Увоз на половни возила

si kupiv avtomobil od germanija i go registrirav na makedonski tabli. Sakam pak da se vratam tamu. Sto treba da napravam, t.e. da platam za pak da si ja registriram vo germanija, ja cuvam originalnata kniska od germanija od avtomobilot .[DOUBLEPOST=1542185497][/DOUBLEPOST]
Здраво, дали може кола на македонски регистарски табли да се префрли на бугарски? Која е процедурата и колку чини од прилика?
Фала
BI sakal i jas da doznaam sto treba da si ja vratam na germanski, t.e. kolku ke ne kosta povtorno da ja registirirame na EU tablici :)[DOUBLEPOST=1542185650][/DOUBLEPOST]
Здраво сакам да прашам колку ќе ме кошта царина при увоз на Mercedes C220 2015год од Германија. Од таму би го купил 17-18 бруто (Нето некаде 14-15 излага). Фала
kolku ponovo voziloto , povisoka e carinata. ke te kosta mnogu vo sekoj slucaj minimum 5-6000 eur
 
некој да каже колку отприлика би фатило давачки(царина и се друго што има) за Опел Астра 2010-11 год? Или пак ако има негде онлајн да се пресмета може да пушти линкче да не замарам :)
 

_Јово

Inzener
Почитувани, Молба за Инфо за увоз на кола од CH кои се потребни документи/?

Нов сум тука и ако може помош малку инфо за увоз на половно возила во Швајцарија/ Планирам да отидам таму и не знам дали ке го купам од приватно лице или фирма, но сеедно имам Прашања ...кои документи се потребни за Регистрација во МК?
Сакам да купам Тоyota corola verso >2006god Benzin

Ако возилото таму не е регистрирано само правиш ЦОЛ таблици и толку ....фактура со Договор и тоо е се ИЛИ ?
КОИ СЕ ПОТРЕБНИте ДОКУМЕНТИ:
1.0 Цол таблици -секако( која цена се за 15 дена 30дена ...) Кој обично плаќа за оваа купувач или продавач?
2,0 Тоа Еуро1 за возилот во Салон на граница CH го давале (има читано) или каде (истото во МК коштало 60е)
3,0 Договор Фактура за Износ да се Подпише таму во CH?
4,0 Другоо...документ треба ли? да ми дадат Таму у CH
5,0 Како обично оди плаќањето со кеш може или на Картичка мора (Viza) vo CH
Da gi zacuvam uplatite moze ima moznost danok da se vrati VO MK ili Ne...?
Zadolzitelno li e patnicko Osigurivanje Tamu ili bilo sto DRUGO....?
kolku troshok ima 1700km odprilika do SK so se vinietki tuneli patarina benzin
 
G

guestMK

Гостин
Здраво,
Би ве замолил ако може некој начелно да ми објасни (ако знае од пракса) колку би ме чинеле дополнителни давачки за увоз на возило од Германија. Годиште 2008-2009, Мерцедес S цена околу 10к... Онака округло ме интересира...
Благодарам
 
Колку КС има и колку е опременост и година производство од еко 4 па нагоре и според каталошка цена и толку ќе чини царината и сите други давачки најниското
Од 900 па се до 5000 евра (горе -доле)


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Да каже некој колку би ме чинеле давачките за голф 7 1.6 тди highline од Бугарија цена 8.500 евра ???
Имам уште едно прашање.Гледам во Германија има пишано бруто и нето цена,која цена се плаќа и слушам луѓе имало поврат на ддв ?
 
Да каже некој колку би ме чинеле давачките за голф 7 1.6 тди highline од Бугарија цена 8.500 евра ???
Имам уште едно прашање.Гледам во Германија има пишано бруто и нето цена,која цена се плаќа и слушам луѓе имало поврат на ддв ?
Зависи која година ама минимум 2200-300 евра, на голф 6 2011 година, 1500евра давачки ме фатија
 
Здраво!!
Планирам на есен да одам до Бугарија за кола и во план имам неколку модели (opel astra,alfa 147,mazda 3,audi a3)како за почетник и прашањето ми е како оди процедурата за увоз и колку би чинела целата постапка ако се земе во предвид дека возилото да биде до 4500-5000 лева?
Поздрав :)
 
Здраво!!
Планирам на есен да одам до Бугарија за кола и во план имам неколку модели (opel astra,alfa 147,mazda 3,audi a3)како за почетник и прашањето ми е како оди процедурата за увоз и колку би чинела целата постапка ако се земе во предвид дека возилото да биде до 4500-5000 лева?
Поздрав :)
Нема такво за 4500-5000 левови за еуро 4 туку за таа цена е со еуро 3, а во Мк законски не можеш еуро 3


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Како мислиш нема?
Има премногу огласи со овие цени...
Ама да купиш за таа цена во БГ е со еуро 3 и овде во МК не ќе можеш давачки да вршиш бидејќи сега според законот над еуро 4 да биде а за таа цена во БГ хм хм


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Ама да купиш за таа цена во БГ е со еуро 3 и овде во МК не ќе можеш давачки да вршиш бидејќи сега според законот над еуро 4 да биде а за таа цена во БГ хм хм


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Незнам оти не се разбираме...Значи има многу огласи од моделиве,мене ме интересираат давачките по пат,царина и слично...


Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
 

Маркетинг

На врв