која што тебе ќе ти биде дозволено да истакнуваш знамиња на јавно место од друга држава, да интонираш химна на друга држава, по сопствена волја да менуваш имиња на јавни установи
Не очекувај одговор , не иде у корист на козое.. албанците :pipi:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Точнооооооооооооооооо
Македонија е држава на сите граѓани кои живеат во неа. Бравооооооо

НО сите граѓани кои живеат во Република Македонија, треба да го почитуваат редот и поредокот, да ги почитуваат законите кои важат во Република Македонија.


Е сега по што ти живееш во Македонија и се залагаш за соживот и толеранција, ќе те замолам да ми кажеш ЕДНА држава во светот во која што тебе ќе ти биде дозволено да истакнуваш знамиња на јавно место од друга држава, да интонираш химна на друга држава, по сопствена волја да менуваш имиња на јавни установи
Во Албанија на 1500 макеоднци и е дозволено употреба на знамето, за химната не знам.....
Кога се игра футбал на репрезентации, не знам точно ама мислам дека се пеат химни и се влеат знамиња, ШТО Е ПРОБЛЕМОТ????ПАДНА СУВЕРЕНИТОТ НА МАКЕДОНИЈА????????
http://forum.kajgana.com/threads/Македонското-знаме-се-вее-во-Пустец.1384/
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.573
Поени од реакции
34.969
Не очекувај одговор , не иде у корист на козое.. албанците :pipi:
Не очекувам одговор, затоа што и тие самите го знаат одговорот, само лицемерието не им дозволува да признаат какви права уживаат во Македонија, ама тоа ти е ‘‘ дај им прст, цела рака ќе ја земат‘‘.
Македонија е ЕДИНСТВЕНА земја во светот каде што малцинството има поголеми права од мнозинството.

И знам, сега Дарди ќе ми извади статистика колку ученици албанци учат во Тетово и во Чаир,, во очаен обид да не ми одговори на прашањето и да ми наведе САМО една држава во светот каде што интонирањето на химна од друга држава и истакнување на знаме од друга држава е дозволено.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Како не приметувате дека сами на себе сте си контрадикторни. Се повикувате на Уставот а овде менувате имиња самоволно кршејќи и непочитувајќи го законот. Како ќе успеете да го смените името во Централен регистар кога пренамената на името е незаконска ? Ете зашто се јавува гневот, прво правите проблеми па после глумите жртви и плачете кај Пол ВОЛерс
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Е де , го живеат својот живот , сакаат да го диктираат и нашиот.

Брат , знаеш порано и личните имиња државата ги бираше , пред да ти го запишат името , гледале во листите на забранети имиња , ако си сакал Дардан да го именуваш детето , ти рекле не може Дардан , можеш само Дурмиш или Далип.

Сега успеавме личните имиња слободно да ги избираме , но ете се мешаат во имињата на училиштата.
Ќе пројде и ова, пошто глупав е обидот за попречување , тие имиња се бираат по волја на општеството , родителите , учениците , не се бират по волјата на министерот , министерот е само слуга на граѓаните.
--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:30 ---


Ова ти е исто како : 1+3 или 3+1

Е па што сакаш ти, име албанско само во Албанија, тука не можеш..............
и ИМЕТО арбен било меѓу неприфатените..........
Ваква глупост не праваат цивилизираните луѓе, сешто сме издржале и ние........
--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:48 ---
Не очекувам одговор, затоа што и тие самите го знаат одговорот, само лицемерието не им дозволува да признаат какви права уживаат во Македонија, ама тоа ти е ‘‘ дај им прст, цела рака ќе ја земат‘‘.
Македонија е ЕДИНСТВЕНА земја во светот каде што малцинството има поголеми права од мнозинството.

И знам, сега Дарди ќе ми извади статистика колку ученици албанци учат во Тетово и во Чаир,, во очаен обид да не ми одговори на прашањето и да ми наведе САМО една држава во светот каде што интонирањето на химна од друга држава и истакнување на знаме од друга држава е дозволено.

Според што велиш дека Македонија е ЕДИНСТВЕНА земја во светот каде што малцинството има поголеми права од мнозинството.???????
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
5.286
Е па што сакаш ти, име албанско само во Албанија, тука не можеш..............
и ИМЕТО арбен било меѓу неприфатените..........
Ваква глупост не праваат цивилизираните луѓе, сешто сме издржале и ние........
Замисли со кој систем сме имале работа , и личните имиња ти ги одредувале , дозволени и недозволени , па ова ни во Северна Кореја го немаш.

И сеуште некој мисли дека ќе одредува имиња.


Точнооооооооооооооооо
Македонија е држава на сите граѓани кои живеат во неа. Бравооооооо
Ако е држава на сите граѓани , тоа ми дава за право да имам право и јас да сменам имиња на училишта и улици , а не само ти. ;)


НО сите граѓани кои живеат во Република Македонија, треба да го почитуваат редот и поредокот, да ги почитуваат законите кои важат во Република Македонија.
Има отсапувања од сите страни во почитување на законите.
Имаме надлежни органи за проценување и одлучување.

Е сега по што ти живееш во Македонија и се залагаш за соживот и толеранција, ќе те замолам да ми кажеш ЕДНА држава во светот во која што тебе ќе ти биде дозволено да истакнуваш знамиња на јавно место од друга држава, да интонираш химна на друга држава, по сопствена волја да менуваш имиња на јавни установи
Пошто побара само една држава , таа е :

СРБИЈА

Во Србија се интонира албанската химна , улиците во Бујановац сите се заменети со албански имиња , училиштата носат албански имиња. ПРОБЛЕМ ?

Да да, Србија , земја на Малиот Слобо алиас Ивица Дачиќ и бивши другар на Шешел алиас Тома Николич.

А Бујановац ти е пола пола град, за разлика од Чаир. Ако можеле во Бујановац , веруј ми во Чаир може и името на општината да се смени (упс, еве уште една идеја).

--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:54 ---
Не очекувај одговор , не иде у корист на козое.. албанците :pipi:
Многу не потценуваш бе море, ако не сум ти вратил некогаш , не значи дека не сум можел

Не очекувам одговор, затоа што и тие самите го знаат одговорот, само лицемерието не им дозволува да признаат какви права уживаат во Македонија, ама тоа ти е ‘‘ дај им прст, цела рака ќе ја земат‘‘.
Македонија е ЕДИНСТВЕНА земја во светот каде што малцинството има поголеми права од мнозинството.

И знам, сега Дарди ќе ми извади статистика колку ученици албанци учат во Тетово и во Чаир,, во очаен обид да не ми одговори на прашањето и да ми наведе САМО една држава во светот каде што интонирањето на химна од друга држава и истакнување на знаме од друга држава е дозволено.
Полека бе чекај малце пред да ти одговорам , не сум машина.

Ти реков дека Србија е таа земја, има и други.

Македонија ако е земја на сите граѓани , зошто во химната има само македонци ?

Ви реков еднашка , македонците не ги фермаат албанците , а албанците не ги фермаат македонците.

Ти се допаѓа тебе вака ? Мене не.

Ако и на тебе не , тогаш моли ги твоите кога одат во Америка , нека земат и некој албански министер со себе и нека ги посетат и иселените албанци таму , пошто нели Македонија е држава на сите граѓани.

А јас ќе им речам на моите дека покрај албанско знаме , законот вели дека треба да има и државно знаме и дека треба да се интонира и македонската химна (ама таа е еднонационална , но ај)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.573
Поени од реакции
34.969
Во Албанија на 1500 макеоднци и е дозволено употреба на знамето, за химната не знам.....
Кога се игра футбал на репрезентации, не знам точно ама мислам дека се пеат химни и се влеат знамиња, ШТО Е ПРОБЛЕМОТ????ПАДНА СУВЕРЕНИТОТ НА МАКЕДОНИЈА????????
http://forum.kajgana.com/threads/Македонското-знаме-се-вее-во-Пустец.1384/
Чисто информативно
Албанија на последниот попис прво најави казни за сите оние кои ќе се изјаснат како неалбанци, за подоцна (за секој случај), да ја избришат графата за националност од законот за граѓанска евиденција.

Кога се игра фуТбал на репрезентации и во Македонија се интонираат двете химни на двете држави, ама оди ти во Швајцарија, Белгија, Данска, Германија(да не ги бројам сите држави по ред) интонирај ја химната на Албанија на јавен настан, истакни знаме на Албанија без да го истакнеш нивното знаме, по брза постапка ќе бидеш прогласен за државен непријател и протеран од земјата или не ти гине робија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom