Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.191
Поени од реакции
2.971
па расчитај за magic mile и Jeff Galloway.
Ова со Џеф и неговото “трчање, одење, трчање“ е мислам најидеално за почетници. Еве и јас се враќам на трчањето после пауза од 7-8 години и природно почнав така 2-3-4 км трчање, 1 км одење па повторно 2-3 трчање и супер функционира осеќам доста напредок
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Ова со Џеф и неговото “трчање, одење, трчање“ е мислам најидеално за почетници. Еве и јас се враќам на трчањето после пауза од 7-8 години и природно почнав така 2-3-4 км трчање, 1 км одење па повторно 2-3 трчање и супер функционира осеќам доста напредок
Да, идеално е. Море и не мора за почетници. Шансата за повреда е многукратно намалена, му даваш можност за ресет на телото, со максимум 30 секунди пауза не искачаш од втора зона или искачаш многу кратко, се чувствуваш релаксирано... сè на сè, топ.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Сакам да почнам со трчање...
Ептен сум почетник немам кондиција.
Па ево сакам да прашам околу исхраната што како и колку јадете.
Ви благодарам.
Пиши ми ако немаш каде да направиш мерење, можам да ти подарам ваучер да направиш бесплатно мерење на тело односно базален метаболизам, БМИ, висцерални масти, надворешни, мускулна маса...

Потоа можеш да си направиш план за исхрана со потребен внес на калории, како што ти кажа некој член погоре и совет околу намирници пред, за време на трчање и после трчање... Она што е важно исто е хидратација, и нема некоја голема филозофија околу рекреативно трчање...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom