Увоз на половни возила

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали возилата од 2002/2003та и нагоре без разлика дали бензин или нафта што имаат еуро 4 (green emision sticker) поминуваат за царинење? Гледам Голфови, Октавии, Половци има по багателна цена од наведениве години.
Поминуваат..Само да е над Еуро 4..
Мада ако имаш јаки врски можеш и Еуро 3 да увезеш.[DOUBLEPOST=1514735852][/DOUBLEPOST]
Јас ги заебав бугарските цариници,поточно бугарска царинарничка,ми рече да ја почерпам(почастам) за новата кола со тоа што парите ќе ги ставам под тастатурата на нејзиниот граничен офис-замислете го ова,полицаец те пушта да му влегуваш во канцеларија а над вас се вее ЕУ-знаме,хехе),јас и оставив само 10 евра и таа ми ги даде документите,веројатно сме имале и среќа,некоја меѓусмена и сл. и оваа за себе си ги има дрпнато тие пари,меѓута останува фактот дека Бугарија е тешко корумпирана земја,џабе им е влезот во ЕУ[DOUBLEPOST=1514266714][/DOUBLEPOST]
Не тролај тука без врска,промашено ти е тролањето,каква сакаш кола купи на старо,ако е лошо одржувана или претерано возена тогаш нема врска дали е француска или италијанска,јас си купив половна Лагуна 2(1.9 DCi-100ks 2003-та) и можам да ти кажам дека воопшто не се разликува по број на кварови од своите половни германски колеги,имав проблем со паѓање во "limp-mode" ама испадна дека било до сензорот на интеркулерот,го сменив исега колата влече одлично и оди без проблеми,ама истиов проблем го имаше и колегата од работа на својот VW Passat 1.9 TDI (131кс-2001),така да толку за тоа која кола од каде доаѓа и предрасудиве за нејзиното потекло[DOUBLEPOST=1514267577][/DOUBLEPOST]
Тролаш човече и тоа на големо,немаш појма од коли штом вака тролираш,другар мој го отепа од возење Пунтото 1.9JTD(80кс-2001),досега само редовни сервиси и толку...[DOUBLEPOST=1514269352][/DOUBLEPOST]
Ако веќе имаш избор подобро одбери го моторот со 90 кс,потраен е и помалку оптеретен од појаката верзија,второ,се зависи како е возена колата,колку километри има реално поминато,дали е доббро одржувана итн.
Не се замарај да објаснуваш..Секако гомна се јаде..Вози си што ти е мерак и ќеиф,секоја половна кола се расипува итн итн..

Во врска што пиша дека е корумпирана Бугарија..Незнам дали си возел низ Србија,јас камион возам,и најчесто одам за Унгарија,преку Србија..На Прешево цариниците се циганчат за 1 ебано евро,ми побара во смисла,"gospodine jel imate nesto za pocastiti" му викам немам,имам 50 евра,а ќе го ебам,50 не му давам и ми вика "rasitnicu to" иде ми дава 49 ЕВРА,јас му давам банкота од 50..
За едно ебано евро се моли..И му викам,еве ти уште едно..
На таа Србинката документи кај што правев,и давам ресана од 17 денара,веднаш преку ред завршив работа..
Кога се враќав,и дадов 4 Витанова чоколадца,и пак ме пушти..
Си викам ако се мине овака добро е..
Секако сите тие пари што ги дадов,си ги наплатив од кај газдата..
 
Последно уредено:

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2259504
Колку би ме чинеле отприлика плус другите давачки .. Царина Хомологација Регистрација итн ?
Nisto posebno. Ako go zemes prakticno si se ozenil so toa. So 3 vrati nikoj gi nejke, uste pomalku so toj 2.0hdi motor. A i toa od 2005 deka e so 120.000km mizi da te lazam. Ne vikam deka ne e mozno ama sansite da e toa vistina se mnogu mali. Slobodno moze da racunas po 20-25000km pominati na godina vo prosek pa praj esap.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2259504
Колку би ме чинеле отприлика плус другите давачки .. Царина Хомологација Регистрација итн ?
Ако купиш ова со две врати си ризикуваш оти кога тогаш ќе сакаш да продадеш и никој нема да купи освен напалени тинејџери за 1000 евра да купи и помалку затоа гледај асална кола за твои потреби и практичност а не за курчење за ништо.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
https://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2730406

Здраво на сите, ако може некој да помогне колку би коштало да се царини + регистрација ?
Добро е количево ,но напумпана цена е бидејќи е основен модел односно не е баш фул опрема и плус над 1000 евра давачки и плус хомологација и тув па и на крај регистрација и ќе те фати повеќе кога со истите пари ќе можеш да најдеш со фул опрема со (команди на воланот ово-оно) а тоа е БМВ 3-ка затоа не се брзај барај понатаму


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Можда 1000 евра поефтино ако го дава вреди да се види, он го продава ко да е на мк таблички.
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Можда 1000 евра поефтино ако го дава вреди да се види, он го продава ко да е на мк таблички.
Ама јас гледав дека за истите пари има на МК табли ама различен модел односно постарите не се фејс лифт и се со постарио мотор 122 кс. Стварно ми се сфиѓа овај модел над 2007+[DOUBLEPOST=1515658971][/DOUBLEPOST]https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2646641

И ова го гледав, истиот модел е само плус има команди на волан ама ценава е многу повисок....
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да донесам кола од Франција, HYUNDAI SANTA FE II 4x2 2.2 CRDi 2007 година, колку би било Царина Хомологација Регистрација ... сите процедури да го префрлам на македонски таблици ?

Ми дадоа добра цена од 4500 еур , па сакам да видам дали вреди по сите процедури, колку вкупно ке ми излезе
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Сакам да донесам кола од Франција, HYUNDAI SANTA FE II 4x2 2.2 CRDi 2007 година, колку би било Царина Хомологација Регистрација ... сите процедури да го префрлам на македонски таблици ?

Ми дадоа добра цена од 4500 еур , па сакам да видам дали вреди по сите процедури, колку вкупно ке ми излезе
Оваа сума подели ја со 2,значи додај околу 2200 евра на 4500,ова вака приближно и грубо пресметано,ако имаш некој познат на царина или во шпедиција побарај каталошки да ти каже
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки... Знам дека има мноу луѓе кои веќе имаат искуство, па ве молам од прилика колку дополнително давачки бу имало за следново возило?

https://m.auto.bg/details/11518201429043434

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom