Убиство во самоодбрана, казниво или не?

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.344
Поени од реакции
3.749
Очигледно ова било позната вест јас тек сега ја слушам. Имено, некој Македонец во Србија (тоа не е битно за темава) убил крадец кој влегол во неговиот дом, а граѓаните собирале петиција и масовно сметаат дека тој е невин и не треба да одговара за убиството.

И се замислив дали навистина не треба да одговоара, сепак е убиство. Што мислите за оваа тема?

Еве и линк http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=E8E54F872344B24197874307BC4A1A5E
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.768
Поени од реакции
28.905
Очигледно ова било позната вест јас тек сега ја слушам. Имено, некој Македонец во Србија (тоа не е битно за темава) убил крадец кој влегол во неговиот дом, а граѓаните собирале петиција и масовно сметаат дека тој е невин и не треба да одговара за убиството.

И се замислив дали навистина не треба да одговоара, сепак е убиство. Што мислите за оваа тема?

Еве и линк http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=E8E54F872344B24197874307BC4A1A5E
Да. Убиство е убиство. НО НО

Но секогаш се испитуваат околностите(пример олеснителни), во стилот на нужна одбрана, т.е правопропорционално одговарања на нападот. Колку те удира толку враќаш ни повеќе ни помалку.(по закон)

Но од друга страна можи и вака по исклучок, а уствари сето е под влијание на 235235 фактори кои се земаат во обѕир http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=2745&kategorija=7
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.299
Поени од реакции
8.804
Интересна тема, и мене многу ме интересира ова, и би сакал одговор од некој што навистина ги знае овие работи, да не се правиме ние паметни и ние да му судиме. За поздрав е тоа што луѓето таму дале 18 000 потписи како подршка да се ослободи, за разлика од тоа што се случува кај нас. Имено за крадецот се вели дека бил наркоман, не можеме да знаеме што точно се случувало...Штета е што тој го загубил својот живот, но и човеков се бранел, не верувам дека имал намера да го убие, несреќен случај...Мислам дека нема шанси да не го осудат, сепак се работи за убиство.

Малце да ја дополнам темава, нешто плус, може ќе ве интересира...

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/383956/Moj-muz-je-drhtao-i-vikao-Ubio-sam-provalnika
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.063
Треба американски закони.
Како може некој дома да ти влезе и да ти ја убие цела фамилија а ти да несмееш да реагираш. А уште поголем апсурд е што ќе го прогласат за лудак убиецот и по година дена ќе се шета по улиците повторно.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.063
Да. Убиство е убиство.
Но секогаш се испитуваат околностите(пример олеснителни), во стилот на нужна самоодбрана, т.е првопропорционално одговарања на нападот. Колку те удира толку враќаш ни повеќе ни помалку.
Е да, ама 4-5 години во идриз-бања не ти бегаат и досие на убиец плус гратис товар на свеста. Сепак човечко суштесто си убил....ма не, не си убил човек, си убил убиец.
Тоа треба да биде како во математика, минус со минус се анулира и имаш плус :)
--- надополнето: 28 мај 2013 во 00:54 ---
Самоубиство во самоодбрана, казниво или не ?
Само ако преживееш :)
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
253
Интересна тема, и мене многу ме интересира ова, и би сакал одговор од некој што навистина ги знае овие работи, да не се правиме ние паметни и ние да му судиме. За поздрав е тоа што луѓето таму дале 18 000 потписи како подршка да се ослободи, за разлика од тоа што се случува кај нас. Имено за крадецот се вели дека бил наркоман, не можеме да знаеме што точно се случувало...Штета е што тој го загубил својот живот, но и човеков се бранел, не верувам дека имал намера да го убие, несреќен случај...Мислам дека нема шанси да не го осудат, сепак се работи за убиство.

Малце да ја дополнам темава, нешто плус, може ќе ве интересира...

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/383956/Moj-muz-je-drhtao-i-vikao-Ubio-sam-provalnika
5 пати го избодел со нож не верувам да не сакал да го убие. Иначе никогаш не ми е бил сватлив законот у врска со ова значи колку што јас знам може само да повикаш полиција ако ти влезе некој дома и да пробаш да го спречеш без насилство ( што не знам како би можел такво нешто ), а можеш да вратиш со иста мера како него (пример ти извади пиштол имаш право да го пукаш итн)
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
9.895
Море како да се сфати овој закон!!?

Се случило крадецот да го убие сопственикот на куќата, а да се одбранеше човекот тогаш пак ќе одеше во затвор.
Нема правда кај овој закон!
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.790
Поени од реакции
2.597
Да. Убиство е убиство. НО НО

Но секогаш се испитуваат околностите(пример олеснителни), во стилот на нужна самоодбрана, т.е правопропорционално одговарања на нападот. Колку те удира толку враќаш ни повеќе ни помалку.
Па можи и вака затоа http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=2745&kategorija=7
Ова правопропорционален одговор значи дека јас треба да го убијам провалникот откако тој мене ќе ме убие,така?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.768
Поени од реакции
28.905
Е да, ама 4-5 години во идриз-бања не ти бегаат и досие на убиец плус гратис товар на свеста. Сепак човечко суштесто си убил....ма не, не си убил човек, си убил убиец.
Тоа треба да биде како во математика, минус со минус се анулира и имаш плус :)
--- надополнето: 28 мај 2013 во 00:54 ---

Само ако преживееш :)
Сето то јасно, но кога викаше другарчево најгоре на невин, веројатно мислеше за затвор затвор, како што ние си го знаеме, да го пукна в зандана. Не е мала работа, освен ако некој во мозокот си има мака па се да му е рамно. :D
--- надополнето: 28 мај 2013 во 01:00 ---
Ова правопропорционален одговор значи дека јас треба да го убијам провалникот откако тој мене ќе ме убие,така?
Скери то е најпедерскиот и по мене еден од најлевите членови во закон, кој сигурно се базира на оние пацифистички срања, мир, љубов, пеперутки и се розево.
Во стилот те тепа со тупаници, враќаш со тупаници, камен/нож јок. Па сега мисли му ја. То е едно од позаебаните прашања по кои одлучува судот по негово видување и испитување на сите правно релевантни факти, преку утврдување на триста глупости од докази.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.790
Поени од реакции
2.597
Треба веднаш да биде ослободен,тоа САД најдобро го имаат решено во нивниот закон метак у чело и чао,што да не треба да го прашам дали ќе се напие нешто или со што е вооружен па и јас пропорицонално да се наоружам
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.935
Ова правопропорционален одговор значи дека јас треба да го убијам провалникот откако тој мене ќе ме убие,така?
Треба да го убиеш од напред, не позади грб и да докажеш дека се обидел да те убие со некакво оружје
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.344
Поени од реакции
3.749
Да. Убиство е убиство. НО НО

Но секогаш се испитуваат околностите(пример олеснителни), во стилот на нужна самоодбрана, т.е правопропорционално одговарања на нападот. Колку те удира толку враќаш ни повеќе ни помалку.
Па можи и вака затоа http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=2745&kategorija=7
Е па тоа зборам, овие што собираат потписи сакаат он да биде невин, скроз невин. Демек кој го ебе зашо крадел.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.063
Треба да го убиеш од напред, не позади грб и да докажеш дека се обидел да те убие со некакво оружје
Да но доколку тој немал огнено оружје...а ти си го пукал....
Пак во КПД.
А може тој се залетал со секира а ти си го сопрел со пиштол. Дури и ти да си се бранел со секира пак си крив бидејќи не си го совладал туку си го убил.
Може и со голи раце да го убиеш на пример удар во грклан а тој да те нападнал со пиштол.... пак си крив, си применил несразмерна сила.
Глуп е законот, треба само добри врски и многу пари па да се судиш 20 години и така да одиш во затвор на пензија :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.935
Мислам дека во пракса не е толку строго за самоодбрана во сопствен стан со крадец
 
На врв Bottom