Училиштата во Чаир со променети имиња

Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
значи у близина ти е ептен а... инаку тоа што се мери таму ке биде џамија.

п.с у тоа зградата на ќошот.. кај чајџилницата... тоа им е зборно место на вахабистите? нема ден да не видам масовен собир таму.. нема ден!
Не, обична чајџилница, има карти ,океј да играш, барем така беше. Сум одел 4 до 5 пати сум пиел чај 10 денари. Не сум бил последниве 3 месеци, откако фатија одмориве, и не знам дали има вахабисти, али не ми се верува. Иначе брадосаниве сум ги видел кај тинекосот кај трафиките надвор на маса продаваат марули, барем еднаш татко ми го видов како купува, па го зезав, он ми се правда го мрзело до пазар да оди, хаха.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не, обична чајџилница, има карти ,океј да играш, барем така беше. Сум одел 4 до 5 пати сум пиел чај 10 денари. Не сум бил последниве 3 месеци, откако фатија одмориве, и не знам дали има вахабисти, али не ми се верува. Иначе брадосаниве сум ги видел кај тинекосот кај трафиките надвор на маса продаваат марули, барем еднаш татко ми го видов како купува, па го зезав, он ми се правда го мрзело до пазар да оди, хаха.
еве ја ти кажувам секој ден поминувам од таму... секој ден ги гледам... и таа џамија што е импровизирана 99% вахабисти одат...

п.с незнам дали си приметил - еве вечер ако те буди тој у 4 сабајле... примети дека сите џамии ке ја испеат молитвата таа почнува 20тина минути покасно заедно со уште 3 4 џамии....
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
деца, учете од албанците додека не е касно, има што да научите!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.748
Поени од реакции
9.875
Ма таму не се знае кој е србин е кој марсовец , све е измешано , секој втор ти е од србија дојденец.
Све се знае у Куманово,само не се знае од кај дојде едно племе ко од некоја непозната галаксија да е дојдено,никаков допир со цивилизација нема.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
еве ја ти кажувам секој ден поминувам од таму... секој ден ги гледам... и таа џамија што е импровизирана 99% вахабисти одат...

п.с незнам дали си приметил - еве вечер ако те буди тој у 4 сабајле... примети дека сите џамии ке ја испеат молитвата таа почнува 20тина минути покасно заедно со уште 3 4 џамии....
Може да почнале да одат на 10 метри им е дувлото. Иначе кај тоа пицеријата , кај теретаната зградата, не можеш да се разминеш со кола, глуп народ, гледа дека има место за една кола не те чека да пројдеш, и он се бута. И тоа се се овие новиве што дојдоа. Значи како можеше 4 нови згради на толку мал простор да направат не ми е јасно.

Иначе нема ништо да се смени. Така беше и во Арсени Јовков кога ги донесоа палестинциве, за џабе протести и тепачки. Мене само ме зачуди и што Панајот Гиновски не го преименуваат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.103
Поени од реакции
21.754
Уценуваат и провоцираат во пресрет на празникот Ден на независноста ма Р.Македонија бидејќи знаат дека нема да реагират институциите за да не се создадат тензии-а провокациите нема да застанат тука.
Тука си грешка.
Рачунај малце рок од 8 дена кој ако не се лажам е неколку дена после најавената голема прослава за денот на независноста кој ја органзира владата( барем македонскиот дел) и на кој се очекува голема посетеност а со тоа и демонстрација на нејзината голема поддршка од народот.
Сега Дуи можи да си легни на брашното или како што се закани да ја напушти коалицијата со што би следувале предвремени избори. Исходот од тие избори во секој случај не би бил поволен во никој случај за нив повеќе од сега затоа што или Вмро би добиле големо мнозинство и кога би ја составувале следната влада Дуи би имала многу мало влијание во носењето на одлуки или гласањето за истите( посебно ако имаат доволно пратеници за гласање) или пак би добиле Сдсм со коалицијата во која пак Дуи нема да учествува. Во секој случај ако одат на избори Дуи губат,а и тие знаат да соберат два и два. Само најверојатно не рачунаа дека Вмро би одело на предвремени и белофт ни им успеал.
Во секој сличај 8 дена не се многу, ке почекаме. Ракавицата е фрлена, сега враќање нема.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Родителите гневни: „Нe тераат да ги испишеме децата од чаирските училишта“

04.09.2012 - 12:37 |
Родителите на децата- Македонци кои учат во чаирските, незаконски преименувани училишта, не го кријат својот револт.
„Нe тераат да ги испишеме децата од училиштата“, „Ова е класичен обид за етничко чистење...“, се само дел од гневните коментари кои родителите чии деца учат во „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“, а сега „Исмаил Ќемали“ и „Имри Елези“, ги дале за весникот „Дневник. Минатата недела со нови табли беа “украсени“ и училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“, односно „Јашар Беј“ и „Хасан Приштина“.
Спротивно од родителите на учениците - Македонци, Албанците со аплауз и пригоден говор го поздравиле Елез Елези, братот на загинатиот припадник на ОНА, Имри Елези, објавува Дневник.
- Крајно сме револтирани. Впечаток е дека ДУИ се прави сосила, за да демонстрира надмоќ во Чаир. Не знам што ќе правам, можно е да го запишам детето во друго училиште бидејќи понижувачки е училиштето да носи име на загинат припадник на ОНА, а државата не го признава нивниот статус, вели родителка-Македонкаа за Дневник.
Друг родител за весникот Дневник вели дека очекуваат Владата и надлежните институции да ги спроведат законите.
- Владата треба да ги искорне нелегално поставените табли со новите имиња на училиштата. Институциите се должни да ги спроведуваат законите на целата територија, во спротивно, ќе докажат дека не се кадарни да раководат со државава.
Според братот на Имри, Елез Елези, државата задоцнила со овој чин, пишува Дневник.
- Државата требаше да им го признае статусот на припадниците на ОНА уште во 2001 година, вели Елези.
Азам Даути, родител на ученик-Албанец од „Исмаил Ќемали“ за весникот изјавил дека според него, преименувањето на училиштата е во ред.
- Не може Министерството речиси една година да не го разгледа барањето на општината. Намерно ја одолговлекуваат постапката, изјавил Даути за Дневник.
Државниот просветен инспекторат даде рок од осум дена на директорите на училиштата и општините да ги симнат незаконски ставените табли со новите имиња. Од Инспекторатот најавија дека ќе следуваат прекршочни пријави.
Казните за недозволеното преименување се 2.000 евра за правното лице и од 500 до 800 евра за одговорното лице. Секој документ кој ќе биде издаден од училиште чие име не е заведено во централниот регистер ќе се смета за нелегитимен. Свидетелствата издадени од овие училишта, исто така ќе бидат невалидни.
http://www.sitel.com.mk/
До кога вака?
 

MIR

Член од
25 август 2012
Мислења
12
Поени од реакции
17
Како да се освестат, ако се одлучат на протести, нивните работодавци и робовладетели ќе им се заканат и овие ќе запрат со секаква активност.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
1. Хасан Приштина ако е дозволено треба да биде и Иван Михајлов дозволено (според мене и двајцата треба ама кога едниот е забранет и другиот богами треба ! )
2.Имри Елези е срамота да се вика едно училиште по албански екстремист , радикал , македономрзец , и човек којшто ја мразел оваа држава не иде овој да има нешто тука .

Јашар Беј некој си албанец во турско што се бавтал со политика мислам дека беше а другиот појма неам кој е ...

Е сега ајде кажете ми како може Имри Елези да учи некој Македонц ? или што бил одруго не-албанско ?? а друга работа е што каде што они се мнозинство бркаат се друго не-албанско односно животот му го прават неподнослив а кај што се во мал број како Охрид на пример имаме школи со најдобар соживот мултикултура бла бла бла
 

MIR

Член од
25 август 2012
Мислења
12
Поени од реакции
17
Државниот просветен инспекторат даде рок од осум дена на директорите на училиштата и општините да ги симнат незаконски ставените табли со новите имиња. Од Инспекторатот најавија дека ќе следуваат прекршочни пријави.
Казните за недозволеното преименување се 2.000 евра за правното лице и од 500 до 800 евра за одговорното лице. Секој документ кој ќе биде издаден од училиште чие име не е заведено во централниот регистер ќе се смета за нелегитимен. Свидетелствата издадени од овие училишта, исто така ќе бидат невалидни.
Ај ќе почекаме да видиме законот што ќе направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom