Укинување на визите = иселување

Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Останува да видиме, инаку добар пост Avegare_Joe, ја цитирам една моја комшика, активна членка на политичка партија во Македонија: "Што ако се викам Вера, кога мантилов го носам 40 години„ ... ама ајде да не мешам политика...
Па не би требало да е политика, сепак либерализацијата носи и ваљда и ултиматум за име.
За болдираното, зависи од која страна се гледа. Може на пример и вака
"Што ако менувам мантил трипати годишно и имам најскап мобилен во маало кога повеќе никој не ме знае како Вера-сега сум ноунејм, како дискета на пазарче".

Инаку македонците низ историјата постојано се отселувале, како во турско, југословенско така и сега. Сиромаштија (далеку поголема порано) постоела и постои, 70-тите години имаше голем одлив на иселеници во прекуокеанските земји. Сиромаштијата не е патент ниту измислица на сегашната Македонија, ниту сме посиромашни од порано. Затоа...фино рекоа, кој намислил, или отишол или ќе оди. Визите се повеќе за други категории граѓани (виза за на море, за во Шпанија...), а најмалку за економски загрозените.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Па не би требало да е политика, сепак либерализацијата носи и ваљда и ултиматум за име.
За болдираното, зависи од која страна се гледа. Може на пример и вака
"Што ако менувам мантил трипати годишно и имам најскап мобилен во маало кога повеќе никој не ме знае како Вера-сега сум ноунејм, како дискета на пазарче".

Инаку македонците низ историјата постојано се отселувале, како во турско, југословенско така и сега. Сиромаштија (далеку поголема порано) постоела и постои, 70-тите години имаше голем одлив на иселеници во прекуокеанските земји. Сиромаштијата не е патент ниту измислица на сегашната Македонија, ниту сме посиромашни од порано. Затоа...фино рекоа, кој намислил, или отишол или ќе оди. Визите се повеќе за други категории граѓани (виза за на море, за во Шпанија...), а најмалку за економски загрозените.
Tranzicijata i privatizacijata vo MKD dovede do naglo osiromasuvanje i drasticen pad na standardot za poveketo luge. fakat!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Tranzicijata i privatizacijata vo MKD dovede do naglo osiromasuvanje i drasticen pad na standardot za poveketo luge. Fakat!
Да, факт. Но сигурно не сме биле посиромашни од нашите во отоманската, српската или бугарската власт над Македонија. Зошто инаку во тие периоди бегаат огромен број македонци. Истото се случува и во богатиот период од 60-ти 70-ти години на минатиот век. Очигледно за некого не бил богат.

И што ако човек му дадат да иде до некоја западна еу членка, што понатаму? Дали ќе стигне и заради што ќе патува?
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
Да, факт. Но сигурно не сме биле посиромашни од нашите во отоманската, српската или бугарската власт над Македонија. Зошто инаку во тие периоди бегаат огромен број македонци. Истото се случува и во богатиот период од 60-ти 70-ти години на минатиот век. Очигледно за некого не бил богат.

И што ако човек му дадат да иде до некоја западна еу членка, што понатаму? Дали ќе стигне и заради што ќе патува?
Zatoa sto sega ne moze da se bega. Neka gi otvorat site granici koj kade saka da odi pa ke vidis :)

Vo 60-tite i 70-tite godini nemalo nikakva precka da odis nadvor
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Укинување на визите не е иселување,туку одлив на работна сила во ЕУ.Невработеноста ќе ни падне на 7 % како во Болгарија.:vozbud:
 
M

marsovka

Гостин
Укинување на визите не е иселување,туку одлив на работна сила во ЕУ.Невработеноста ќе ни падне на 7 % како во Болгарија.:vozbud:
bulgarija imaa 10 milioni narod a nie sme samo 2 miliona od koi samo 600 000 се пензионери :vozbud::vozbud::vozbud:
па сеа ти рачунај како мамата ќе ни се ебе :vozbud:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
bulgarija imaa 10 milioni narod a nie sme samo 2 miliona od koi samo 600 000 се пензионери
па сеа ти рачунај како мамата ќе ни се ебе
nema be sto da se racuna...ima samo eden VISTINSKI nacin za toa.....od Adam i Eva navaka....:vozbud:
 
M

marsovka

Гостин
nema be sto da se racuna...ima samo eden VISTINSKI nacin za toa.....od Adam i Eva navaka....:vozbud:
:vozbud::vozbud::vozbud:
Чисто сомневам
денес има дурекс :)дека во оваа држава нешто ќе се зачне макра и раст на наталитетот се почесто овенува и се суши :)

Иначе оваа метода се почесто ја користат албанците отколку македонците мене така ми се чини :icon_lol:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Абе добро зар уште ве лажат дека во Македонија има 35% невработеност.....хаха па ако е така...зошто тогаш секој втор има нова кола или зима кредит за кола....оти ако се невработени 35% тоа значи и дека 35% ке возат југовци и 101...

И не се прајте телиња....секој 18годишник шо работи во кафич,пекара или сл....сигурно не му се исплаќа на газдата да го осигура...и затоа во државата тој 18годишник ќе се води како невработен...иако тој зима минимум 10.000 ден!!!

Размислете за 60% од македонските мајките што работат во конфекциите...мислите дека сите се пријавени и осигурани.....хаха грешка сте!!

И затоа не се прајте мали деца...а и гледам ќе сте бегале во ЕУ ко ќе ни ги укинат визите....како ќе бегате у илегала...или со дипломатски документи???

оти јас ко шо знам на 3 месеца е ограничен престојот!!!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
- трагично е тоа што ке избегаат тие кои веке работат кај нас и ги бива за нешто , ама од некои банални причини сеуште не се отидени надвор.
- а тоа дека се чека визната либерализација да отидат надвор е чиста глупост , кој сакал и се чувствувал способен да работи надвор тој веке е таму , секогаш може да се најде начин да се излезе од Мк.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
- трагично е тоа што ке избегаат тие кои веке работат кај нас и ги бива за нешто , ама од некои банални причини сеуште не се отидени надвор.
- а тоа дека се чека визната либерализација да отидат надвор е чиста глупост , кој сакал и се чувствувал способен да работи надвор тој веке е таму , секогаш може да се најде начин да се излезе од Мк.
Точно,ама друго е кога не мора да се бара чаре за да се излезе од Македонија и повторно да се влезе но и да се излезе,секогаш кога ќе ти текне.Знам многумина Прилепчани што аплицираат за визи и се одбиени без образложение за кај нивни роднини во Австрија и Германија каде има работа од по неколку месеци,сезонска и на црно,да молерисаат стан или куќа,да извршат монтажа на ПВЦ дограма и слични поситни работи за кој се заработува од 50-100 евра на ден.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Ако го смениме името ќе ни ги либерализираат ако не нема шанса.

Лично не верувам у либерализација, барем не сега. Којзнае кој нив критериум ќе го извадат од ракав?
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
хахахаххаха шо викаш, ќе ни ги отворат границите, ќе си замине народ колку толку и после нема да му дадат се вратат ахахаха:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom