Увезените работници ќе работат за 200 евра, домашните заминуваат за плати од 1.000 евра

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.806
Поени од реакции
7.128
Афганистанци, сиријци, Бангладеш и Индија…
Признај дека не знаеше како да ги напишеш луѓето од Бангладеш па реши да си стои само Бангладеш :D:D:D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
Teмава иде на потсмев и неверување, ама во соседна Србија има увезена работна сила од Виетнам и секоја година се зголемува бројот на работници донесени од страна. Нашиве, како по обичај, копираат од околните држави. E сега, Пакистанци и угостителство, тешко дека би ишле рака под рака. Ама за градежништво, и те како може да ги уходаат.

Не ни мора да замислуваат, нека прошетаат по градилиштата. Веќе има. Ова е само некока законска мерка за да олесни/регулира. За жал битиќи е во право, природен тек е тоа. Нашите идат во западна европа, тука ќе ни доаѓа џган што не го приѓаат таму. Има еден куп земји за кој македонија е швајцарија, колку и да ви е смешно тоа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.437
Поени од реакции
6.131
Споредено со државите во кои живеат, и условите таму, Македонија е хотел со 5 ѕвезди.
Веројатно си свесен дека голем дел од нив работат за еден грст ориз?
Автоматски споено мислење:


Друже не пропаѓаат тие, се додека има луди што им плаќаат и по 2000ки од стан ќе имаат есап.
Ако отиде работната рака нагоре, ќе отиде и цената на квадратот :D
Можда таму работат за грст ориз, овде ќе работат за една вреќа.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.481
Поени од реакции
4.843
Ама и не е дека 200 евра плата зимаат градежниците кај нас. Оптшо било кој занает од ѕидари до плочакри, молери и сл.
Испод 2000 денари дневница не се, 25 работни денови 50.000 денари.

А за угостителство незнам како иде со плати, бакшиши и сл тешко кај нас, едино може да ги привлечат со обезбедено храна и кров над глава.

Ама сепак, имаат подобри опции. Ептен очаен треба да е некој па макар и од Пакистан за да дојде и да живее на подолг период тука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.980
Ама и не е дека 200 евра плата зимаат градежниците кај нас. Оптшо било кој занает од ѕидари до плочакри, молери и сл.
Испод 2000 денари дневница не се, 25 работни денови 50.000 денари.

А за угостителство незнам како иде со плати, бакшиши и сл тешко кај нас, едино може да ги привлечат со обезбедено храна и кров над глава.

Ама сепак, имаат подобри опции. Ептен очаен треба да е некој па макар и од Пакистан за да дојде и да живее на подолг период тука.
zidar vo melburn momentalno zarabotuva 1,40e od cigla sto ja redi... 50K denari ne se ni asalna dnevnica lol
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.456
Поени од реакции
39.515
1678904648394.pngУбаво би било браќата Пакистанци да се сместат во домовите на овие ужалени граѓани. Ете, сите имаат по една соба вишок, важат за широки луѓе и космополити и сигурен дека со нов член полесно ќе се пополни дупката што им ја оставиле заминатите што требаше да ги враќаат со СДС.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
Ама и не е дека 200 евра плата зимаат градежниците кај нас. Оптшо било кој занает од ѕидари до плочакри, молери и сл.
Испод 2000 денари дневница не се, 25 работни денови 50.000 денари.

А за угостителство незнам како иде со плати, бакшиши и сл тешко кај нас, едино може да ги привлечат со обезбедено храна и кров над глава.

Ама сепак, имаат подобри опции. Ептен очаен треба да е некој па макар и од Пакистан за да дојде и да живее на подолг период тука.
Не е само за плаќање проблемот, во голем дел од индустриите фали човек со два грама мозок за занатчиска работа. И ќе станува бетер, и за висококвалификуван кадар. Повеќето квалитетни се надвор или стари.
И не, немаат сите подобри опции. Мислиш се надаваат земјите пакистанец или курд да земат. Милијарда ги има во тие џган земјите, доволно за цела Европа. Они радо би оделе во Германија ама никој не ги прашува кај сакаат. И ти радо би ја опнал Џесика Алба ама ако макс ти ја нудат Спенџарска, ќе ја земеш неа.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
482
Поени од реакции
588
Изгледа немате прошетано и запознато арап некој, ти се чини тие нафта пијаат. Јас ко си идев од Англија таксист ми беше човек од Бангладеш. Ме прашува колку пари сум земал во мојата држава му велам минималец е 350 еуро, се нажали, за малце че му капнеа три врели солзи по тие дебели обравчина и незабричена брада скоро 3 дена.


Зборот ми беше... дали ги мислите лоботомирани странциве и не се осеќате дека ви навредуваат интелигенција нашиве политичари шо ви сервираат на ТВ да гледате? :S
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
Изгледа немате прошетано и запознато арап некој, ти се чини тие нафта пијаат. Јас ко си идев од Англија таксист ми беше човек од Бангладеш. Ме прашува колку пари сум земал во мојата држава му велам минималец е 350 еуро, се нажали, за малце че му капнеа три врели солзи по тие дебели обравчина и незабричена брада скоро 3 дена.


Зборот ми беше... дали ги мислите лоботомирани странциве и не се осеќате дека ви навредуваат интелигенција нашиве политичари шо ви сервираат на ТВ да гледате? :S
Ја сум глеал ЦВ на луѓе од индија за позииции кај нас, кадар каков што господ не ти наоѓа во македонија.
Тој стигнал во англија некако и сеа може да мрси муда за што било ниско високо, да беше таму за 50 долари ќе работел. Ви делува смешно ама ќе станува уште посмешно коа ќе истоварат тука :)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.481
Поени од реакции
4.843
Не е само за плаќање проблемот, во голем дел од индустриите фали човек со два грама мозок за занатчиска работа. И ќе станува бетер, и за висококвалификуван кадар. Повеќето квалитетни се надвор или стари.
И не, немаат сите подобри опции. Мислиш се надаваат земјите пакистанец или курд да земат. Милијарда ги има во тие џган земјите, доволно за цела Европа. Они радо би оделе во Германија ама никој не ги прашува кај сакаат. И ти радо би ја опнал Џесика Алба ама ако макс ти ја нудат Спенџарска, ќе ја земеш неа.
Држи вода муабетов. Само што мислам дека се побрзо ќе се развијат азијативе, ако почнат да увезуваат ефтини енергенси, и ако пребацат производство западњаците од Кина таму. Од колку ние тука да имаме толкава моќ да ги привлечеме. Значи и да ги задржиме, не е поентата ти тука да го донесеш, уходаш, научиш, па и тој да ти кидне.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
482
Поени од реакции
588
Ја сум глеал ЦВ на луѓе од индија за позииции кај нас, кадар каков што господ не ти наоѓа во македонија.
Тој стигнал во англија некако и сеа може да мрси муда за што било ниско високо, да беше таму за 50 долари ќе работел. Ви делува смешно ама ќе станува уште посмешно коа ќе истоварат тука :)
Тогаш бате да побрзаме со пасоши вадење дури не банкротира Бг и ја снема од мапава и да бегам одавде. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.980
Ја сум глеал ЦВ на луѓе од индија за позииции кај нас, кадар каков што господ не ти наоѓа во македонија.
Тој стигнал во англија некако и сеа може да мрси муда за што било ниско високо, да беше таму за 50 долари ќе работел. Ви делува смешно ама ќе станува уште посмешно коа ќе истоварат тука :)
ke se istovarat na eden den pred da fatat patot za srbija i eu potoa... ova e odlicna vest za niv da gi preskoknat 1000ci km pat i voeni konflikti. otvoreno opstestvo za site, taman ke dojdat ovde i ke prodolzat. ovde se znar koj ostanuva.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
ke se istovarat na eden den pred da fatat patot za srbija i eu potoa... ova e odlicna vest za niv da gi preskoknat 1000ci km pat i voeni konflikti. otvoreno opstestvo za site, taman ke dojdat ovde i ke prodolzat. ovde se znar koj ostanuva.
Како што кажав, веќе ги има по градилишта. Зашто не си фатат пат и одат нагоре? Еднсотавно е, ја немаат таа можност. И тие во Србија, мислиш будали се што идат таму а не во земја со 5 пати поголема плата?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.980
Како што кажав, веќе ги има по градилишта. Зашто не си фатат пат и одат нагоре? Еднсотавно е, ја немаат таа можност. И тие во Србија, мислиш будали се што идат таму а не во земја со 5 пати поголема плата?
na videoto jasno kazuvaat vietnamcite deka rabotat za kineska firma i pasosite im gi cuva gazdata. kaj nas toa so pasosite bi bilo ilegalno. kinezi gazdi e zaeban film, imaat oni i logori za spienje vo mkd koja probuva da vleze u eu i mora da zapazi na covekovi prava tesko toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom