Уписи на факултет[генерална дискусија]

  • Креатор на темата Kacar
  • Време на започнување

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Јас уплатив 300 ден. на пп 50, ама за 50 ден. не знам на што треба. Дали на иста таква уплатница со исти податоци, но сума 50 ден.?[DOUBLEPOST=1471433473][/DOUBLEPOST]Инаку сам си ја пополнив во книжара празна ми дадоа.
Не различно е нешто пошто 300ден е за буџет а 50 е за факултетот.Мора да имаат ставено на факултетот

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Јас на црвена платив инаку на страната на факултетот кај мене имаа објавено жиро сметка и се тоа само јас да потполнам и да платам.
Од пошта немаат поим ништо нема да ти потполнат

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
Ау, не знам дали ќе ти прават проблем, прашај си. А за враќање на парите, тешко дека ќе сакаат. Додуша ти не си утнала сметката, само уплатницата.

Јас уплатив 300 ден. на пп 50, ама за 50 ден. не знам на што треба. Дали на иста таква уплатница со исти податоци, но сума 50 ден.?[DOUBLEPOST=1471433473][/DOUBLEPOST]Инаку сам си ја пополнив во книжара празна ми дадоа.
Мислам дека на иста таква сила ПП50 ќе треба да уплатиш, со истите податоци, само пази на кого плаќаш. Таксата мислам дека одеше во буџет на рм, додека другиве суми одеа кон УКИМ и кон посебниот факултет. Провери си подетално уште еднаш.

Изводот мора да биде нов или може и стар да биде?
Мислам дека не постар од 6 месеци или евентуално ако има печат од позади со што е трае, не би требало да биде проблем.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ау, не знам дали ќе ти прават проблем, прашај си. А за враќање на парите, тешко дека ќе сакаат. Додуша ти не си утнала сметката, само уплатницата.
Немам утнато ништо.На црвена се плаќа,ама може и за сива не прават проблем.Јас бев на факултет се запишав професор ми ги прегледа кажа се е во ред.



Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Ама сега што податоци треба? Јас на Економски се запишувам. Они имаат напишано податоци за таа од 300 ден. Ама нема за таа од 50 ден. Дали само описот се менува и примачот?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ама сега што податоци треба? Јас на Економски се запишувам. Они имаат напишано податоци за таа од 300 ден. Ама нема за таа од 50 ден. Дали само описот се менува и примачот?
и примачот е различен пошто 300денари идат за буџет а 50 за админисрративна такса.Оди на факултетот бе прашај си таму нека ти ја потполнат и плати ја тогаш.Има некои бројки се различни

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
и примачот е различен пошто 300денари идат за буџет а 50 за админисрративна такса.Оди на факултетот бе прашај си таму нека ти ја потполнат и плати ја тогаш.Има некои бројки се различни

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
Абе јас утре кога ќе идам сакам со цела спремна документација и само да ги предадам документите. Вака ќе треба и во пошта да идам па да се враќам. Ќе има гужва
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Абе јас утре кога ќе идам сакам со цела спремна документација и само да ги предадам документите. Вака ќе треба и во пошта да идам па да се враќам. Ќе има гужва
ај да изгуглам јас нешто или да прашам па ќе ти пишам

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Никој нема поим за тие 50ден.Ќе прашуваат на факултет па ќе платат.

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
88
Поени од реакции
29
Утре го подигам држављанството, а исвод, диплома и свидетелства тоа се средив.Може ли некој подетално да ми објасни што како каде да уплаќам и како да се пријавам на Iknow апликацијата, фала однапред.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.123
Поени од реакции
15.937
Така и си мислев. ;) Благодарам.
Административна такса од 50 денари. XXX се три цифри што се различни за секоја општина (онаа во која живееш) и самата тетка/чичко во банка/пошта ќе ти ја напише или ќе го прашаш. За тоа квадратчето начин што е доле накрај десно, мислам дека се пишува 2, али и тоа исто ќе си го прашаш.
Административни такси идат во буџет, а оние 300 денари за упис на сметка на УКИМ, поточно Економски, и не се исти секако. Поздрав, иден колега економист. ;)
PP-50_administrativna taksa_29.04.2011.png


Е сега да ми кажете таа пријавата со бројче од нет, принтскрин и прајте и ја принтате?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
Е сега да ми кажете таа пријавата со бројче од нет, принтскрин и прајте и ја принтате?
Акo дoбрo пaмтaм кoгa ќе зaвршиш сo пријaвувaње дaвaше дa симнеш некoлку pdf фaјлoви.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.123
Поени од реакции
15.937
Акo дoбрo пaмтaм кoгa ќе зaвршиш сo пријaвувaње дaвaше дa симнеш некoлку pdf фaјлoви.
Тие пдф фајлови ги има, ги симнав, сите се електронско пополнети нели, на нив го има и бројчето од пријавата, се со ред. Е сега не знам дали некое од тие се смета за испринтана пријава или треба нешто друго да правам. :cautious:
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Ќе ни речат какви економисти сте кога не знаете налог да пополните. :P:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom