Убавините на Матка

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ако има заинтересирани освен потврдената екипа, утре, со автобус кон Средно Водно кој поаѓа во 9.00 од Транспортен центар, се оди до Средно Водно, оттаму со жичара до Крст, а оттаму со помош на сопствените нозе и жолто обоено погонско гориво наречено ракија, се пешачи до Матка, каде е предвидена кратка едукативна тура и квадратна маса на тема: „зошто да не и како да се стигне?“

Пријавувањето е отворено до последен момент.
Учесниците ќе добијат сертификат кој носи поени за лиценцирање според Националната програма за одење по планини, користејќи различни превозни средства.

шопска ќе имет?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ако има заинтересирани освен потврдената екипа, утре, со автобус кон Средно Водно кој поаѓа во 9.00 од Транспортен центар, се оди до Средно Водно, оттаму со жичара до Крст, а оттаму со помош на сопствените нозе и жолто обоено погонско гориво наречено ракија, се пешачи до Матка, каде е предвидена кратка едукативна тура и квадратна маса на тема: „зошто да не и како да се стигне?“

Пријавувањето е отворено до последен момент.
Учесниците ќе добијат сертификат кој носи поени за лиценцирање според Националната програма за одење по планини, користејќи различни превозни средства.
Другпат ке најавиш 2 дена унапред, да знам и ја да дојдам, а не овака, као лажна тревога. :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ако има заинтересирани освен потврдената екипа, утре, со автобус кон Средно Водно кој поаѓа во 9.00 од Транспортен центар, се оди до Средно Водно, оттаму со жичара до Крст, а оттаму со помош на сопствените нозе и жолто обоено погонско гориво наречено ракија, се пешачи до Матка, каде е предвидена кратка едукативна тура и квадратна маса на тема: „зошто да не и како да се стигне?“

Пријавувањето е отворено до последен момент.
Учесниците ќе добијат сертификат кој носи поени за лиценцирање според Националната програма за одење по планини, користејќи различни превозни средства.
Следен пат во „Општи муабети“ објави, вака скоро никој не го видел, јас случајно отворив а супер е и друг пат да се направи ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Денешната тура заврши. Шопска немаше. Имаше пешачење, добра природа, супер конверзација (без банови и казнени поени) и кратка средба со харемот. Сите се вративме живи и здрави (релативна категорија). kooperativa ја заслужи престижната титула Блажо, а ION новопромовираната титула Дијана. Дрвјата со банани преставуваа искушение за гените на двајца Блажовци.

.....апаратчето што го носев откажа послушност (батери азиз уште на прво вклучување - памет за друг пат)...така да неможе да ги споделиме Убавините на Матка.

П.С.
Молба до администрацијата да отвори тема во соодветен подфорум за тури и собиранки во природа - општо, бидејќи ова е тема за Матка
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Денес си поминавме ТОП со arakenx и n/a на Матка и големо фала за новите титули БЛАЖО и ДИЈАНА. Еве неколку слики од мојот идиот, некои се добри, некои помалку добри, али то је то. :D


1.JPG 2.JPG
бонсаи на македонски начин :cautious:
3.JPG 4.JPG
едно исто брдо од двете страни
5.JPG 6.JPG
на ред е и ХАРЕМОТ:D
7.JPG 8.JPG 9.JPG 10.JPG
банани на Матка :pos:
11.JPG 12.JPG
КРАЈОТ се гледа
13.JPG
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Колку време пешачевте до Матка?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Колку време пешачевте до Матка?
како прво да си гризнеш од газо што не дојде. како Фторо, ич не брзавме, денот беше за тоа предвиден, а и времето се потрефи така да тргнавме од крстот околу 9:45, а на матка стигнавме некаде 15:30. но со 3 големи паузи, така да ефективно пешачење беше околу 4-4,5 часа. штета што не успеав да го запамтам патот како што треба, па ќе мора да ги викам на помош пак аранекс и н/а
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
како прво да си гризнеш од газо што не дојде. како Фторо, ич не брзавме, денот беше за тоа предвиден, а и времето се потрефи така да тргнавме од крстот околу 9:45, а на матка стигнавме некаде 15:30. но со 3 големи паузи, така да ефективно пешачење беше околу 4-4,5 часа. штета што не успеав да го запамтам патот како што треба, па ќе мора да ги викам на помош пак аранекс и н/а
Еве моментално од што си гризнувам :D

Драга Кајгана

Ајде следна тура кога ќе се оди, се надевам некаде на пролет дека ќе биде, ве дружам обавезно...

П.С. Само најдете ми некој што ќе сака да ме носи на раце после вториот километар...:D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Тек сега криво ми е што не дојдов, фотките се одлични (y) Вајда ќе има уште некој добар ден од сезонава па да се оди пак.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Тек сега криво ми е што не дојдов, фотките се одлични (y) Вајда ќе има уште некој добар ден од сезонава па да се оди пак.
јас веќе предложив дека ако има интерес и се погоди времето да се иде или на 20-ти, или на 27-ми (ден недела). само, ..... навистина не е играчка спуштањето, зглоб се витка ...... јас два пати, треба многу да се внимава. али вреди за сите пари (y)
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 22:57 ---
Еве моментално од што си гризнувам :D

Драга Кајгана

Ајде следна тура кога ќе се оди, се надевам некаде на пролет дека ќе биде, ве дружам обавезно...

П.С. Само најдете ми некој што ќе сака да ме носи на раце после вториот километар...:D
утре ти доаѓаме на гости, .... ммммммммм колку сакам тулумби :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Цццц што сте педерлари море, кај сте ја скриле темава :tapp:
Со друштвото со месеци се спремаме да го одиме патов, ама се нешто ни излегува, па само до крст имаме време да отидеме.
Чекаме дел од нив да се вратат од работа во странство па при крајов на октомври сигурно ќе одиме :)
Само прво до крст по козјите патеки после до Матка, нема теорија да фрлам пари до крст да доаѓам со превозни средства, а и не е тоа филингот :icon_mrgr:

Се разочарав сега кога прочитав дека цели 4 и пол саати се одело до таму :eek:
Ние планиравме саат и пол од кај мене до крст, после едно 2 и пол саати до 3 максимум до Матка, па цел пат да ни биде околу 4 саати :confused:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Цццц што сте педерлари море, кај сте ја скриле темава :tapp:
Со друштвото со месеци се спремаме да го одиме патов, ама се нешто ни излегува, па само до крст имаме време да отидеме.
Чекаме дел од нив да се вратат од работа во странство па при крајов на октомври сигурно ќе одиме :)
Само прво до крст по козјите патеки после до Матка, нема теорија да фрлам пари до крст да доаѓам со превозни средства, а и не е тоа филингот :icon_mrgr:

Се разочарав сега кога прочитав дека цели 4 и пол саати се одело до таму :eek:
Ние планиравме саат и пол од кај мене до крст, после едно 2 и пол саати до 3 максимум до Матка, па цел пат да ни биде околу 4 саати :confused:

А уште подобра варијанта - идете со велосипеди :). Ќе стигнете за тродупло помалце.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
P
како прво да си гризнеш од газо што не дојде. како Фторо, ич не брзавме, денот беше за тоа предвиден, а и времето се потрефи така да тргнавме од крстот околу 9:45, а на матка стигнавме некаде 15:30. но со 3 големи паузи, така да ефективно пешачење беше околу 4-4,5 часа. штета што не успеав да го запамтам патот како што треба, па ќе мора да ги викам на помош пак аранекс и н/а
arakenx na kriticniot del si vkluci gps pa nemora da pamti
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Цццц што сте педерлари море, кај сте ја скриле темава :tapp:
Со друштвото со месеци се спремаме да го одиме патов, ама се нешто ни излегува, па само до крст имаме време да отидеме.
Чекаме дел од нив да се вратат од работа во странство па при крајов на октомври сигурно ќе одиме :)
Само прво до крст по козјите патеки после до Матка, нема теорија да фрлам пари до крст да доаѓам со превозни средства, а и не е тоа филингот :icon_mrgr:

Се разочарав сега кога прочитав дека цели 4 и пол саати се одело до таму :eek:
Ние планиравме саат и пол од кај мене до крст, после едно 2 и пол саати до 3 максимум до Матка, па цел пат да ни биде околу 4 саати :confused:
поштујем, али мора да се земат во предвид повеќе фактори. прво физичката спремност. како второ, целта беше прошетка. не беше целата да форсираме, да добиеме запаление на мускули па да се клукаме со парацетамоли и масираме вечерта. еве на пр, да сме биле јас и ти во групата, ..... шанси немаше да идам побрзо, ќе се испокаравме:( . доволно и вака ми горат нозете. затоа однапред се кажува дали е со форсирање или не. и нема тука лутиш. ако е кажано “лаганица“, тогаш ќе биде лаганица. а ако е како што викаш ти, .... нема да можам да ве пратам така да ќе се откажам на старт.
еве спомнав, 20-ти, 27-ми може пак да се испланира нешто
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a

Kajgana Shop

На врв Bottom