Увоз на половни возила

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од alex macedonian, 6 март 2010.

 1. romeo_ferara

  romeo_ferara

  Член од:
  10 март 2007
  Мислења:
  242
  Допаѓања:
  45
  si kupiv avtomobil od germanija i go registrirav na makedonski tabli. Sakam pak da se vratam tamu. Sto treba da napravam, t.e. da platam za pak da si ja registriram vo germanija, ja cuvam originalnata kniska od germanija od avtomobilot .
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2018 ---
  BI sakal i jas da doznaam sto treba da si ja vratam na germanski, t.e. kolku ke ne kosta povtorno da ja registirirame na EU tablici :)
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2018 ---
  kolku ponovo voziloto , povisoka e carinata. ke te kosta mnogu vo sekoj slucaj minimum 5-6000 eur
   
 2. DEVIN

  DEVIN

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  12
  Дали може да се увезе кола еуро 3 од бугарија?
  Или мора да е мин еуро 4?
   
 3. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.844
  Допаѓања:
  2.684
  euro4, a izgleda ke kacat na euro5
   
 4. bb[noone]

  bb[noone]

  Член од:
  24 октомври 2008
  Мислења:
  1.339
  Допаѓања:
  181
  некој да каже колку отприлика би фатило давачки(царина и се друго што има) за Опел Астра 2010-11 год? Или пак ако има негде онлајн да се пресмета може да пушти линкче да не замарам :)
   
 5. _Јово

  _Јово Inzener

  Член од:
  27 јануари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Почитувани, Молба за Инфо за увоз на кола од CH кои се потребни документи/?

  Нов сум тука и ако може помош малку инфо за увоз на половно возила во Швајцарија/ Планирам да отидам таму и не знам дали ке го купам од приватно лице или фирма, но сеедно имам Прашања ...кои документи се потребни за Регистрација во МК?
  Сакам да купам Тоyota corola verso >2006god Benzin

  Ако возилото таму не е регистрирано само правиш ЦОЛ таблици и толку ....фактура со Договор и тоо е се ИЛИ ?
  КОИ СЕ ПОТРЕБНИте ДОКУМЕНТИ:
  1.0 Цол таблици -секако( која цена се за 15 дена 30дена ...) Кој обично плаќа за оваа купувач или продавач?
  2,0 Тоа Еуро1 за возилот во Салон на граница CH го давале (има читано) или каде (истото во МК коштало 60е)
  3,0 Договор Фактура за Износ да се Подпише таму во CH?
  4,0 Другоо...документ треба ли? да ми дадат Таму у CH
  5,0 Како обично оди плаќањето со кеш може или на Картичка мора (Viza) vo CH
  Da gi zacuvam uplatite moze ima moznost danok da se vrati VO MK ili Ne...?
  Zadolzitelno li e patnicko Osigurivanje Tamu ili bilo sto DRUGO....?
  kolku troshok ima 1700km odprilika do SK so se vinietki tuneli patarina benzin
   
 6. guestMK

  guestMK

  Член од:
  13 ноември 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  12
  Здраво,
  Би ве замолил ако може некој начелно да ми објасни (ако знае од пракса) колку би ме чинеле дополнителни давачки за увоз на возило од Германија. Годиште 2008-2009, Мерцедес S цена околу 10к... Онака округло ме интересира...
  Благодарам
   
 7. bagata

  bagata

  Член од:
  12 јуни 2010
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  60
  За ибица 1.4 тди 2009/2010 колку би била царина
   
 8. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.837
  Допаѓања:
  2.170
  Колку КС има и колку е опременост и година производство од еко 4 па нагоре и според каталошка цена и толку ќе чини царината и сите други давачки најниското
  Од 900 па се до 5000 евра (горе -доле)


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 9. rukio

  rukio

  Член од:
  18 мај 2012
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  10
  Да каже некој колку би ме чинеле давачките за голф 7 1.6 тди highline од Бугарија цена 8.500 евра ???
  Имам уште едно прашање.Гледам во Германија има пишано бруто и нето цена,која цена се плаќа и слушам луѓе имало поврат на ддв ?
   
 10. bb[noone]

  bb[noone]

  Член од:
  24 октомври 2008
  Мислења:
  1.339
  Допаѓања:
  181
  Зависи која година ама минимум 2200-300 евра, на голф 6 2011 година, 1500евра давачки ме фатија
   
 11. NiceNaumoski

  NiceNaumoski

  Член од:
  8 април 2014
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  4
  Здраво!!
  Планирам на есен да одам до Бугарија за кола и во план имам неколку модели (opel astra,alfa 147,mazda 3,audi a3)како за почетник и прашањето ми е како оди процедурата за увоз и колку би чинела целата постапка ако се земе во предвид дека возилото да биде до 4500-5000 лева?
  Поздрав :)
   
 12. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.837
  Допаѓања:
  2.170
  Нема такво за 4500-5000 левови за еуро 4 туку за таа цена е со еуро 3, а во Мк законски не можеш еуро 3


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 13. NiceNaumoski

  NiceNaumoski

  Член од:
  8 април 2014
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  4
  Како мислиш нема?
  Има премногу огласи со овие цени...
   
 14. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.837
  Допаѓања:
  2.170
  Ама да купиш за таа цена во БГ е со еуро 3 и овде во МК не ќе можеш давачки да вршиш бидејќи сега според законот над еуро 4 да биде а за таа цена во БГ хм хм


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 15. NiceNaumoski

  NiceNaumoski

  Член од:
  8 април 2014
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  4
  Незнам оти не се разбираме...Значи има многу огласи од моделиве,мене ме интересираат давачките по пат,царина и слично...
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
   

Сподели преку: