Училиштата во Чаир со променети имиња

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
со законите за знамињата, јазиците, амнестијата и секако територијалната поделба.
Сите овие работи произлегуваат од Охридскиот договор, на кој се потпишани и твоите, да не беа ајде де, ама сепак ставиле потпис.

И твоите исто така побарале помош од меѓународната заедница, помош за утврдување на новите општински граници, за кои потоа организираа референдум, молејќи се да не успее, туку само политички да ќарат од тој референдум.

Еве на што твоите ставиле потпис:

4.1. Страните ја повикуваат меѓународната заедница да помогне во процесот на јакнење на локалната самоуправа. Меѓународната заедница особено треба да помогне во подготвувањето на неопходните законодавни измени поврзани со механизмите за финансирање со цел јакнење на финансиската основа на општините и создавање способности за финансиски менаџмент, и во измената на законот за општинските граници.


Ахааа , види ги ти нив, особено бараат помош од меѓународната заедница да помогне во измена на законот за општинските граници. Оти бе битушанец прифатиле вакво нешто.


Јас им посакувам среќа со здобивање на албанско гласачко тело, иако мислам дека покрај ДУИ и ДПА тешко ќе се најде место за трета албанска партија. А дека ги губат македонските гласачи, факт е, кој интензивно ќе се потенцира на следните избори.
За тепање албанци овие од есдеес можат лекција да им одржат на твоите, потсети се на 90тите (па уште ќе ме убедиш дека таквите донеле албанци во Македонија, идиотско мислење).

Она што се случува со имињата на школите во Чаир е директна последица на 250,000 државјанства кои ги даде есдеес, рамковниот, законите за јазиците, знамињата и локалната самоуправа и секако законот за територијална поделба со која Чаир од доминантно македонска, стана доминантно албанска општина, преку прекројувањето на општинските граници. Сега ДУИ користи ситуација кога ВМРО е во криза. Но не треба да заборавиме дека ниту се спомна бројката на училишта кои имаат променети имиња во Тетово, Гостивар, Дебар, Липково и Струга 2002-2006 година.
Дпмне 2 пати имаше над 60 пратеници, за каква криза зборуваш? Имајќи толку пратеници, официјално речиси 2000 македонци го напуштиле Чаир, други 1000 го напуштиле Тетово.
Знаеш ли зошто е тоа така? Пошто си креваа рејтинг со национализам, смрт за Албанци во Аеродром, односно смрт за каури во Чаир.

Како никогаш порано, во последните 10 години се кренаа огромни албански знамиња по селата и патиштата, особено во Зајас каде секое село има по еден јарбол, секое село по еден споменик, особено меморијалниот центар во Зајас со споменик и јарбол од 30 метра.
Исто така ќе се памти како време кога се дигнаа највише јарболи со државно знаме. Што укажува на тенденцијата за федерализација, јас на мојот дел ќе правам што сакам, и ти на твојот што сакаш.

Имајќи толку пратеници, македонците за прв пат во историјата на Македонија падна под 50% помеѓу родените деца. (интересно е што ни кај родените деца не се забележува населувањето на косоварите, односно бројот на родени деца албанци во 1992 и 1994 е сличен, но затоа сега во последните 5 години се забележува пораст на наталитетот кај албанците, ај види таму во МВР да не почнале да штампаат нови 250.000 државјанства за косовари, сомнителна е работата, сигурно е некој од есдеес повторно).

Не заборавај, овдека имаш работа со луѓе кои не се продаваат за еден сендвич со растителен кашкавал. Имаш работа со луѓе кои не се партиски членови (барем јас, верувам и доста други). На овој форум искажуваме мислења, не убедуваме луѓе, не ловиме гласачи, ниеден не сум убедил досега, и ниеден не ме убедил, имаме свој став, луѓето како тебе и неколку други ги сваќаме како таквите кои се возбудуваат за сладолед со чоколадо.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Официјално сменети имињата на училиштата во Чаир и Дебар

Чаир
Никола Вапцаро = Имри Елези
Рајко Жинзифов = Исмаил Ќемали

Дебар
Братсво единство = Пенестиа
Здравко Чочковски = 28 ноември







 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
одлука од пред 2 недели. Дали владата ќе ги поништи одлуките на министерот Адеми како што ги поништи на Спасовски и Ременски. Гдом, баце Петров, сендвичите, треба да излезат на барикадите...како за крстот, или ова Чаир не е Македонија..
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.632
Поени од реакции
81.555
Иако таблите пред училиштата стоеа со новите имиња со години, сепак на ниво на град Скопје сеуште се запишуваа под нивните оргинални стари имиња. Од оваа недела, на присилен начин со кршење на сите можни закони како што знаат албанците да прават, ги потврдија новите имиња на училиштата.




Инаку училиштето што досега беше именувано по писателот Никола Вапцаров, одсега ќе го знаеме како Имри Елези, терорист кој загинал во Матејче во 2001 борејќи се против славокаурите.

А Заев нека продолжи да крека со неговото мултиетничко општество...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.955
Поени од реакции
17.724
Уште еден доказ дека се вртиме во круг со гласањето на овие две партии, и уште еден доказ дека сме граѓани од втор ред и со претходните и со сегашните.

Не знам дали го погледнавте видеото каде при случајна анкета за прочка анкетираат мајка на загинат бранител од 2001.Баш во вистински момент излегува такво видео, да не подсети до каде сме, терорист од УЧК да носи име на училиште во главниот град на РМ.

ЕДИТ:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1808138009361748&id=518861478289414
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Јас се зачудив дека темава е од 2012 година, т.е. еве веќе 8 години поминале, а уште е актуелна ...
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Уште еден доказ дека се вртиме во круг со гласањето на овие две партии, и уште еден доказ дека сме граѓани од втор ред и со претходните и со сегашните.

Не знам дали го погледнавте видеото каде при случајна анкета за прочка анкетираат мајка на загинат бранител од 2001.Баш во вистински момент излегува такво видео, да не подсети до каде сме, терорист од УЧК да носи име на училиште во главниот град на РМ.

ЕДИТ:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1808138009361748&id=518861478289414
Јас мислам дека уште долго ќе се мачиме со овие две актуелни партии, не е сеуште свесен народов што се случува, но кога ќе видиш има доста луѓе кои всушност се откажаа и од двете партии и станаа всушност неполитички настроени што значи дека сфатиле бидејќи двете партии нѐ дупат сите овие 30 години и што велиш станавме луѓе од втор ред, т.е. јас би рекол станавме најнепочитувани од останатите националности кои живеат во Македонија, бидејќи им дозволивме.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.955
Поени од реакции
17.724
Јас мислам дека уште долго ќе се мачиме со овие две актуелни партии, не е сеуште свесен народов што се случува, но кога ќе видиш има доста луѓе кои всушност се откажаа и од двете партии и станаа всушност неполитички настроени што значи дека сфатиле бидејќи двете партии нѐ дупат сите овие 30 години и што велиш станавме луѓе од втор ред, т.е. јас би рекол станавме најнепочитувани од останатите националности кои живеат во Македонија, бидејќи им дозволивме.
Џабе кога нема начин како да се искаже тоа незадоволство и да се промени нешто.
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Немаме таква свест, овие две партии им се како чипирани во главите на луѓево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom