Увоз на половни возила

A

Avenger99

Гостин
Како сакаш.
Мене ми е скроз јасно дека си има луѓе што си ги сакаат своите француски "автомобили" и ја не викам сега јавно да си признаете дека сте се заебале. Ја само кажувам мој став.
Апсолутно, нека, ете ти уживај во Мерцедесот, остај ние да се патиме во француските и италјанските срања, гомна, ѓубриња итд..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.878
Апсолутно, нека, ете ти уживај во Мерцедесот, остај ние да се патиме во француските и италјанските срања, гомна, ѓубриња итд..
Кога би имал пари за него би уживал, али најефтиниот колку е? 20 кила сигурно.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некој предлог за друг модел?
Но да е 7+1 и што ќр можам да го царинам?
Затоа што ќе ми треба да возам патници/туристи.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Мерцедес Виано

[DOUBLEPOST=1513636099][/DOUBLEPOST]
Како сакаш.
Мене ми е скроз јасно дека си има луѓе што си ги сакаат своите француски "автомобили" и ја не викам сега јавно да си признаете дека сте се заебале. Ја само кажувам мој став.
Не сери више..Досаден си..Ете сме се заебале возиме канти и готово.Во право си..Ај оди издркај го еднаш сеа,ете имаш и признание..[DOUBLEPOST=1513639739][/DOUBLEPOST]
Во Македонија мерењето на издувни гасови ти е чисто колку да се пополни формуларот :D
A и мајндсетот на народот ти е таков, ако се заебе егр вентил, дпф филтер, катализатор и слично, кај нас после проверка на цената на тој дел го имаш прашањето дали може да се вози колата без овој дел? И нормално секогаш е подобра опцијата да му платиш на некој да го исклучи за 50 евра, отколку да го платиш 150-400 евра :D
Поголем број од македонците не се финансиски способни да одржуваат велосипд, а не возилата што ги донесоа од надвор кои фабрично коштаат >20k евра, имам пријатели кои купија половни мерцедеси, бмв, пасат, џипови и плачат дека немаат да ги сменат гумите, а не повеќе.
Јас знам примери што во Велес барем на технички не ги пуштаа поради загаденост..
Имав комшија со Лада 110-ка мислам, 2004-та година,не го пуштаа,па беше Скопје купи катализатор или нешто друго,го намести па одвај помина..А ќе речеш татко му полицаец во пензија,мајка му докторка и пак врски и на крај ништо..

Исто знам пример,што се става некој адитив во нафтата да не загадува толку,само не ми текнува како беше тој адитив..

Еве конкретно кај мене,1997-ма година е,баш кога ја носев на регистрација,тоа и го пикнаа курот во ауспухот за мерење на издувни гасови,тој контролорот ја турираше,и светеше во зелено поле на мониторот, и на туража и на лер,значи не загадува,ако е точно тоа апаратчето..
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Која е најиздржлива и најдобра?
Виано-то сигурно е скапо.

Мене ми треба добра да е, да не се расипува и да не е скапа за одржување.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Која е најиздржлива и најдобра?
Виано-то сигурно е скапо.

Мене ми треба добра да е, да не се расипува и да не е скапа за одржување.
.
Нема таква. Сите се скапи за одржување ако не заработуваш доволно и сите се расипуваат.
До колку пари бараш возило?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
до 4.000 негде да е.
За таа цена можеш да донесеш возило со 7 седишта старо 10години, рачунај дека се што фатило таква возраст си бара повеќе кеш за одржување, гарант има минато над 100 000 дури и да е купено во мкд.
Мојата кога ја зедов беше 3700 евра и стара 10 години, досега во 6 години имам дадено близу 1500 евра по сервиси што редовни, што останато и уште 6години*230евра за регистрација, е ова ти е нешто како ок трошоци за такво возило.
Рачунај од старт имаш 300евра сервис, каиши, затегачи, филтри, масло, плочки, водна пумпа...а понатаму зависи од возилото, ако се лоши гумите плус 200-250 евра за гуми, па предницата најчесто јавува јабучици, рамена, спони, па амортизери по нашиве дупки гарант во 3-4 години ќе ти дојдат за менување и тн.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За таа цена можеш да донесеш возило со 7 седишта старо 10години, рачунај дека се што фатило таква возраст си бара повеќе кеш за одржување, гарант има минато над 100 000 дури и да е купено во мкд.
Мојата кога ја зедов беше 3700 евра и стара 10 години, досега во 6 години имам дадено близу 1500 евра по сервиси што редовни, што останато и уште 6години*230евра за регистрација, е ова ти е нешто како ок трошоци за такво возило.
Рачунај од старт имаш 300евра сервис, каиши, затегачи, филтри, масло, плочки, водна пумпа...а понатаму зависи од возилото, ако се лоши гумите плус 200-250 евра за гуми, па предницата најчесто јавува јабучици, рамена, спони, па амортизери по нашиве дупки гарант во 3-4 години ќе ти дојдат за менување и тн.
Јас мојата кога ја купив,ребраст каиш,затегачи и термостат сменив после 2 години возење..Гумите беа за никаде,па ги повозив 4-5 месеци..
Не го плашете човекот уште од старт..Едно масло и филтри нека смени и нека тера..
Кола е,не е жена па да мора да се одржава нонстоп..[DOUBLEPOST=1513697244][/DOUBLEPOST]
Која е најиздржлива и најдобра?
Виано-то сигурно е скапо.

Мене ми треба добра да е, да не се расипува и да не е скапа за одржување.
Кажи до колку пари?
И плус ако возиш патници,ако имаш редовни линии парите ќе ги извадиш за брзо време..

Да ти препорачам Форд Галакси,тоа е 6+1,Вианото има плус уште едно место мислам..
Имам возено Мерцедес Виано,2.2CDI 150КС,комбенцето е авион..
Исто и Форд Галакси од 2003-та па и 2005-та и 2007-ма,комоција,клима,убава вожња,бар од мој аспект како возач..
Галаксито назад е тесно,на последната клупа на човек од 190 цм ќе му биде малку непријатно..
Со Вианото го нема тој проблем..
Еве ти и едно Вито..
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Јас мојата кога ја купив,ребраст каиш,затегачи и термостат сменив после 2 години возење..Гумите беа за никаде,па ги повозив 4-5 месеци..
Не го плашете човекот уште од старт..Едно масло и филтри нека смени и нека тера..
Кола е,не е жена па да мора да се одржава нонстоп..[DOUBLEPOST=1513697244][/DOUBLEPOST]

Кажи до колку пари?
И плус ако возиш патници,ако имаш редовни линии парите ќе ги извадиш за брзо време..

Да ти препорачам Форд Галакси,тоа е 6+1,Вианото има плус уште едно место мислам..
Имам возено Мерцедес Виано,2.2CDI 150КС,комбенцето е авион..
Исто и Форд Галакси од 2003-та па и 2005-та и 2007-ма,комоција,клима,убава вожња,бар од мој аспект како возач..
Галаксито назад е тесно,на последната клупа на човек од 190 цм ќе му биде малку непријатно..
Со Вианото го нема тој проблем..
Еве ти и едно Вито..
Абе ако не возиш многу може да си играш, јас не сакав да одам на ризик и си сменив сет каиши уште првата недела, може да ја возиш две години, а може и по нов мотор да отидеш и после две недели.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Абе ако не возиш многу може да си играш, јас не сакав да одам на ризик и си сменив сет каиши уште првата недела, може да ја возиш две години, а може и по нов мотор да отидеш и после две недели.
Голема работа,да сме живи и здрави..Не значи дека ако смениш се и сешто до последен штраф и ќе биде се во ред..
Стара кола е сепак,не е нова,колку и да ја поправаш и правиш,пак е СТАРА..Само јас тоа касно го сфатив..
Сега гледам да не ми капе нешто,да пали,да не крева температура, и да ме пренесе каде што ќе посакам..
Не вреди да се замараш за кола,тоа е материјално,да сме живи и здррави ние..
Е кога би купил нова кола,тогаш сериозно би ја чувал и пазел..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Голема работа,да сме живи и здрави..Не значи дека ако смениш се и сешто до последен штраф и ќе биде се во ред..
Стара кола е сепак,не е нова,колку и да ја поправаш и правиш,пак е СТАРА..Само јас тоа касно го сфатив..
Сега гледам да не ми капе нешто,да пали,да не крева температура, и да ме пренесе каде што ќе посакам..
Не вреди да се замараш за кола,тоа е материјално,да сме живи и здррави ние..
Е кога би купил нова кола,тогаш сериозно би ја чувал и пазел..
Не е за пазењето работата, работата е да си сигурен ти кога ќе тргнеш со колата, мирна совест е најскапото нешто, не гледам поента за 200 евра да ризикуваш цел мотор, секако мора да промениш тоа што наброив на 40тина илјади. Ако треба да се тресам на секое влегување во колата на подолг пат, поарно не ја возам.
Ако ти е за купи продај, може да штедиш, ако ти е за да ја возиш неколку години, редовен сервис и немаш мака, останатото е како ќе ти се погоди.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не е за пазењето работата, работата е да си сигурен ти кога ќе тргнеш со колата, мирна совест е најскапото нешто, не гледам поента за 200 евра да ризикуваш цел мотор, секако мора да промениш тоа што наброив на 40тина илјади. Ако треба да се тресам на секое влегување во колата на подолг пат, поарно не ја возам.
Ако ти е за купи продај, може да штедиш, ако ти е за да ја возиш неколку години, редовен сервис и немаш мака, останатото е како ќе ти се погоди.
Ти ќе смениш се до штраф,и пак колата ќе ти се расипува..
Која мирна совест?Сама кола во вожња неможе ли да се расипе?Да откаже некој сензор,да ти се дупне црево, и ред други работи.Јас не викам дека е бадијала да се менуваат делови,ама да се менува ако има потреба да се смени..
На тркало маж нема,да знаеш..

Да купиш нова кола од салон,гланц,епа после пази ја најубаво што знаеш..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ти ќе смениш се до штраф,и пак колата ќе ти се расипува..
Која мирна совест?Сама кола во вожња неможе ли да се расипе?Да откаже некој сензор,да ти се дупне црево, и ред други работи.Јас не викам дека е бадијала да се менуваат делови,ама да се менува ако има потреба да се смени..
На тркало маж нема,да знаеш..

Да купиш нова кола од салон,гланц,епа после пази ја најубаво што знаеш..
Ај да не ја должиме и труеме темата:
  • логично е да промениш она што си подлежи на редовен сервис, како превентива според мене е таа опција подобра отколку да се возиш на ризик.
  • твое е како ќе ја возиш колата и како ќе ја третираш, ако сакаш вози ја и зимно време со гуми лубеници од отпад,ти си одговараш за твојата безбедност или пак не менувај масло, каиши и по 10 пати подолго од предвиденото.
  • и нова кола се расипува, а за стара особено ова што е од увоз моли се да ти се погоди и тоа е тоа, може ништо да не смениш и да нема гајле, а може и повеќе да е на сервис отколку кај тебе.
  • секој со свој памет, само очекувањата треба да бидат разумни кога веќе се одлучуваш да купиш половно возило, особено ако возилото веќе фатило една деценија и минало над 200к километри. Никој не ти продава возило 5 пати поефтино од тоа што го купил ако е 100% исправно, тој што има пари купува и вози максимум 6 години, а потоа го продава и си купува пак ново.
Тоа е тоа, јбг со мочаниов стандард во РМ ќе го собираме ѓубрето од плацовите по Бугарија, Италија, Германија и ќе бидиме кефој оти напреднавме, до вчера пола мкд возеше застава со штрафцигер во стаклото и сега мерцедесот стар 20 години им е како да се качиле во спејс шатл.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
и според мене е жив ризик да не смениш ребраст, затегачи, уље и остало
е сеа гледам некои шо се од убоз имаат сервисна книшка што и кога е сменето па се водат по тоа као да уштедат а уствари за некое време пак мораат сервисот да го направат
плус колку се реални км е знак прашање


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
и според мене е жив ризик да не смениш ребраст, затегачи, уље и остало
е сеа гледам некои шо се од убоз имаат сервисна книшка што и кога е сменето па се водат по тоа као да уштедат а уствари за некое време пак мораат сервисот да го направат
плус колку се реални км е знак прашање


Sent from my iPhone using Tapatalk
Во Бугарија сервисни штанцаат за 5 минути :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom