Умре играва, беше добро додека траеше

  • Креатор на темата Blacks
  • Време на започнување
B

Blacks

Гостин
Ова го читав кога требаше да излезе Lotro, ова го читав кога требаше да излезе WAR, ова го читав кога требаше да излезе Age of Conan, ова го читав кога требаше да излезе AION, и сега истото го читам кога треба да излегуваат FFXIV/SW:ToR.

Ама никако да се погоди WoW да пропадне, незнам зашто. Можеби затоа што имаат 2 пати повеќе претплатници од сите MMORPG-ја на пазарот заедно и прават пари ко луди?

...туку збориме за маркетингшкиот и финансискиот успех на игрите.
Age of Conan, AION па макар и WAR се направени од да не кажам "анонимни" и мали девелоперски куќи (со исклучок на WAR ама овие цело време прават стратегии и много лошо беше тоа што целата игра ја ориентираа кон PVP). додека Blizzard имаа темел врз којшто ја изградија WoW, Warcraft respectively + ќе повторам дека станува збор за Близард :) .

Додека FF заедно со EQ владееше во pre-WoW ерата и двете беа пионери во MMORPG-to што го знаеме денес (за сите оние што не знаат dkp системот со чија што помош повеќето денешни гилдови во WoW го дистрибуираат loot-от потекнува токму од EverQuest и значи DKP-Dragon Kill Points пошто повеќето босови во играта биле змејови)
FF не можеше да се натпреварува со WoW поради веќе застарениот енџин и фактот што играта била тешка ко африкански набабрен пенис, Sephiroth поправи ме ако грешам но тука ли беше босот што се тепал 18 саати? Значи Square Enix знаат што прават и имаат огромно искуство во таа сфера на гејм девелопмент + се надевам дека ќе ја искористат можноста да се научат од грешките на Близард и нема да ги повторат истите.

За КоТOR мислам дека нема потреба да спомнувам кои две куќи се вмешани.... Ај ќе спомнам хехе Lucas Arts и BioWare (BioWare бе :drk:). Значи компании кои најверојатно нема да имаат никакви проблеми да се доближат до маркетингшкото ниво на Близард и несомнено ќе понудат иновации и пред се квалитет, со други зборови верувам во овие компании.

А за WoW и Близ соодветно моето досегашно мислење е дека не нудат никакви иновации во игрите туку се ептен добри шминкери (ова го кажувам како комплимент не како навреда). Ова го докажува и нивната најнова игра StarCraft2 (која е добра) но личи на HD верзија на кецот. Значи верувам дека кога ќе излезат FF и KoTOR, Blizzard во некоја од нивните наредни експанзии на WoW ќе украдат некој концепт од горенаведените две и ќе го исшминкаат до даска, само на тој начин може да опстане WoW каква што е пошто овие не сакаат многу да експериментираат.

И за крај WoW моментално се наоѓа на врвот, а од таму може да се оди само надолу.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
За све си во право, ама кога си го пишуел ова...

Age of Conan, AION па макар и WAR се направени од да не кажам "анонимни" и мали девелоперски куќи
...гарант си лапнал некоја митсубиши таблета, или шмркнал некоја линија:smir:


Funcom (AoC) и NCSoft (AION) се двајца прилично големи и добро познати играчи на полето на MMORPG девелопмент повеќе од 10 години уназад.
 
B

Blacks

Гостин
За све си во право, ама кога си го пишуел ова......гарант си лапнал некоја митсубиши таблета, или шмркнал некоја линија:smir:


Funcom (AoC) и NCSoft (AION) се двајца прилично големи и добро познати играчи на полето на MMORPG девелопмент повеќе од 10 години уназад.
За таблетката си во правo :baeh: . Но ај спореди ги Funcom и NCSoft со Bioware, Lucasarts или Square Enix networth wise. Затоа ми е ставено во наводници "анонимни". Добри се и направиле квалитетни игри но немале доволно лова да ги промовираат истите.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Guild Wars и Lineage 1/2 не се согласуваат со тебе:baeh:
 
S

StormRage

Гостин
Lineage ми беше срање... Guild Wars чат пат... али сеа со Cataclysm мислам дека голем број од старите играчи шо ја забаталија ќе се вратат (вклучувајќи ме и мене :)) ај кој не сака пак да кине по BWL, UBRS,LBRS , MC па могуќе и ZG да го вратат :) ама според мене најјакото беше на AQ :D така да народе се гледаме пак пред Nefarian! (а да и плус... таква приказна шо има воопшто Warcraft нема игра ниту блиска)
 
B

Blacks

Гостин
Lineage ми беше срање... Guild Wars чат пат... али сеа со Cataclysm мислам дека голем број од старите играчи шо ја забаталија ќе се вратат (вклучувајќи ме и мене :)) ај кој не сака пак да кине по BWL, UBRS,LBRS , MC па могуќе и ZG да го вратат :) ама според мене најјакото беше на AQ :D така да народе се гледаме пак пред Nefarian! (а да и плус... таква приказна шо има воопшто Warcraft нема игра ниту блиска)
KoTOR најверојатно ќе има, само да не ја усерат оти :violent1:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Lineage ми беше срање... Guild Wars чат пат... али сеа со Cataclysm мислам дека голем број од старите играчи шо ја забаталија ќе се вратат (вклучувајќи ме и мене :)) ај кој не сака пак да кине по BWL, UBRS,LBRS , MC па могуќе и ZG да го вратат :) ама според мене најјакото беше на AQ :D така да народе се гледаме пак пред Nefarian! (а да и плус... таква приказна шо има воопшто Warcraft нема игра ниту блиска)
На 13-тина години од дома те оставаа Molten Core и AQ да рејдаш ?:tv:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
58
Поени од реакции
1
Igrava umre koa izleze WOTLK toa si e fakt :) a lugeto sto ostanale da igraat verojatno igraat deka nema so da pravat drugo u zivot :) pomina vremeto na wow
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
83
Поени од реакции
0
Igrava umre koa izleze WOTLK toa si e fakt :) a lugeto sto ostanale da igraat verojatno igraat deka nema so da pravat drugo u zivot :) pomina vremeto na wow
+1..

Ne mi e jasno kako mozea da stavat choperi da se vozat bre koja logika se tepavme za tigar a sea choperi letat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom