Убавините на Матка

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.357
Поени од реакции
67.997
поштујем, али мора да се земат во предвид повеќе фактори. прво физичката спремност. како второ, целта беше прошетка. не беше целата да форсираме, да добиеме запаление на мускули па да се клукаме со парацетамоли и масираме вечерта. еве на пр, да сме биле јас и ти во групата, ..... шанси немаше да идам побрзо, ќе се испокаравме:( . доволно и вака ми горат нозете. затоа однапред се кажува дали е со форсирање или не. и нема тука лутиш. ако е кажано “лаганица“, тогаш ќе биде лаганица. а ако е како што викаш ти, .... нема да можам да ве пратам така да ќе се откажам на старт.
еве спомнав, 20-ти, 27-ми може пак да се испланира нешто
Се навикнавме пошто скоро секоја недела одевме на Водно од март па досега, мада последниов период малце затаивме...
Со мускули немам никаков проблем јас, мада веројатно би се изморил пошто кондициски секогаш сум тежок папак :D Првите пати бев во улогата на оној што го успорува качувањето, ама одев со другари кои цело време се физички активни. Последниве пати кога одев со мешани екипи се осеќа како најспремниот човек на планетава :icon_mrgr:
Последниот пат одевме од Пржино до крст за саат и пол без некоја пауза, по патот од кај Марково крувче. Е сега од крст до Матка никогаш не сум бил и не знам да направам проценка :(
Воглавно планот ни беше да одиме лагано и на крај да заседнеме да јадеме во ресторанот кај Матка :icon_mrgr:
Дури имавме идеи и назад да се враќаме пешки, но повеќето одбивме.

Ајде дајте дата некоја официјална, би требало да ве дружам, а ќе најдам и уште некои од форумов :icon_mrgr:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
мора некој да биде “видич“, јбга, јас сакав од прва да го запамтам патот, али не успеав. така да, .... је да запамтив 80% од битните реперни точки, сепак преголем залак би било да кажам “еве го знам патот“. ако има некој што го знае патот, освен аранекс и н/а, нека каже па да видиме.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.805
Поени од реакции
10.909
Се разочарав сега кога прочитав дека цели 4 и пол саати се одело до таму :eek:
Ние планиравме саат и пол од кај мене до крст, после едно 2 и пол саати до 3 максимум до Матка, па цел пат да ни биде околу 4 саати :confused:
Што се секираш, со добро темпо и со спремни дечки (и кратки паузи на врв и средно) се тера за 4 саати цела тура, проверено е ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.357
Поени од реакции
67.997
мора некој да биде “видич“, јбга, јас сакав од прва да го запамтам патот, али не успеав. така да, .... је да запамтив 80% од битните реперни точки, сепак преголем залак би било да кажам “еве го знам патот“. ако има некој што го знае патот, освен аранекс и н/а, нека каже па да видиме.
Поинтересно е кога не знаеш кај одиш... :D
Досега ние сме тргнале по еден куп патчиња затоа што сме биле љубопитни каде водат :icon_mrgr:
Заклучокот е еден, од каде и да тргнеш секако ќе стигнеш до посакуваната цел, разликата е само колку време ќе одиш :icon_mrgr:

Единствено еднаш ја зезнавме работата, и искочивме на сосема друго место :icon_mrgr:

Нема гајле, немора да се брзаме, ако имате желба отворете тема. На крај краева кога ќе го соберам моево друштво за одење до Матка, слободно нека ни се придружи некој :icon_mrgr:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Што се секираш, со добро темпо и со спремни дечки (и кратки паузи на врв и средно) се тера за 4 саати цела тура, проверено е ;)

Има два вида на движење во природа...првиот е себедокажувачки...односно кога се искачува некој врв и кога се пешачи тешка тура за прв пат...и се форсира темпо за да го освоиш врвот и да си докажеш дека можеш

И вториот кога се ужива во самото движење...кога на секој чекор застануваш да собереш и пробаш некоја бобинка или растение...да фотографираш нешто....да поуживаш во пределот или видикот...и целта и времето на пристигање воопшто не се важни...односно важно е движењето и опкружувањето

Сум ги употребувал и двата начина....но повеќе го сакам вториот....лесен чекор...чашка муабет....поглед лево...поглед десно....по некоја птица или облак горе....без да се грижам колку е саат и уште колку има до целта....

Кога се оди во група треба да се води сметка за физичката спремност и кондиција на секој член поединечно....и групата да се прилагоди кон кондиционо најслабиот поединец....во спротивно имаме форсирање на темпо...растурање на групата....и поединци со јазикот до земја ...и душата низ нос

Подобро е одредена рута да се испешачи и час време поспоро....отколку некој да се повреди или префорсира.... и неговото движење да ги успори сите неколку часа

Најчесто повреди во природа се случуваат поради преценување на сопствените можности или премногу алкохол, а секоја посериозна повреда на тешко пристапен терен е упропастување на турата

Водно е релативно пристапно и блиску до цивилизација....но симнувањето на повреден другар од 2000+ метри по патека подолга од 8км не е баш пријатно искуство

Кога се искачуваш со луѓе кои добро ги познаваш и имаш искуство лесно е да одбереш темпо....но кога се работи за група луѓе со кои прв пат се среќаваш (рандом форумџии) и немаш никакво искуство за нивните можности и фобии секое форсирање на темпо е погубно и ќе им го расипеш денот и на нив и на себе
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
апсолутно ТОЧНО!!!
иако само мала корекција, остај ти душата, чувај го носот :pos:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.805
Поени од реакции
10.909
arakenx
Keep calm, само го охрабрував да не се разочарува и му ги посочував можностите на Коњаникот, никој не спомна форсирање темпо or whatever. Му кажав дека за 4 саати со добра спремност е ВОЗМОЖНО да се стигне, не му кажав дека било кој може да стигне за истото време.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
arakenx
Keep calm, само го охрабрував да не се разочарува и му ги посочував можностите на Коњаникот, никој не спомна форсирање темпо or whatever. Му кажав дека за 4 саати со добра спремност е ВОЗМОЖНО да се стигне, не му кажав дека било кој може да стигне за истото време.

те разбрав....и го почитувам твоето мислење....но како што напоменав тоа е изводливо само со веќе уиграна и кондиционо спремна екипа
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Другпат ке најавиш 2 дена унапред, да знам и ја да дојдам, а не овака, као лажна тревога. :)
Не си ја следел темава редовно, листај наназад, има речиси две страни со договори и преговори.

Вака, официјално, да се заблагодарам на друштвото денес.
Мислам дека имавме фантастичен ден.
kooperativa; и ION; си добија сертификати, другите - кој ве врти, листајте што има за домашна следен пат, плус турава со кооператива ја договараме од јули веќе, на истава тема. :)
Се зафркавам, белки ќе имаме и други прилики.
--- надополнето: 7 октомври 2013 во 01:19 ---
P arakenx na kriticniot del si vkluci gps pa nemora da pamti
ШпиЈун!
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Не си ја следел темава редовно, листај наназад, има речиси две страни со договори и преговори.

Вака, официјално, да се заблагодарам на друштвото денес.
Мислам дека имавме фантастичен ден.
kooperativa; и ION; си добија сертификати, другите - кој ве врти, листајте што има за домашна следен пат, плус турава со кооператива ја договараме од јули веќе, на истава тема. :)
Се зафркавам, белки ќе имаме и други прилики.
--- надополнето: 7 октомври 2013 во 01:19 ---


ШпиЈун!

:oops:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
:pipi: е ова не го знаев, ..... со иле играш, а? :P
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
:pipi: е ова не го знаев, ..... со иле играш, а? :P

ноп...само меморирав каде одевме...за да видам дали постои и алтернативна траса.... и за нареден пат да не се мислам дали беше трета грмушка десно или лево кај печурките :cautious:

сакав да вклучам уште од крстот за статистика но се заборавив, а и заборавив да го исклучам на матка па ја логирал и трасата до дома
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Pistacia terebinthus, known commonly as terebinth and turpentine tree, is a species of Pistacia, native to the Canary Islands, and the Mediterranean region from the western regions of Morocco, and Portugal to Greece, western and southeast Turkey. In the eastern shores of the Mediterranean sea - Syria, Lebanon and Israel - a similar species, Pistacia palaestina, fills the same ecological niche as this species and is also known as terebinth

заборавиле и македонија да ја спомнат, одма има да им сугерирам на wiki :D
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443


Знае некој која е црквата и како се доаѓа до неа. Дали може од доле кај што се рестораните да се искачи или има и друга варијанта? Исто ако знае некој каква е конфигурацијата на теренот?[DOUBLEPOST=1402589675][/DOUBLEPOST]Веројатно се работи за црквата Свети Никола. Е сега остана уште одењето до таму :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom