Увоз на половни возила

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.780
Ако е француска на старо купена, одма мењај све, ребраст, плочки, каросерија, врати, стакла, тркала, гуми... А ако е недај боже Фиат, онда и све да смениш и нова од продавница да ја купиш, џабе е.:(
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ако е француска на старо купена, одма мењај све, ребраст, плочки, каросерија, врати, стакла, тркала, гуми... А ако е недај боже Фиат, онда и све да смениш и нова од продавница да ја купиш, џабе е.:(
Ако е Фиат не ја ни купувај..
:):)
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Ауди А6 над 2011 шо се моделите, колку би коштале давачките за увоз, дали знае некој
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Има промени на царина. Намалени се давачките. Слушнав од некои пријатели кои убезуваат коли. А колку е вистина незнам. АКо знае некој каде може да се добие информација на интернет нека пише
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Увоз на половно возило од Словенија?

@valvoline стварно има толку проблеми со корозија на подвозјето од Словенија?
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Дали некој е запознаен,колку би ме фатило царинење на Цитроен ц5 2.0 2009год дизелаш?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
УШТЕ ЕДНА СЛИКОВИТО ОПИШАНА ГОЛГОТА
На граница е друга приказна,прво пола саат ке те гњават дека не ти се добри документите,за на крај да ти рече да ги почастиш за новата кола.Тарифата на Бугарите им е по 20 евра,20 на цариникот што ги средува документите,и 20 на полицаецот на пасоши,зошто и он нешто ги чепка документите.А ако се направиш на тошо ке пројдеш и со двапати по 10 евра.Мене барем ми има успеано двапати до сега.
Јас ги заебав бугарските цариници,поточно бугарска царинарничка,ми рече да ја почерпам(почастам) за новата кола со тоа што парите ќе ги ставам под тастатурата на нејзиниот граничен офис-замислете го ова,полицаец те пушта да му влегуваш во канцеларија а над вас се вее ЕУ-знаме,хехе),јас и оставив само 10 евра и таа ми ги даде документите,веројатно сме имале и среќа,некоја меѓусмена и сл. и оваа за себе си ги има дрпнато тие пари,меѓута останува фактот дека Бугарија е тешко корумпирана земја,џабе им е влезот во ЕУ[DOUBLEPOST=1514266714][/DOUBLEPOST]
Ако е француска на старо купена, одма мењај све, ребраст, плочки, каросерија, врати, стакла, тркала, гуми... А ако е недај боже Фиат, онда и све да смениш и нова од продавница да ја купиш, џабе е.:(
Не тролај тука без врска,промашено ти е тролањето,каква сакаш кола купи на старо,ако е лошо одржувана или претерано возена тогаш нема врска дали е француска или италијанска,јас си купив половна Лагуна 2(1.9 DCi-100ks 2003-та) и можам да ти кажам дека воопшто не се разликува по број на кварови од своите половни германски колеги,имав проблем со паѓање во "limp-mode" ама испадна дека било до сензорот на интеркулерот,го сменив исега колата влече одлично и оди без проблеми,ама истиов проблем го имаше и колегата од работа на својот VW Passat 1.9 TDI (131кс-2001),така да толку за тоа која кола од каде доаѓа и предрасудиве за нејзиното потекло[DOUBLEPOST=1514267577][/DOUBLEPOST]
Луѓе не се заебавајте големи пари се у прашање. Зашто да ги фрлите у ѓубре неколку иљади евра?
Баталите тоа француските и жабарските коли, ценете си ги парите.
Тролаш човече и тоа на големо,немаш појма од коли штом вака тролираш,другар мој го отепа од возење Пунтото 1.9JTD(80кс-2001),досега само редовни сервиси и толку...[DOUBLEPOST=1514269352][/DOUBLEPOST]
Сакам моноволуменец да земам па се мислам за Citroen Xsara Picasso 1.6 hdi, мислење, добри/лоши?
Ако веќе имаш избор подобро одбери го моторот со 90 кс,потраен е и помалку оптеретен од појаката верзија,второ,се зависи како е возена колата,колку километри има реално поминато,дали е доббро одржувана итн.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.780
LoL Се јавија нервозните возачи на половни француски коли.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Поздрав
Да ве прашам колку ќе ме чини да увезам VW Polo IV (9N3) 2005-2009 од Словенија до Македонија?
Ако Полото е со карактеристики: 1.4 ТDI / 1.4 Бен 59kw/80коња со опрема ``Comfortline`` (2007/2008) год? Цена на лице место за возило 3500-3900евра.
Ме интересираат патните трошкови за царина.

Благодарам.
 
Член од
30 декември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво

Дали ќе може некој да ме упати кои се процедурите за продажба на кола, овде во Македонија, која е на странски таблици? Конкретно за човек од Германија кој што сака да ја продаде колата овде во Македонија.

Фала, поздрав
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Здраво

Дали ќе може некој да ме упати кои се процедурите за продажба на кола, овде во Македонија, која е на странски таблици? Конкретно за човек од Германија кој што сака да ја продаде колата овде во Македонија.

Фала, поздрав
Carina spored godina na kola, oprema, model... homologacija, pa registracija.. davackite zavisat od kolata, kolku po luksuzna tolku poskapa
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво

Дали ќе може некој да ме упати кои се процедурите за продажба на кола, овде во Македонија, која е на странски таблици? Конкретно за човек од Германија кој што сака да ја продаде колата овде во Македонија.

Фала, поздрав
Мора да се царини..Значи мора да биде Еуро 4 па нагоре..Постапката би требало да е иста..Треба да се одјави од Германија,да се вратат таблиците,тука да може да се царини итн..
Ако купецот има БГ пасош,можеби да отидат до Бугарија и да ја префрлат на Бугарски таблици..
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Дали возилата од 2002/2003та и нагоре без разлика дали бензин или нафта што имаат еуро 4 (green emision sticker) поминуваат за царинење? Гледам Голфови, Октавии, Половци има по багателна цена од наведениве години.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.780
Не тролај тука без врска,промашено ти е тролањето,каква сакаш кола купи на старо,ако е лошо одржувана или претерано возена тогаш нема врска дали е француска или италијанска,јас си купив половна Лагуна 2(1.9 DCi-100ks 2003-та) и можам да ти кажам дека воопшто не се разликува по број на кварови од своите половни германски колеги,имав проблем со паѓање во "limp-mode" ама испадна дека било до сензорот на интеркулерот,го сменив исега колата влече одлично и оди без проблеми,ама истиов проблем го имаше и колегата од работа на својот VW Passat 1.9 TDI (131кс-2001),така да толку за тоа која кола од каде доаѓа и предрасудиве за нејзиното потекло.
Mногу ми е интересно тоа што сите си заклучувате дека штом ги ругам французиве, гарант сум по германски коли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom