Убиство во самоодбрана, казниво или не?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од RedStarFan, 28 мај 2013.

 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  vo USA vednaš će te upuka na lice mesto pri najobična proverka na dokumenti ako ne gi slušaš naredbite... a ovdeka se 2 prekršoka, kamionot begal, a brat mu so golfot mu PRESEKUVAL pat na policisko vozilo, t.e. ne mu daval da pomine za da izbega kamionot... ALO !!! pri ovakvi raboti i vo Evropa policajcite će pukaat vo voziloto ...
  .. tuku simptomatično što nema po mediumi i ne kažuva to se prevzemalo so građanite... a OK e da se ispita i reakcijata na policaecot... Slično e i kako reagiraat graničarite, za vreme SFRJ na albanskata granica imaše dosta slučai koga vojnik na JNA pukaše, najnapred vo vozduh a potoa vo nelegalnite preminuvači...a denes taa granica ni e porozna ko švajcarsko sirenje... b.t.w. pred nekolku godini srpski graničar zastrela ilegalen preminuvač na srpsko - makedonska granic, imaše đeva ama ništo od toa, si rabotel po pravila... a što nekoj ne priznava ni zakoni za red nitu granici toa si e negov problem, pa i na grčko -albanskata granica kaj Prespa , neodamna imaše slučaj so pukanje, nekolku mrtvi...
   
 2. gerasim

  gerasim

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  1.097
  Допаѓања:
  139
  Не добив одговор на поставеното прашање......
  Ако неси го приметил полицаецот кој дава сигнал да застанеш, тогаш не заслужуваш да седеш позади волан и управуваш со возилото.
   
 3. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.969
  Допаѓања:
  4.144
  ајде бе :icon_lol:

  добро судија :lolzz:

  одговорот ти беше - невин си дури не се докаже спротивното...........не ги пратиш одговорите,не заслужуваш да бидеш дел од форумот :zver:
  --- Споено дупло мислење, 1 јануари 2015 ---
  но тоа е во САД како што кажа и самиот,баш сведоци сме минатите месеци неколку убиства врз деца изврши полицијата таму под неразјаснети околности.........дали сакаш такво овластување за нашата полиција и утредругиден истото да му се случи на некој твој близок ?
   
 4. gerasim

  gerasim

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  1.097
  Допаѓања:
  139
  :aplauz::aplauz:
  Добар одговор Господине Члену:bravobe:
  Но за да се докаже кој е виновен а кој не, законот треба да има кого да обработува................
  Јасум на страна на криминалецот , а ТИ чија страна заземаш???????
   
  На DL5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  http://www.sky.mk/makedonija/427468...ve-najlonski-kjesi-vistinska-drama-niz-bitola

  а ова да не е, за парична казна !! ... абе секаде во Европа да се обидеш да газиш полицаец ќе те упука го гулаб на гранка, ајде во Грција , членка на ЕУ направи овакво нешто...:mad:
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  А зoштo секoгaш Америкa се земa кaкo репер ?
  Шo е тoлку идеaлнo вo тaa Америкa ?
  Америкa е рaзличен систем oд нaшиoт и нoрмaлнo е дa вaжaт некoи други прaвилa тaму, зaтoa oвaa спoредбa и не е тoлку дoбрa. Амa дури и дa гo oстaвиме тoa нa стрaнa, види кoлку злoупoтреби нa тoa прaвo нa пoлицијaтa имa вo Америкa. Тaму луѓе се убивaaт зa бaнaлни рaбoти...
  Пoсебнo ме изненaди еднo видеo шo гo глеaв пред некoе време кaј штo пoлицaец зaстaнувa пешaк штo нaјнoрмaлнo си се движи пo улицa сaмo зoштo пешaкoв си ги стaвил рaцете вo џебoви и тoa нa некoи луѓе им билo сoмнителнo...
  Зaтoa не спoредувaјте сo Америкa.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  абе каква Америка, што сте се фатиле само за тоа...па ви пишав како на грчко-албанска граница имаше престрелка со многу мртви ( и еден полицаец).. ( а во 90-тите Грција користеше во пограничната зона со Албанија и млазни авиони !!) ... ви пишав како во СФРЈ се чуваше границата , посебно имаше пукања на границата кон Албанија, прво во воздух потоа во натрапникот...
  ... работата е има притисоци на нашата полиција да и се врзат рацете, било поради некој локални моќници, поради заштита на криминалци по етничка или политичка линија !!
   
 8. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.969
  Допаѓања:
  4.144
  убаво долу ти пишува дека сторителот е веднаш пронајден и се преземени соодветни мерки и пријави
   
 9. 121314

  121314

  Член од:
  3 септември 2010
  Мислења:
  2.898
  Допаѓања:
  2.287
  Не пишува дека се преземени соодветни мерки и пријави, туку пишува дека по целосно расчистување на случајот ЌЕ БИДЕ поднесен соодветен поднесок.

  Има разлика!
   
 10. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.969
  Допаѓања:
  4.144
  оти ти или јас не сме притворени туку тој со иницијалите ?? мирно спавај и осеќај ја разликата
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  Скопјанец доби отштета од 10.000 евра поради ќотек од „алфите“
  .. а еве како е во УСА http://www.24sata.hr/svijet/new-jersey-podigao-ruke-u-zrak-a-policajac-pucao-u-njega-403278
  суспендирани се полицајците, нормално, но не верувам дека ќе одговараат... си работеле по упатства...
  а овој што добил 10000еур од Стразбур бегал на полициска патрола ?? ... па за таква работа во УСА те гонат со хеликоптер
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  Последно уредено: 20 февруари 2015
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  3 години затвор за полицаецот кој го уби Далибор Илиевски од Свети Николе
  тенденциозен наслов, не кажува дека било самоодбрана, овој го газел со кола.. полицаецот пукал од седечка положба..
  Ако за дедо Диме имаше протести, треба и за ова...!!

  ... а не е само овој случај, имаше минатата година -две уште неколку случаи , воглавном дрвокрадци атакуваа на полиција со возила, како во американски гангстерски филмови... и полицајците ги суспендируваа зошто пукале...:mad:
   
 14. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.309
  Судот пресудил така заради пречекорена нужна одбрана.
  Убиениот сакал да го прегази, овој употребил пиштол...
  Не навлегувам во коментирање на пресудата на судот, само ќе го искоментирам насловот:
  Не е тенденциозен!
  Факт е дека го убил, ама убиството го сторил при нужна одбрана.
  За кое било убиство под други околности сигурно ќе имало многу повисока казна од пресудените 3 години.
   

Сподели преку: