Укинување на визите = иселување

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Фала Богу дека ќе има иселување, иако визите ќе траат неколку месеци, сепак Македончето си е Македонче, ќе најде начин да се прошверцова.
Ваљда просечниот Македонец не и' се радува на либерализацијава зошто има неостварена желба да го прошета Европава, туку заради навидум подобрите услови да се прехрани себе си и фамилијата.
А за тоа дека визнава либерализација ќе ги отвори пазарите и ќе потече мед и млеко, ќе почекаме, тоа не е брз и лесен процес. Затоа се плашам дека народов во исчекување на нешто добро да се деси после либерализацијата, како што ветуваат политичариве (ако воопшто се деси) ќе се одличи на полесната варијанта- иселување:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
хахахаххаха шо викаш, ќе ни ги отворат границите, ќе си замине народ колку толку и после нема да му дадат се вратат ахахаха:vozbud:
Многу е битно за Македонската економија и еден план во фаза на спроведување, во државава да останат максимум 1 милион жители,без разлика како ќе се нарекуваат,ќе им требаат за робови на „планерите“.:toe:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Последни вести од земјите на ЕУ.Секоја членка доби задача под итно да гради станови и куќи и да ги спрема работните места за да кога ке дојдат македонците имаат топол престој и обезбедена работа.:uvo:
Ептен во погрешен филм сте влезени.Никој не се ни потрудил да прочита што ке значи визната либерализација.Ова е исто како кога копиљаците ке се соберат па паѓа дискусија дали ако ја фатиш женската за цицка може да затрудни.Еден куп близнаци над мене излегоа:aplauz:.Значи кратко и јасно.Временски ограничен престој во земјите членки на ЕУ.Цел и потврда за патување со назначена адреса на престој и финансиски лимит.Работа на црно ,многу тенка работа , еден куп со татарски пасоши (со кои можат непречено на бело да работат)дојдоа и се вратија како посрани голуби.Економската криза остави еден куп луѓе на улица ,па работа нема ни за тие кои живеат овде.Ладен туш????? Е ладен е , колку да не прегорите ...........:icon_lol:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Последни вести од земјите на ЕУ.Секоја членка доби задача под итно да гради станови и куќи и да ги спрема работните места за да кога ке дојдат македонците имаат топол престој и обезбедена работа.:uvo:
Ептен во погрешен филм сте влезени.Никој не се ни потрудил да прочита што ке значи визната либерализација.Ова е исто како кога копиљаците ке се соберат па паѓа дискусија дали ако ја фатиш женската за цицка може да затрудни.Еден куп близнаци над мене излегоа:aplauz:.Значи кратко и јасно.Временски ограничен престој во земјите членки на ЕУ.Цел и потврда за патување со назначена адреса на престој и финансиски лимит.Работа на црно ,многу тенка работа , еден куп со татарски пасоши (со кои можат непречено на бело да работат)дојдоа и се вратија како посрани голуби.Економската криза остави еден куп луѓе на улица ,па работа нема ни за тие кои живеат овде.Ладен туш????? Е ладен е , колку да не прегорите ...........:icon_lol:
Абе па и ти,се уплаши да не “стружат бетон“ во Шведска ебаго,па да ти се замешаат во бизнисот.:smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе па и ти,се уплаши да не “стружат бетон“ во Шведска ебаго,па да ти се замешаат во бизнисот.:smir:
..........бетон струже????? затоа ли е толку злобен..???:)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Абе па и ти,се уплаши да не “стружат бетон“ во Шведска ебаго,па да ти се замешаат во бизнисот.:smir:
Баш околу бетонот е добар пример , за 8 дена во стечај отидоа над 2500 фирми најголем број баш во таа бранша.Мене машините пајажина ми фатија , среќа што се држам со градбава каде што донесоа владина мерка против кризата , каде што секој кој ке реновира куќа државата плаќа половина од работната рака.Иначе помеѓу другите работат и двајца естонци , многу спремни работници ама џабе секогаш имам проблем со муштериите :toe:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Последни вести од земјите на ЕУ.Секоја членка доби задача под итно да гради станови и куќи и да ги спрема работните места за да кога ке дојдат македонците имаат топол престој и обезбедена работа.:uvo:
Ептен во погрешен филм сте влезени.Никој не се ни потрудил да прочита што ке значи визната либерализација.Ова е исто како кога копиљаците ке се соберат па паѓа дискусија дали ако ја фатиш женската за цицка може да затрудни.Еден куп близнаци над мене излегоа:aplauz:.Значи кратко и јасно.Временски ограничен престој во земјите членки на ЕУ.Цел и потврда за патување со назначена адреса на престој и финансиски лимит.Работа на црно ,многу тенка работа , еден куп со татарски пасоши (со кои можат непречено на бело да работат)дојдоа и се вратија како посрани голуби.Економската криза остави еден куп луѓе на улица ,па работа нема ни за тие кои живеат овде.Ладен туш????? Е ладен е , колку да не прегорите ...........:icon_lol:
Mnogu be ti pameten ...ne sporeduvas so tatarite a? Makedonecot ke se snajde i vo Severna Koreja a Svedska ke ja okupirame i ke i navlezeme vo srzta za 10 dena
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Знаќи за странциве наши немам зборови немало работа а за 4 дена 1000 евра ги вадат на црно и тоа работат... има работа за тој што сака да работи само каде се тие што се надвор од мк да ти помогнат :toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
..........бетон струже????? затоа ли е толку злобен..???:)
Не е многу злобен,само понекогаш е прилично револтиран од состојбите кај нас.:smir:

Баш околу бетонот е добар пример , за 8 дена во стечај отидоа над 2500 фирми најголем број баш во таа бранша.Мене машините пајажина ми фатија , среќа што се држам со градбава каде што донесоа владина мерка против кризата , каде што секој кој ке реновира куќа државата плаќа половина од работната рака.Иначе помеѓу другите работат и двајца естонци , многу спремни работници ама џабе секогаш имам проблем со муштериите :toe:
Море купи еден Пуцмастер за 30тина илјади евра и крцкај кошулици,да видиш како се станува милионер за 2-3 години во тоа Шведската.
Ова како идеа и за другите Македонски “странци“,посетители на овој пред се Економски Кајгана форум:

http://www.putzmeister.de/cps/rde/xchg/pm_online/hs.xsl/33_ENU_HTML.htm


Знаќи за странциве наши немам зборови немало работа а за 4 дена 1000 евра ги вадат на црно и тоа работат... има работа за тој што сака да работи само каде се тие што се надвор од мк да ти помогнат :toe:
Рака на срце ги има и прилично фер,кој им помагаат на многумина нашинци “изгубени“ во ЕУ.:toe:
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Укинување на визите не е иселување,туку одлив на работна сила во ЕУ.Невработеноста ќе ни падне на 7 % како во Болгарија.:vozbud:
A be Solid, vo vrska so boldiranoto gore, mislis deka Makedoncite sekoj den ke patuvaat vo EU na rabota i ke se vracaat doma posle rabota? :vozbud: Pa logicno e toj sto ke raboti tamu mora da se iseli od MK, ili ne?,

Procitaj ja temava od pocetok, se ukinuvaat vizite za "setanje", ne za rabota!!!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
A be Solid, vo vrska so boldiranoto gore, mislis deka Makedoncite sekoj den ke patuvaat vo EU na rabota i ke se vracaat doma posle rabota? :vozbud: Pa logicno e toj sto ke raboti tamu mora da se iseli od MK, ili ne?,

Procitaj ja temava od pocetok, se ukinuvaat vizite za "setanje", ne za rabota!!!
Кој рече дека се укинуваат визите само за шетање ? :tapp:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Mnogu be ti pameten ...ne sporeduvas so tatarite a? Makedonecot ke se snajde i vo Severna Koreja a Svedska ke ja okupirame i ke i navlezeme vo srzta za 10 dena
Читај убаво другар , се работи за македонци кои имаат извадено татарски пасоши .Инаку јас до сега и сместив ,и запослив повеќемина наши овде ,али можам да ти кажам дека ако немаш некого многу е тешко .

Не е многу злобен,само понекогаш е прилично револтиран од состојбите кај нас.:smir:



Море купи еден Пуцмастер за 30тина илјади евра и крцкај кошулици,да видиш како се станува милионер за 2-3 години во тоа Шведската.
Ова како идеа и за другите Македонски “странци“,посетители на овој пред се Економски Кајгана форум:

http://www.putzmeister.de/cps/rde/xchg/pm_online/hs.xsl/33_ENU_HTML.htm
Изгледа не си ме разбрал.Работата е во тоа што овде пазарот во градежништвото е во рацете на неколку големи фирми кои до пред кризата ги користеа услугите на помалите фирми .Сега кога мораат да отпуштаат работници спасот го гледаат баш во тоа со пренасочување на дел од своите работници за услугите за кои што порано плаќаа,пошто скоро сите проекти се замрзнати и автоматски имаат вишок на работна снага во своите фирми.А за пуцмастерот што да ти кажам ,ги има плева сега може и многу поевтино да се најде малку користен.Инаку нашата машина за сечење бетон Хилти , е скоро дупло поскапа од пуцот ,ама тоа нема врска никаква.:toe:
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Нема да можеш да работиш никако поинаку освен не легално, бидејќи за легално работење ти треба residence и work permit.
Da razjasnime nekoi raboti, posto gledam mnogu izmesani mislenja vo vrska so iseluvanjeto.

So viznata liberalizacija se ostanuva isto kako i do sega, so taa razlika sto za da odis da setas ne treba da baras viza vo ambasada. Ako imas pari za setanje, za odmor, si odis slobodno koga ce ti tekne (mozes da prestojuvas najmnogu 3 meseci, posle moras da izlezes od EU, pa ako sakas posle vrati se pak)
Znaci ova bese za setanjeto.

Za rabota i iseluvanje, nisto ne se menuva. I so viznata liberalizacija i bez nea, za da se iselis i rabotis vo stranstvo, treba prvo da najdes rabota, pa da baras rabotna dozvola, pa da apliciras za viza.

I ne mozes da rabotis tri meseci vo EU, pa vrati se doma kako za vikend i donesi pari, kako sto rece nekoj pogore. Ok, mozes, ama na crno, a ako te otkrijat deka rabotis bez dozvola, em ke platis kazna, ce bides deportiran i ce dobies nekolku godini zabrana za vlez vo EU, e sega ako sakas avanturi mozes taka da rabotis :).
Mislam deka e pojasno sega.
Ќе ти треба. И ако имаш шенген не може да живееш во ЕУ.
Единствено за што може да ни помогне визната либерализација е полесно контактирање со надворешните бизнисмени, можеби поактивно учество на меѓународни саеми и се разбира поголема слобода на движење...Што се однесува до вработувањето само на црно ќе биде можно...
Edno prasanje do site sto ke fatat zapad: kade mislite da rabotite bez rabotna viza ? Na crno mozat samo tie sto imaat dobra covecka mreza na zapad, drugite ke zaglavat vtoriot den.A tie sto mislat deka ke odat sekoj tri meseci i ke se vrakaat - tesko, ne se stedat taka lesno parite. Zapadnite pari vredat kaj nas a za tamu se nisto.Ako nekoj misli da vleze vo Veleskiot klan toa e druga rabota.
Кој рече дека се укинуваат визите само за шетање ? :tapp:
A za sto drugo? Ke mozes da zivees i rabotis bez viza? :tapp::tapp::tapp:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
A be Solid, vo vrska so boldiranoto gore, mislis deka Makedoncite sekoj den ke patuvaat vo EU na rabota i ke se vracaat doma posle rabota? :vozbud: Pa logicno e toj sto ke raboti tamu mora da se iseli od MK, ili ne?,

Procitaj ja temava od pocetok, se ukinuvaat vizite za "setanje", ne za rabota!!!
Си слушнал за сезонски-работници????А визите никој не ги укинува.Кога ќе ја поминам хрватско-словенската или српско-унгарската граница тогаш ќе сметам дека се укинати визите.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Си слушнал за сезонски-работници????А визите никој не ги укинува.Кога ќе ја поминам хрватско-словенската или српско-унгарската граница тогаш ќе сметам дека се укинати визите.
A mislis deka za toe ne ti treba rabotna dozvola? Kazi mi vo koja EU drzava moze da se raboti sezonski bez dovola.

http://www.seasonworkers.com/workpermitsandVisas/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom