Универзална сала во Скопје, ќе се руши ли?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
a so oficerski u bt moze sporedba? eve ovde zlatno slavejce i red drugi MAKEDONSKI manifestacii imalo sto ostavile traga na nasata kultura ama nalet toa tebe pobiten ti e oficerski izgraden od turci i mesto kaj so se pijancele oficeri na jna...

ok, e znaeme ti cija partiska linija ovde zastapuvas
Офицерски не е времен објект. Требаше да се реновира, а не да се продава под рака за смешна сума.
Инаку голем дел од нашите обележја се градени од други.
И како поврза партија со овие објекти? Не е битно, кога немаш аргумент, се фаќаш за партија.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
A sto ke ti e toa u grad 20 na 25km koj bil zamislen za 350 000 - 400 000 ziteli? SK nema potreba od tramvaj a metro voz moze samo na poteg TE/KU/VE so po edna - dve stanici vo naselbite i doblizuvanje na 3te bliski gradcinja do SK. Za drugo potrebno e samo asalna patna infrastruktura, mala decentralizacija i autobusi.
Мудрата замисла на комунистите гледаме колку е реалност.

Сакаш да кажеш дека нема да има никаква разлика ако се додаде уште една форма на јавен превоз и се прилагоди инфраструктурата?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.215
Поени од реакции
35.727
Народ бара култура и уметност, а немаме никаква култура, ниту па некој знае да ти наброи 10 уметници. :pos:Не сум за рушење, ама салава освен Златна Бубамара што се оддржуваше пред неколку години, уназад 10 години нема никаква поента. Кој културен настан е оддржан таму или уметник? Локални уметници секако немаме.
... воопшто не е смешно, ниту може да се генерализира околу културата и уметност кој ја има и кој ја нема!
едно знам дрво без корен не може да преживее, ниту да седи исправено! ...со уништување на корењата, на минатото, на историјата на еден народ тој народ веќе и нема да постои, без разлика каде се наоѓа Македонецот треба да го боли сето ова, ако е Македонец со душа и со срце...
...лесно е да се руши, лесно е да се биде лош, тешкото е да се гради и да се биде добар!
безвременска

2012 год

2013 год

2014 год

2015 год
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
ok e, ne se pravdaj jasno ni e


jasno, planot ne ispadnal.

ne gledam dobri moznosti za prilagoduvanje. tramvaj e prilicno glupa rabota i skopje ne e grad kade bi mozel toa da sprovedes. ziveam vo grad so najgolema tramvajska mreza vo svetot taka da ne gledam kako toa bi funkcioniralo vo tesnite skopski ulici i so mkd vozacka kultura. tramvaj na kej e idiotska idea.

metro za grad ko sk prvo e preskapo vtoro nemame ekspertiza za da go izgradime. dovoleno e da vidis kolku im treba edna podzemna ulics da napravat. samo ke raskopaat i nisto nema da sredat.

neznam kako ti gledas na rabotite ama za mene sk e malo. so tocak se vozi, podobro neka napravat pateki za tocaci i skuteri nego nekakvo metro, em polesno, em poeftino...
Горе-долу се согласувам целосно со ова. Критиката ми беше кон функционерите и стручњаците од минатото, пошто заради нив Скопје е во оваа ситуација, а да давам предлози не ни имав намера пошто не сум стручен за тоа. Решение може да се изнајде, експерти има доволно низ белиот свет, само треба некој да сака да ги викне.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Горе-долу се согласувам целосно со ова. Критиката ми беше кон функционерите и стручњаците од минатото, пошто заради нив Скопје е во оваа ситуација, а да давам предлози не ни имав намера пошто не сум стручен за тоа. Решение може да се изнајде, експерти има доволно низ белиот свет, само треба некој да сака да ги викне.
jasno... zatoa rekov za mene metro/voz bi imalo smisla ako se povrzi tetovo, kumanovo i veles prakticno da stanat satelit gradovi na skopje. liniite da idat kon niv so po 3-4 stanici niz sk. se drugo nema nekoja smisla.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
ok e, ne se pravdaj jasno ni e
Автоматски споено мислење:
ok e, ne se pravdaj jasno ni e
тебе да ти се правдам? Премногу си придаваш значење.

Чисто информативно. Ниту оваа сала Македонија ја нема изградено.

The concert hall "Univerzalna sala" was built with donations from around 35 countries and its prefabricated building was made in neighbouring Bulgaria.[5]

Булгариа, таа што ќе ни го украде идентитетот
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
тебе да ти се правдам? Премногу си придаваш значење.

Чисто информативно. Ниту оваа сала Македонија ја нема изградено.

The concert hall "Univerzalna sala" was built with donations from around 35 countries and its prefabricated building was made in neighbouring Bulgaria.[5]

Булгариа, таа што ќе ни го украде идентитетот

mene mi e mnogu jasno koj ja izgradil salata, zosto i kako. jasno mi e i sto prestavuvala za gradot. jasno mi e i vo kakva sostojba e.

ti replicirav posto tebe ti bese smesna sporedbata sto bese napravena, demek nemala smisla pa ti dadov da sporedis so drug objekt cie postoenje iako ne bese dovedeno vo prasanje revnosno go branese vo nekolku navrati. ednostavno dvojniot arshin ne ti e na mesto. ako veke se zalagas za zacuvuvanje na istoriski objekti togas i ova treba da ti znaci, ama ocigledno tebe ti znaci samo koga "tvojte" vo stab odlucile taka.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
mene mi e mnogu jasno koj ja izgradil salata, zosto i kako. jasno mi e i sto prestavuvala za gradot. jasno mi e i vo kakva sostojba e.

ti replicirav posto tebe ti bese smesna sporedbata sto bese napravena, demek nemala smisla pa ti dadov da sporedis so drug objekt cie postoenje iako ne bese dovedeno vo prasanje revnosno go branese vo nekolku navrati. ednostavno dvojniot arshin ne ti e na mesto. ako veke se zalagas za zacuvuvanje na istoriski objekti togas i ova treba da ti znaci, ama ocigledno
споредуваш објекти со статус културно наследство со времен објект? Даут пашин амам, Безистенот, Саат Кула, Шарена Џамија,...и тие ли ти пречат. Тебе ништо не ти е јасно.
tebe ti znaci samo koga "tvojte" vo stab odlucile taka.
очигледно и твоите (се пишува твоите, не твојте) ти шепнале вака да настапуваш. Тебе само штабови и партии ти се во главата. Ако сакаш и понатаму да го тегнеш муабетов со партии и штабови, повели, зборувај си сам со себе.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
споредуваш објекти со статус културно наследство со времен објект? Даут пашин амам, Безистенот, Саат Кула, Парена Џамија...и тие ли ти пречат. Тебе ништо не ти е јасно.
очигледно и твоите (се пишува твоите, не твојте о македонецу) ти шепнале вака да настапуваш. Тебе само штабови и партии ти се во главата, празнотија. Ако сакаш и понатаму да го тегнеш муабетов со партии и штабови, повели, зборувај си сам со себе.
jas nisto ne sporeduvam, ti si toj sto ne mu cinese sporedbata pa ti dadov druga kade imas dijametralno sportiven stav i znaeme zasto. ne ti e prv pat prilicno cesto subtilno probuvas da protenes tezi deka demek si neutralen a u sustina sekogas od tebe slusame ista prikaska.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
jas nisto ne sporeduvam,
не споредуваш? Понекогаш не знам дали сте два-тројца што вака менувате мислења во рок од неколку минути. Да ти цитирам муабетот или самиот ќе се сетиш дека ти почна со споредби на битолскиот офицерски и универзалната. Као тезата за споредба со ГТЦ и Нотр Дам треба да се одбрани :ROFLMAO:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
не споредуваш? Понекогаш не знам дали сте два-тројца што вака менувате мислења во рок од неколку минути. Да ти цитирам муабетот или самиот ќе се сетиш дека ти почна со споредби на битолскиот офицерски и универзалната. Као тезата за споредба со ГТЦ и Нотр Дам треба да се одбрани :ROFLMAO:

ne sporeduvam. te prasav dali moze da se sporedi, citaj ubavo imas prasalnik posto neli glupa ti bese sporedbata so notr dam. ti bese toj sto spomna deka notr dam imal miljoni turisti itn...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
ne sporeduvam. te prasav dali moze da se sporedi, citaj ubavo imas prasalnik posto neli glupa ti bese sporedbata so notr dam. ti bese toj sto spomna deka notr dam imal miljoni turisti itn...
штом прашуваш дали може да се спореди со одреден објект, веќе целиш на споредба.
a so oficerski u bt moze sporedba?
Да не се лажеме, не сме деца. За катедралата во Париз во контекст на муабет за универзална, прашај ја форумџиката.

Дали знаеш колку време не работеше салата? И во каква состојба беше? Зошто?
Колку стотини илјади евра беа трошени на т.н. проекти и колку беа планирани за преправки и градежни зафати? Само за тогаш пропаднатиот проект Јајце биле потрошени над 400000 евра.
Те у Метрополис те у Борис само не во Универзална. Сега одеднаш после деценијаипол ветувања на сите им текна за Универзална дека постои.
За нова градба биле проценети 65 милиони, за реновирање 15 милиони евра. Ако се одржи референдум (а треба да се одржи), скопјани ќе си го кажат својот збор.
Автоматски споено мислење:

Грешка, проектите чинеле 600 илјади евра. Напразно фрлени пари.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Па кога е Шилежето во прашање нормално дека ќе се сруши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom