Универзална сала во Скопје, ќе се руши ли?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.839
Поени од реакции
35.603
Со автомобил.Од Волково до кружниот кај црквата у Ѓорче сум за 5 минути и уште за 5 сум веќе кај Симпо.Па нека се и 15 вкупно.И сега од Ѓорче до Центар стигам за само 2-3 минути помалку.Не те разбирам што ти е поентата? Од Ѓорче до Центар и од Стопански Двор до Центар е мала разликата
Поентата ми е дека не се црно бели работите.
Со автомобил во 8 сабајле во шпицот кога мора да одиш на работа од Волково до Центар се стига 30 минути, паркинг за тој автомобил кошта 2000ки месечно, од Волково до Центар имаш 10км значи 2 правци 20км што значи дека 2 литра гориво си изгорел дневно што значи 50 евра месечно. Сума сумарум губиш секој ден мин 1 саат во пат и плус уште 80-100 евра за колата паркинг и гориво + амортизација + нервози што значи годишно имаш уште 1200 евра мин повеќе од тој што живее во Центар.
Ова е за тие што работат таму (а Скопје мин 50 % се низ Центар или блиските населби).

Така да се си има своја математика, а и Волково сум го видел загадено на зима.

Со автобус не сакам ни да ти пресметувам, мин 40 мин во правец ќе се траскаш, а пешки ти е 2 саати, тешко тебе ако пропуштиш бус или дефект ако си за такси, 500 денари не те оправаат.
Децата утре од дискотека кој ќе ги прибира пијани? Или ќе им дадеш кола да возат?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.663
Поени од реакции
28.065
Ако идеш со кола се стига за 15 минути до 20 во зависност од сообраќај. со бус е друга приказна, 30 минути минимум, за враќање е 40+ додека искочи од центар.
И од Ѓорче може да те фати 40минути со автобус,5 семафори имаш а од Кисела Јабука рецимо да доаѓаш имаш само 1 семафор кај зградите у Геге
Автоматски споено мислење:

Поентата ми е дека не се црно бели работите.
Со автомобил во 8 сабајле во шпицот кога мора да одиш на работа од Волково до Центар се стига 30 минути, паркинг за тој автомобил кошта 2000ки месечно, од Волково до Центар имаш 10км значи 2 правци 20км што значи дека 2 литра гориво си изгорел дневно што значи 50 евра месечно. Сума сумарум губиш секој ден мин 1 саат во пат и плус уште 80-100 евра за колата паркинг и гориво + амортизација + нервози што значи годишно имаш уште 1200 евра мин повеќе од тој што живее во Центар.
Ова е за тие што работат таму (а Скопје мин 50 % се низ Центар или блиските населби).

Така да се си има своја математика, а и Волково сум го видел загадено на зима.

Со автобус не сакам ни да ти пресметувам, мин 40 мин во правец ќе се траскаш, а пешки ти е 2 саати, тешко тебе ако пропуштиш бус или дефект ако си за такси, 500 денари не те оправаат.
Децата утре од дискотека кој ќе ги прибира пијани? Или ќе им дадеш кола да возат?
Мене не ми одговара други да ми го диктираат животот,така да све ова што си го набројал е гола вода у споредба со комшијата што ми турира со црвена нафта под прозор и децата од забава што ги гребат колите пред зграда.И станот у Ѓорче ке го продадев а ке купев поголем со тие пари у новите згради позади Кам во Новоселски пат.По 700€ м2 ги пуштија кога прашував
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.599
Поени од реакции
21.751
Коце го поштуем ептен, човекот стварно се замараше за Гази Баба.
Го имам начекано многу пати низ населба како кружат со жена му сами во кола и после неколку дена во тој дел одма нешто е поправено, исчистено, средено. Без никаков публицитет, постови на фејсбук, партиски грамофони...
Ама да си осум години градоначалник и да ти текне после твојот мандат кој ти заврши пред 3 години да кркаш сарми за Универзална која се распаѓа ми е многу тапа. И он да победеше на последните избори, пак истото ќе ја снајдеше Универзална.
Патем,во програмата за изборите во 2013та Коце истотака вети реновирање на салата. (http://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2013/03/koce-trajanovski-cela-programa-2009-2013.pdf)
Шилегов е деген невиден, него не би го ни коментирал.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Коце го поштуем ептен, човекот стварно се замараше за Гази Баба.
Го имам начекано многу пати низ населба како кружат со жена му сами во кола и после неколку дена во тој дел одма нешто е поправено, исчистено, средено. Без никаков публицитет, постови на фејсбук, партиски грамофони...
Ама да си осум години градоначалник и да ти текне после твојот мандат кој ти заврши пред 3 години да кркаш сарми за Универзална која се распаѓа ми е многу тапа. И он да победеше на последните избори, пак истото ќе ја снајдеше Универзална.
Патем,во програмата за изборите во 2013та Коце истотака вети реновирање на салата. (http://vistinomer.mk/wp-content/uploads/2013/03/koce-trajanovski-cela-programa-2009-2013.pdf)
Шилегов е деген невиден, него не би го ни коментирал.
Додека беше градоначалник на Гази Баба беше совесен...Како градоначалник на Скопје асфалтираше исти улици по 4 пати. Се што е сумњива фирма од Косово/Албанија ги превзема работите на локалните фирми. Страшна машинерија. За Универзална како и сите други ја актуелизираше само во критични и маркетиншки подобни моменти.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.839
Поени од реакции
35.603
И од Ѓорче може да те фати 40минути со автобус,5 семафори имаш а од Кисела Јабука рецимо да доаѓаш имаш само 1 семафор кај зградите у Геге
Автоматски споено мислење:


Мене не ми одговара други да ми го диктираат животот,така да све ова што си го набројал е гола вода у споредба со комшијата што ми турира со црвена нафта под прозор и децата од забава што ги гребат колите пред зграда.И станот у Ѓорче ке го продадев а ке купев поголем со тие пари у новите згради позади Кам во Новоселски пат.По 700€ м2 ги пуштија кога прашував
Значи ова се муабети за пред кооперација.
Црвена нафта и таму и тука ќе ти турира, загадено е буквално секаде, а кола пак ќе отидеш со неа на работа или шетање до центар и ќе ти ја изгребат.
Јас лично се додека сум со работа во централизирано градско подрачје или пак блиските населби не би живеел толку далеку. На работа одам пешки или со велосипед, ти додека да отидеш до паркинг по колата јас сум дома и нервозите со сообраќај си ги сведувам на минимум плус на дневно ниво имам сигурно барем 40 мин помалку замарање со сообраќај од било кој што живее усвет.
Дебар Маало не сум живеел ниту би живеел, искрено таму ми е премногу густо населено и не сакам такви улички, али населби како Карпош и Аеродром се ок за живеење, имаш паркинг, има каде да излезеш.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
абе во цел свет паметниот народ бега во периферија , само Македончето се да му е на 5 минути.
Во странство сите имоти се поскапи на периферија или во околните села. Куќарче од 100тина квадрати со 200кв двор е милионче евра по западот. Во центар секогаш се собирал најголемиот џган од народ или во гета околу централните железнички станици.

Кај нас обратно. Во Радишани, Бардовци итн куќи се поевтнини од стан во центарот.
Браво за @Наќо Скопски и јас така би играл. Ако би се вратил сеа Мк дефинитивно би живеел негде на периферија во некој град. Во секој момент би жртвувал во денот +- 1 саат за до работа и назад за да имам после тоа 7 часа рајат одмор и чист воздух.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.839
Поени од реакции
35.603
абе во цел свет паметниот народ бега во периферија , само Македончето се да му е на 5 минути.
Во странство сите имоти се поскапи на периферија или во околните села. Куќарче од 100тина квадрати со 200кв двор е милионче евра по западот. Во центар секогаш се собирал најголемиот џган од народ или во гета околу централните железнички станици.

Кај нас обратно. Во Радишани, Бардовци итн куќи се поевтнини од стан во центарот.
Браво за @Наќо Скопски и јас така би играл. Ако би се вратил сеа Мк дефинитивно би живеел негде на периферија во некој град. Во секој момент би жртвувал во денот +- 1 саат за до работа и назад за да имам после тоа 7 часа рајат одмор и чист воздух.
Дај линк каде е вака.
Јас во неколку главни градови имам гледано цени, и за купување и за рентање во центарот се барем за 1.5 пати поскапи од периферијата.

Инаку и тука имаш такви населби каде се цените високи: Бардовци, Водно, Жданец, Трнодол, Сопиште, али тука голем дел од објектите важат за луксузни, споредено со Волково кое е речиси класично село се земја воздух.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Дај линк каде е вака.
Јас во неколку главни градови имам гледано цени, и за купување и за рентање во центарот се барем за 1.5 пати поскапи од периферијата.

Инаку и тука имаш такви населби каде се цените високи: Бардовци, Водно, Жданец, Трнодол, Сопиште, али тука голем дел од објектите важат за луксузни, споредено со Волково кое е речиси класично село се земја воздух.
Лол, не ми реплицирај само на една реченица. Пишав: Во странство куќа со мал имот на периферија од голем град или блиско село е поскапо него стан во центарот на истиот град. Ова за купување нормално не за рентање.
Ова е обратно него кај нас.

Него универзалнава нека ја рушат. 100 пати подобро можат да го искористат тоа место во центарот на една од најгусто населени населби во Мк.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.839
Поени од реакции
35.603
Лол, не ми реплицирај само на една реченица. Пишав: Во странство куќа со мал имот на периферија од голем град или блиско село е поскапо него стан во центарот на истиот град. Ова за купување нормално не за рентање.
Ова е обратно него кај нас.

Него универзалнава нека ја рушат. 100 пати подобро можат да го искористат тоа место во центарот на една од најгусто населени населби во Мк.
Head to Head прави ги споредбите, куќата на периферија што си ја гледал може да биде 300м2 и затоа да биде 1 милион, а станот да е 100м2 и да биде милион.
Не ти правам на една реченица, туку оверал муабетот е дека се си има свои предности и недостатоци. И погоре намерно го цитирав членот бидејќи гледам на многу теми влегуваат со некои генерализации како сите што живеат во Центар или поблиските централни населби (Аеродром, Карпош, Капиштец и сл.) се неизживеани или нз што, и поентата е да бидат видени. Не! Туку ми е практично во однос на начинот на живот, практично ми е да отидам и пешки до работа без да се нервирам со некој идиот оти ми влегол камиказа во сообраќај уште во 7 сабајле, практично ми е излезам со такси за да се опуштам како човек, а не да возам пијан или да замарам и други за шерување на такси оти ако се качам ќе ме фати 500ки во правец, практично ми е да не губам по 2 саати дневно во патување туку истите да си ги искористам за други работи и тн.
Едно е живеење што знаеш во наш крај во периферија, друго е тука, таму за 20мин пешки си на плочник, тука ти се еба векот 2 и пол саати ти требаат пешки, 40мин со јавен превоз, пола саат со возило, ебати работата, поарно купи куќа во Куманово или Велес отколку во овие далечните населби.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
А, замислете комунистите на времето да испроектирале метро/воз/трамвај како во сите нормални европски престолнини. Што ќе дискутиравте сега? Ќе немаше за што муабет да се направи...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.895
А, замислете комунистите на времето да испроектирале метро/воз/трамвај како во сите нормални европски престолнини. Што ќе дискутиравте сега? Ќе немаше за што муабет да се направи...

A sto ke ti e toa u grad 20 na 25km koj bil zamislen za 350 000 - 400 000 ziteli? SK nema potreba od tramvaj a metro voz moze samo na poteg TE/KU/VE so po edna - dve stanici vo naselbite i doblizuvanje na 3te bliski gradcinja do SK. Za drugo potrebno e samo asalna patna infrastruktura, mala decentralizacija i autobusi.
Автоматски споено мислење:

Smesna e sporedba na kuka na periferija i stan u centar. NIKADE ne se isti cenite, nitu priblizno seedno dali zborime za London, Sidnej, ili Timbuktu. Sekogas sekade se plaka lokacijata a centar si e centar...

E sega deka nekoj ke saka nadvor od centar da zivee a drug vo centar veke toa e druga rabota. Jas se slagam so @Lester Freamon deka ako rabotis vo centar i te kako treba da ti e bitno toa. Sporedbata na Volkovo so Centar e smesna, 40 min dnevno ko sto kaza e ekvivalento na poveke od 7 dena godisno sto @Наќо Скопски gi proaga u kola. Dodaj trosocite benzin/parking, prakticno eden 7 dneven godinen odmor i razlikata plus mnogu pomalku stres i nervozi.

Od druga strana ako veke odis nadvor od centar togas treba da gledas na kvlaitet na zivot. Jas ne gledam nekakov kvalitet na zivot ako izgradis kuka so kvadratura na stan. Se gubi cela poenta, ako veke si daleku od centar sakas nesto so 3-4 spalni zavisi od familijata so garaza so dvor ako toa te pali... Druga rabota e sto "periferija" vo stranstvo podrazbira odlicno sredena naselba so slicni uslovi kako vo centar pa i za nekoj raboti (familija) moze i podobri. Da ne se lazeme toa nitu edna naselba vo MKD pa i posiroko na balkanot go nema, bar ne vo naselbi sto se za obicni smrtnici od tipot na Volkovo.

Realno Skopje moze da go podelime na 3 zoni. Centar, Kapistec, Vodno, Debar Maalo, Park kako najcentralni, najskapi i najposakuvani. Potegot Aerodrom Karpos i okolinata kako nekoja zlatna sredina i drugoto e veke mesavina na urbani i polu urbani kvartovi kade moze da ima ogromna razlika vo kvalitet na zivot pa makar bile in a 200 metri od eden do drug stan vo ista naselba. Da bidam jasen, ima odlicni mesta za ziveenje bukvalno vo sekoja naselba ama ne e isto kako so prvite 2 zoni kade pretezno se e posredeno a toa normalno se reflekitra i vo cenata/pobaruvackata.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.552
Поени од реакции
931
Ајде и јас да кажам нешто.

Не сум против рушење на Универзална Сала, се дур се задржи сличен изглед.

На build mk форумот имав чест да видам од постарите рендери како би изгледала Универзална Сала во форма на јајце, а внатре како сала за опера... Тоа у времето кога ВМРО владеела.

Да ги оставиме политичките партии на страна.
Универзална знаеме од кога постои, и сите имаме спомени вклучително и јас.
Многу настани се имаат одржано кои што ќе се паметат и сите ние имаме спомени од Универзална сала.

Да се гради на друга локација, не. Сфаќам сакаат поголема сала, повеќе места, повеќе столчиња, но ги имаме МОБ, театрите и други сали, па и спортски комплекси како стадиони каде што може да сд оддржуваат поголеми настани.

Јас би препорачал да се сруши сегашната, бидејки пинци варени може да се реставрира и реновира без да се руши, а дури и да може нема да излезе толку убаво.
Нека ја срушат, па нека изградат слична на веќепостоечката, и дополнително може бината да ја спуштат неколку метра под земја за да се добие поголем простор.
Па така да, би можело да се добиле околу 5,000 седишта што ќе е сосема доволно. Ништо повеќе, бидејки ако целат кон повеќе седишта, зошто тогаш да не се изгради и нова сала на друга локација со повеќе седишта.
А и пак тука ќе се оддржуваат златно славејче, златна бубамара, и слични други настани кои што не захтеваат на многу публика.

Ако ја рушат, и ја преместат, овде ќе има парк, и во иднина ќе му текне на некој како што направија во Аеродром да изградат згради на местото на тој парк што е не прифатливо.

Сите ние имаме спомени, и барем јас мислам дека не треба да се тупи работава, да си се сруши сегашната универзална оти не вреди ни денар да се фрли да се реновира сегашната, и на истото место да се изгради нова универзална сала со нов лик кој што ќе потсеќа на сегашната. А не јајце форма и внатрешност како оперска сала.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.207
Поени од реакции
35.715
Јас би препорачал да се сруши сегашната, бидејки пинци варени може да се реставрира и реновира без да се руши, а дури и да може нема да излезе толку убаво. Нека ја срушат, па нека изградат слична на веќепостоечката, и дополнително може бината да ја спуштат неколку метра под земја за да се добие поголем простор.
Incendie_Notre_Dame_de_Paris.jpg nd-travaux.jpg 2019-04-16t161459z_1456963244_rc11b73f4c60_rtrmadp_3_france-notredame-1024x578.jpg

... па што не ја рушеа катедралата Notre-Dame кога скоро изгоре? „пинци варени“ може да се реставрира и реновира без да се руши, а предходно да се исчисти од сето тоа изгорено и онака добија од цел свет пари уште десет такви да изградат многу поубави од старава? нели? немаш чувство на припадност?

778100-shilegov-ke-ja-rushi-univerzalna-sala-za-biznis-potrebi-na-eden-chovek.png

... што мислиш, колку пари треба градот да потроши од својот буџет да ја руши Универзалната сала, плус да плати за идејно решение за парк со неколку дрва и некоја бетонска плоча како отворена сцена? и колку ќе потроши сето тоа да го реализира наспроти да ја реновира Универзалната?
да ставиме на вага, колку би се потрошило за рушење и колку за реновирање, но и што ќе се добие како резултат на вложеното? ако намерите се искрени и нема трето скриено во џеб?
... ако треба милиони да се руши, зашто тие милиони не би се користеле да се реновира тоа што треба да се реновира во Универзална сала? или не ни треба култура и уметност во затворен простор, онака да си го покажеме сељачизмот на отворен простор и тоа онака со највисоки децибели да се дрма све во околина, посебно во ноќните часови кога на станарите им треба мир и спокојство во сопствен стан, па да посакаат самите станари да реши паркот во интерес изградба на стамбени згради како мир во куќа и со реализирана цел на дотичниов градоначник!?
П.С.
што се руши од овие ветувачи и повторно се изгради? некој пример? освен што рушат, другите што изградиле само за инат поради партиски инаети,а народот губи!
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.360
Поени од реакции
28.081
Народ бара култура и уметност, а немаме никаква култура, ниту па некој знае да ти наброи 10 уметници. :pos:

Не сум за рушење, ама салава освен Златна Бубамара што се оддржуваше пред неколку години, уназад 10 години нема никаква поента. Кој културен настан е оддржан таму или уметник? Локални уметници секако немаме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
Па повеќе години или не работи или не работи ко што треба.
Споредбите на времен објект (како и бараките и други објекти од земјотресот) од зарѓан плех кој со години прокиснува или не работи со ГТЦ (каде можда требаше само обична фасада наместо кичерајска као повеќето објекти 2014 па можда немаше да има повод да го гушкаат) и Нотр Дам кој годишно има обрт од како што читам 10-12 милиони туристи ептен се на место :ROFLMAO:


Во заборав отидоа Ванила, шадраванот, Кермес и Опатија и сендвичарата на покојни Стоилко.
Генерациите што идат имаат сосем други објекти во спомен. Старо Скопје (поточно старо постземјотресно) најголем дел одамна веќе не постои.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom