Увоз на половни возила

Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Јас мислам веќе не се исплаќа да купуваш кола од европа , јас сега му носев на еден пријател VW Passat 2007 од европа и хомологации царини па се до регистрација кошташе 2200 евра а толку кошташе колата таму купена.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Јас мислам веќе не се исплаќа да купуваш кола од европа , јас сега му носев на еден пријател VW Passat 2007 од европа и хомологации царини па се до регистрација кошташе 2200 евра а толку кошташе колата таму купена.
А што мотор имаше 2.0 тди 170кс со фулл опрема ?
Ако е испод ова што го наведов ИЧ не ти се исплати.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Како се врши пресметка, например:

Opel Antara 2.0d 150kc 4x4 Navi
2007год
Цена-2200€
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
А што мотор имаше 2.0 тди 170кс со фулл опрема ?
Ако е испод ова што го наведов ИЧ не ти се исплати.
коњиве и кубикажава толку е, ама фул опрема баш не е . јас очекував по евтино дека ќе биди , а пред 5 годии донесов форд фокус 77 kw 1.6 tdi кошташе нецели 1000 евра , тогаш беше океј а ова сега е претерано
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
коњиве и кубикажава толку е, ама фул опрема баш не е . јас очекував по евтино дека ќе биди , а пред 5 годии донесов форд фокус 77 kw 1.6 tdi кошташе нецели 1000 евра , тогаш беше океј а ова сега е претерано
Ццц...знам од другар што има увезено 2012 Астра 1.4 турбо 140кс со космо опрема пред 7-8 месеци од Швајцарија за 1500е до рег. А од каде го увезе пасатот?
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Едно Прашање, си дојдов Македонија од Чешка со кола на чешки табли и направив царина се океј само за да се регистирала во Македонија требало да се одјави од Чешка , и јас дијдов во Чешка за да ја одјавам и тукс ми велат дека неможи да се одјави се дури се се регистрира Македонија, прво требало да се регистрира во Македонија па со собраќањата или копија од неа да се одјави тула во Чешка , или пак да се донеси колата тука во Чешка и да се помини на технички па тогаш можело да се одјави , ама то е катастрофа сега јас пак да се враќам МКД да ја земам колата до Чешка да ја возам до тука па пак назад МКД со нејзе па пак да си се враќам Чешка бидеќи тука живеам, ми се светува во глата од помислата од патавањево. а тука во чешка ми велат дека слободно можи да се регистрира македонија колата без никаков проблем, а Македонија не сакаат да ја регистрираат без тој печатот овдешен . ај ако имал некој некакви искуства нека кажи .
Автоматски споено мислење:

Ццц...знам од другар што има увезено 2012 Астра 1.4 турбо 140кс со космо опрема пред 7-8 месеци од Швајцарија за 1500е до рег. А од каде го увезе пасатот?
Еве прочитај подолен пост , сега имам проблеми други ако имап решение кажук
Автоматски споено мислење:

Едно Прашање, си дојдов Македонија од Чешка со кола на чешки табли и направив царина се океј само за да се регистирала во Македонија требало да се одјави од Чешка , и јас дијдов во Чешка за да ја одјавам и тукс ми велат дека неможи да се одјави се дури се се регистрира Македонија, прво требало да се регистрира во Македонија па со собраќањата или копија од неа да се одјави тула во Чешка , или пак да се донеси колата тука во Чешка и да се помини на технички па тогаш можело да се одјави , ама то е катастрофа сега јас пак да се враќам МКД да ја земам колата до Чешка да ја возам до тука па пак назад МКД со нејзе па пак да си се враќам Чешка бидеќи тука живеам, ми се светува во глата од помислата од патавањево. а тука во чешка ми велат дека слободно можи да се регистрира македонија колата без никаков проблем, а Македонија не сакаат да ја регистрираат без тој печатот овдешен . ај ако имал некој некакви искуства нека кажи .
Автоматски споено мислење:


Еве прочитај мојов новн пост , сега имам проблеми други ако имаш решение кажуј
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
PRASANJE BARANJE MISLENJE:
Zdravo, planiram da kupam kola do 7/8000 evra, se mislam za slednive WV Turan, Opel TOURER, Ford S-Max i Chevrolet Ontario. Godina od 2011 do 2013. PRASANJE AKO JA KUPAM 7000 EVRA KOLKU KE ME KOSTA CARINA, DDV, i itn za da dojdam do Registracija? Dali ke mi izleze 10000evra?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
PRASANJE BARANJE MISLENJE:
Zdravo, planiram da kupam kola do 7/8000 evra, se mislam za slednive WV Turan, Opel TOURER, Ford S-Max i Chevrolet Ontario. Godina od 2011 do 2013. PRASANJE AKO JA KUPAM 7000 EVRA KOLKU KE ME KOSTA CARINA, DDV, i itn za da dojdam do Registracija? Dali ke mi izleze 10000evra?
Јас да сум на твое место би одел на варијантата Опел Зафира,со 7 седишта,квалитет подобрен,исклучиво со 2.0 CDTi мотор и никако не зимај од првата почетна серија на п-во,ама ова важи за сите коли
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Јас да сум на твое место би одел на варијантата Опел Зафира,со 7 седишта,квалитет подобрен,исклучиво со 2.0 CDTi мотор и никако не зимај од првата почетна серија на п-во,ама ова важи за сите коли
Kolku e kataloskata vrednost po Schwake na Zafira C, ili B. Godini od 2011 navamu. Kolku ke me kosta DDV?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Kolku e kataloskata vrednost po Schwake na Zafira C, ili B. Godini od 2011 navamu. Kolku ke me kosta DDV?
Тоа не знам ама јас мојата Лагуна кога ја внесов во Македонија од Бугарија ме кошташе 3.500 евра на плац,а давачките излегоа уште 1500 евра! Ама тоа беше лето 2010-та,сега не знам како е! Значи по некоја ваква логика колку ја купиш колата у странство ќе доплатиш уште пола од нејзината цена по која си ја купил! Ама најарно најди некој да ти каже најарно што работи по шпедиции и слично
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Kolku ke me fati CARINA/DDV DANOK I SVE KOMPLET ZA Volkswagen Touran 1.6 TDI BMT DSG od 2016, 1598cc, 77kw, 105HP, 160000km, automatic
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
25
Здраво,
Колку би чинеле давачките за увоз на BMW 320d f30 so cena 10000 evra? Standard oprema od 2012 godina.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
22
Здраво, дали некоj е префрлувал бг автомобил по новиот закон со 50% попуст на царина и регистрациja? Како оди процедурата и колку се давачките за Мазда 6 2.0д 143к?
Благодарам
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Сакам да увезам Хонда ЦР-В 2008ма година, од каде да гледам по која вредност на колата ќе царинат? Дали е можно да добијам еур1 во Германија за колава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom