Увезените работници ќе работат за 200 евра, домашните заминуваат за плати од 1.000 евра

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
во кој филм е влезен тој битиќи или како му беше името. ке дојде некој од држава кај шо зема 200 евра за да работи за 300 евра? ма немој да ме јебеш бре. нашата држава е на дното и упорно копа надолу
Зашто и тие луѓе од бангладеш кога веќе мигрираат би мигрирале тука. Не се и тие идиоти. Евентуално да даваат пасоши на ситен криминален олош и да не принудат и нас да мигрираме
Толку ли не сфаќате? Сигурно нема за уши да ги носат овде, присилно. Ако идат, ќе идат доброволно, бидејќи во државата каде што живеат просечна плата е 200 евра, минимална 50, а тие што ќе идат најверојатно никаква плата не земаат. Овде ќе земаат 350е минимум. И најверојатно ќе бидат сместени во кампови или друго некое сместување кое ќе им го плаќа фирмата или државата.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
178
Поени од реакции
334
Толку ли не сфаќате? Сигурно нема за уши да ги носат овде, присилно. Ако идат, ќе идат доброволно, бидејќи во државата каде што живеат просечна плата е 200 евра, минимална 50, а тие што ќе идат најверојатно никаква плата не земаат. Овде ќе земаат 350е минимум. И најверојатно ќе бидат сместени во кампови или друго некое сместување кое ќе им го плаќа фирмата или државата.
И еднаш месечно ќе имаш скршено стакло од кола зошто си оставил ранец со опрема од теретана
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
ионака новите згради се фушерај, сега Дибидус ќе бидат...
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.293
Поени од реакции
29.321
de be uste ne sfakate deka ova e zakon da donesat kosovari?
А они глупи се, место да фатат по Европа да си живеат ко луѓе ќе скапуваат у Северџанистан.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.264
Поени од реакции
16.270
А они глупи се, место да фатат по Европа да си живеат ко луѓе ќе скапуваат у Северџанистан.
Со косовски пасош само у Косово можеш да скапеш.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
И еднаш месечно ќе имаш скршено стакло од кола зошто си оставил ранец со опрема од теретана
Не го правдам идењето нивно, ни па сакам пакистанци да ми се шетаат по улици, туку ја кажувам причината зошто би дошле (кога би иделе).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.719
Абе тие можи ќе се нафатат да работат за 200 еур, ама дали ќе живеат овде со 200 еур, е тоа е друго прашање. :pos: Има да плукаат и да бегаат по првиот месец. Па уште ако дојде момент да им треба здравствена заштита, ќе се свестат уште толку каде дошле.
Споредено со државите во кои живеат, и условите таму, Македонија е хотел со 5 ѕвезди.
Веројатно си свесен дека голем дел од нив работат за еден грст ориз?
Автоматски споено мислење:

Пакистанци и работа хХАХАХАХАХАХАХАХАХХаххххахахааааааааа па уште и на скеле во јули на 47 степени.

:pos::pos::pos::pos:

Се надевам и им посакувам на сите шо работат во градежниот сектор шо побрзо да се снајдат со работни позиции во Германија, Швацарија итн ... Редно е да пропадне таа мафија, да даде Господ сами да си ги крпат тоа хартиените станчиња.
Друже не пропаѓаат тие, се додека има луди што им плаќаат и по 2000ки од стан ќе имаат есап.
Ако отиде работната рака нагоре, ќе отиде и цената на квадратот :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
А они глупи се, место да фатат по Европа да си живеат ко луѓе ќе скапуваат у Северџанистан.
ne. oni uopste ne se glupi. tuka nisto nema da rabotat, ke zimaat plata plus subvencii od dui i dzamijata. se na se ke im se soberat 1000ce plus.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.234
Поени од реакции
39.984
Со српски пасоши се косоварите по Европа.
како се со српски кога косово е отцепено пред дваесе години, уште пред биометриски документи да има. Немој да ми речеш тие пасоши уште важат.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.264
Поени од реакции
16.270
како се со српски кога косово е отцепено пред дваесе години, уште пред биометриски документи да има. Немој да ми речеш тие пасоши уште важат.
Свите што се запишани у српски книги на родени пред војната, имаат право и на српско државјанство.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.832
Поени од реакции
63.526
Teмава иде на потсмев и неверување, ама во соседна Србија има увезена работна сила од Виетнам и секоја година се зголемува бројот на работници донесени од страна. Нашиве, како по обичај, копираат од околните држави. E сега, Пакистанци и угостителство, тешко дека би ишле рака под рака. Ама за градежништво, и те како може да ги уходаат.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom