Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
22 април 2013
Мислења
91
Поени од реакции
78
2:30 истрчал Дарио, 2ро место, прв некој украинец 2:28-29.

Се бунел Кираџиев претходно зошто му дозволиле на Дарио маратон да трча. Пичка.
Дарио 2:31:16, украинецот 2:22:49. За Кираџиев не верувам дека го рекол тоа, луѓето лесно прават рекла казала, освен ако ти лично не си слушнал.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.971
Поени од реакции
13.525
Кираџиев не може да е до толку ненормален и да се буни за нешто за кое има 0 аргументи.
Не може да се буни зошто му дозволиле, и само толку да рече, а да го рекол само затоа што изгубил. Не е до толку детенце ваљда.
Пред маратонот се бунел.
Автоматски споено мислење:

Дарио 2:31:16, украинецот 2:22:49. За Кираџиев не верувам дека го рекол тоа, луѓето лесно прават рекла казала, освен ако ти лично се си слушнал.
Па нема да измислувам на памет ваљда. Ми е гајле мене за другите, не му се ни до колена на Дарио. Само неспортски е такво квичење пошто ти се појавила конкуренција.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
91
Поени од реакции
78
со години најавуваат дека Дарио во подминати години ќе се префрли на маратон, има брзина а лесна градба и со максимален ангажман тероетски може и до 2:20 на маратон, а тоа го прави доста побрз од досегашните МК прваци. Тоа го знае и Кираџиев и затоа не верувам дека имал лично некој проблем. Како што пишале на фб имаа план за Токио и можеби следната ОИ да настапат за атлетика 1500м или 3000м ама прекинувањето на стипендијата од Мок очигледно им ги сменило приоритетите. Штета а имаше годинава припреми во африка и имаше потенцијал за добри 1500м, ама тоа е, тешко се живее од атлетиката како професионален спорт.Со години кажувам дека на улица има многу деца со поголем потенцијал сегашните државни прваци (сосе Дарио) ама ниту има нормални клубови за деца ниту можеш да мотивираш некој после 18год да работи професионално атлетика кога од тоа не може да се прехрани семејството освен ако станува збор за елитни натпреварувачи кои кај нас реално и не постојат.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
34
Поени од реакции
77
На здравје Маратонци. Супер ден за трчање.. малце неочекувано многу сонце бар некое облаче за да се потскрие ќе беше добро ама бар не вернеше. Очекувано не се лекувала повреда со една недела одмарање.. веднаш се јави болка не стигнат ни до бензинската на Илинденска. Намалив темпо се загреав, среќа не блокираше цела нога како предходната сабота и со полека темпо некако се стигна до целта. Организација на ниво, бидејки бааѓи топло ми беше мислам дека ми фалеше уште една или две станици за вода. Ја немаше атмосверата на Скопски Маратон, инвидуално е како ти ќе си ја напраиш, но карпошани не им се стануваше рано за да дадат подршка, Аеродромци солидно, но немаше банери ,рандом бендчиња деца што се радуваат ако ги поздравиш. Се на се јас како рекреативец без цел да бркам време одлично си поминав, си се наполнив позитивна енергија, задоволен сум од мојата кардио кондиција. Тука некаде и полека намаулвам со stеady state cardio и се префрлам на фитнес ,сила и HIIT. Останете ми живи и здрави!
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.971
Поени од реакции
13.525
со години најавуваат дека Дарио во подминати години ќе се префрли на маратон, има брзина а лесна градба и со максимален ангажман тероетски може и до 2:20 на маратон, а тоа го прави доста побрз од досегашните МК прваци. Тоа го знае и Кираџиев и затоа не верувам дека имал лично некој проблем. Како што пишале на фб имаа план за Токио и можеби следната ОИ да настапат за атлетика 1500м или 3000м ама прекинувањето на стипендијата од Мок очигледно им ги сменило приоритетите. Штета а имаше годинава припреми во африка и имаше потенцијал за добри 1500м, ама тоа е, тешко се живее од атлетиката како професионален спорт.Со години кажувам дека на улица има многу деца со поголем потенцијал сегашните државни прваци (сосе Дарио) ама ниту има нормални клубови за деца ниту можеш да мотивираш некој после 18год да работи професионално атлетика кога од тоа не може да се прехрани семејството освен ако станува збор за елитни натпреварувачи кои кај нас реално и не постојат.
Епа тоа е тоа што не става на дното на спортски земји во светот. Дарио никогаш на овие години не би трчал трка подолга од 10.000 метри. 3к 5к и 10к му се специјалност него. Ама тоа е тоа кога нема финансиска поддршка од фиром мора да печали и да се троши на полумаратони и маратони.

За секој респект е маратонски резултат од 2:31 од 22 годишен дебитант.

Денеска имаше Лондон маратон, Кипчоге е 25 минути побрз од Дарио. :D
бтв, 8мо место завршил, 2:06:49 не знам зошто ваков пласман. Најавуваше опасна трка заедно со Бекеле ама овој вториов уште пред маратонот се повлече, најверојатно повреда некоја.
Прво место Китата 2:05:41
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.401
Поени од реакции
3.714
1:49:04... мислам дека сонцето ме сахрани, до 16-17 км си држев со една Пољакиња пејс 5:00 лабаво и се осеќав добро дури последните 5 км си размисувам во глава да забрзам, но после 16км одеднаш паднав претпоставувам ради сонцето, бидејќи последни две недели тренирав до 18 км и тоа по угорници и последниве километри се осеќав многу добро ама трчав попладне после 5 каде скоро и да немаше сонце, како и да е последните километри родив мајмун едвај издржав.
Околу организацијата незнам што ѓавол им требаше Борис Трајковиски финиш да е, абе испоцркавме на сонце намаше никаква сенка кога ке завршиш, да не спомнувам дека еден таксист ке ме згазеше на раскрсница и тоа полицаец го пушта, почнав да му викаам полицаецот ми вели абе во болница мора да иде, епа ај ако иде во болница и мене да ме прати за во болница да ти ебам дебили.

Околу првите места Дарио ме изненади со маратонот, убеден бев дека ке трча полумаратон, го знам и МС и Дарио ниту еден ниту друг не најавуваа дека ке трча маратон, како и да е дечкото е звер, а сега покажа и во најтешката дисциплина дека му нема рамен во Маакедонија, полумаратон видов Ранчиќ пак високо, дечкото има талент малку да има во главата може после Дарио да биде најбољи, али шта је ту је.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.704
Поени од реакции
12.923
со години најавуваат дека Дарио во подминати години ќе се префрли на маратон, има брзина а лесна градба и со максимален ангажман тероетски може и до 2:20 на маратон, а тоа го прави доста побрз од досегашните МК прваци. Тоа го знае и Кираџиев и затоа не верувам дека имал лично некој проблем. Како што пишале на фб имаа план за Токио и можеби следната ОИ да настапат за атлетика 1500м или 3000м ама прекинувањето на стипендијата од Мок очигледно им ги сменило приоритетите. Штета а имаше годинава припреми во африка и имаше потенцијал за добри 1500м, ама тоа е, тешко се живее од атлетиката како професионален спорт.Со години кажувам дека на улица има многу деца со поголем потенцијал сегашните државни прваци (сосе Дарио) ама ниту има нормални клубови за деца ниту можеш да мотивираш некој после 18год да работи професионално атлетика кога од тоа не може да се прехрани семејството освен ако станува збор за елитни натпреварувачи кои кај нас реално и не постојат.
И Дарио е од улица....а што сакаш во овие услови со манџи и пици како исхрана да се направи незнам.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.401
Поени од реакции
3.714
И Дарио е од улица....а што сакаш во овие услови со манџи и пици како исхрана да се направи незнам.
Точно дека е од улица, но е превише посветен и за тренинг и за исрана и за начин на живот сите спортисти да се на неогово ниво далеко би била Македонија на спорстки план... е сега што го јебе државата тоа е друга работа, рецимо не му даваше да тренира на стадион, нема никаква финансиска помош, мораше да биде запослен во теретана на минилец за да има здравствено...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.202
Поени од реакции
190.233
а не спомнувам дека еден таксист ке ме згазеше на раскрсница и тоа полицаец го пушта, почнав да му викаам полицаецот ми вели абе во болница мора да иде, епа ај ако иде во болница и мене да ме прати за во болница да ти ебам дебили.
Ејјјј ти ли беше тоа, баш со другаров со кој трчавме прокоментиравме во стил цајканов треба со пендрак да му влезе на дебилот ама не знаевме дека го пропуштил. Ѓупштана права еј, 3 саати во недела, еден ден во неделата не можат да се стрпат.
Јас се држев до Аеродром, т.е. до делон каде што се искача на Јане Сандански, после тоа крах :tapp:

Како и да е, кога гледам дека куп луѓе што ги знам а си газат се откажале, се повеќе го ценам истрчаното денес. Многу захтевен ден.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.343
Дарио јадеше сендвич од Пинк Пантер во 18:00, ден пред Охрид Трчат, каква исхрана... :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.202
Поени од реакции
190.233
Дарио јадеше сендвич од Пинк Пантер во 18:00, ден пред Охрид Трчат, каква исхрана... :D
Калории си требаат, го разбирам, се стегаат пици, мајонези, кремови, глупости и пливачите го прават тоа, насила јадат и да не им се јаде. Само што пази на суплементација многу и на животни навики, не забегува со цигари, алкохоли, не глави навечер итн.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.343
Нормално е да се лупа џанк фуд, ама од сендвичара пред настан не би јадел некако.

Иначе, 1:48 полумаратон. Најбрзо „официјално“ време од три до сега, а имам 1:40 на тренинг. Осеќав дека трчам за 1:40 и подоле, изгледа дека многу луѓе поминував од 15км натака. Цела трка ме уби коленото, сега не можам да одам и така. :place:
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.971
Поени од реакции
13.525
Греота е со таков талент, желба за тренинг и натпревар да не добива никаква помош од државата, да тренира сам на улица и у Хиподром. Да бевме барем како Србија и Хрватска што се однесува на атлетика сеа ќе го глеавме као се трка со Ингебригтсен а не на некои умрени трки у Охрид и Битола. Ти ебам државата шугава па после Кулушевски ни бил крив што одбрал да игра за Шведска.

Кој тепаше на полу? Дојде ли до мед некој од Ранчиќ и Таско верните пратачи на Даре? :D Добри дечки се тие, никогаш љубоморни, секогаш послаби од Дарио и никогаш уста немаат отворено за било што. За разлика од големите Кираџиев и Кокан.
 
На врв Bottom