Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Препорака за масажер, конкретно за нозе нели? :)
Накај Ѓорче, Влае или Карпош.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Има хеланки за машки? Јас во хеланки? Хихи. Нооооооу.
Too much gay for me.
Немам таков стил и башка има да јадам ремет од другарите дури сум жив. :icon_mrgr:
Да се надоврзам, има некои облекуваат шорцеви над хеланките доколку имаш срам :)
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Да се надоврзам, има некои облекуваат шорцеви над хеланките доколку имаш срам :)
(y) Еден од тие некои, јас така трчам :)

Не дека ми е срам, повеќе од естетски причини и лесни се шорцевите, иначе колку шо иам така трчано иам и без шорцеви.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
И јас си викав порано дека нема шанси да облечам хеланки, најмногу ради тоа што мислев дека нема да ми е лагодно... Ама тоа хеланка светска работа да ти била :ROFLMAO: Исто со шорц од горе, пошто без него некако ко гол се осеќам :LOL:
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Среќна Нова година момци и девојки, да сте живи и здрави,ви посакувам повеќе километри истрчани, повеќе рекорди срушени, се што сте намислиле да си исполните и оваа година да биде без повреди :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Еве накратко би направил една споредба Бугарија vs Македонија, чисто да доловам до каде сме ние, а каде е нашиот сосед

Учествував на една новогодишна трка во Бугарија, организаторот на сите учесници им овозможи бесплатно ноќевање и вечера, како и прослава после трката, се покриено, да не мора да потрошиш ништо. Котизацијата бесплатна беше, а на трката имаше и награди за први 6 во машка и женска категорија. Мене ми делуваше се ова како бајка, и прашав што му се исплати на организаторот се да покрие, а од ништо да нема профит, ми кажаа дека општината дава пари за сите вакви настани насекаде во Бугарија, за да ги промовира градовите и да привлече повеќе туристи да го видат градот низ трчање. Останав без зборови, светска тага ме облеа кога си направив компарација во главата, кај нас гледат да ти стават што поголеми котизациите приватните организатори, да ги држат уште долго заработките од одредена трка, за возврат ништо награди да не даваат, а тука никаква котизација + се покриено + награди. Колку километарски сме блиску, а колку во спортскиот и атлетски менталитет сме далеку. Покрај ова, организаторите таму не поканија и на многу други евенти и во други градови, каде што рекоа дека исто така би ни обезбедиле и смештај и храна, и дека би им било чест да трчаме.

Исто така, во Бугарија во неколку места има затворен тартан и специјални атлетски сали наменети исклучиво за атлетика, кај нас немаме ништо ни приближно такво. Имаме два функционални тартани на отворено во Скопје и Охрид, кој еве 5ти ден откако падна снег се поплочени со снег, ако не земеш со лопата да си чистиш, никој нема да го направи тоа за тебе. Од сали специјализирани за атлетика сме многу многу далеку.

Можеби еден ден некој ќе се погоди градоначалник на нешто, чие дете е атлетичар или пак самиот бил атлетичар, па нешто би вложил и во спортот, да не мора во зима да трчаме на замрзнат снег и секој чекор да ни е со страв да не се лизнеме или пак во сред трчање да треба да газиш во дваесет сантима снег бидејќи тие пред тебе што се со чизми излезени на прошетка на стазата на кеј, не сакаат да се тргнат. Можеби ќе изградат некоја атлетска сала на затворено каде што ќе одржуваме и ние вакви настани, можеби ќе стават греење под тартанот на стадион да го топи автоматски снегот, можеби и ние така ќе правиме со бесплатни котизации и трки организирани од општина, а не приватни организатори, а може и ќе си продолжиме со нашата мизерија.

П.С. Најнебитно во муабетот, ама односот кон атлетичарите од Македонија на атлетските настани во Бугарија е крајно коректен, можеби некој ќе ти избруса дека исто сме дека ист народ сме, ама вака при резултати ти пишува Македонија, љубезни се и нема дискриминации.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Se soglasuvam vo se.

Vetija pari od opstina lani za polumaratonot kaj nas, prasuvaj po poznati zosto ne prefrlaat na smetkata na klubot, se javi ja 5 dena pred trka da prefrlime au bau, denar ne vidovme.

Nema ni potreba da navleguvam u firomski muabeti od tie okolu nego "pa nema nieden nas tamu ne gi pomagaj"

Inaku si kosta, medalot da ne e baš obicen od 50den, so natpis i da ne e lepenka obicna, go plativme 170 den, maicite bea po 300 ja gi narachuev, za eden ucesnik chip e 65 denari.
Plus okolu 20iljadi mislim bese elektrpnskot merenje.

Tusiranje imase besplatno u sala, spienje isto na kreveti u sobi u sala po nekojacena od 200 den.

I kolku kotizacija da se stai, da imase pomos od opstina barem 200den poeftino ke bese.
Maici barem da pokriea...
Edino moze da se razmisli, maicata da e po izbor, sepak 300den nekoj patot go cini.

Ovaa god privatna firma najavuva pomos, ke vidime dodeka ne vidis pari ili plateno nesto od niv, ne moes da veruvas
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Далеку зад Бугарија останавме и ова ви го кажува човек што пред 15 години со 10 лева истера цел пливачки митинг + си платив казна во трамвај као демек без билет се возам а само што се качив :pos:

Сега ние сме таа интелектуална беда пред се, тие заминаа понапред иако си имаат уште мафијашки работи. Си направија и страшни пливачки капацитети во меѓувреме а спортистите им се коректни пред се, тие што дофрлаат се класични малокуревци како наши кога ќе отидат на прв крак и одма се фаќаат за врат со газдата на смештајот. И не сте свесни нашиве што прават на бугарска граница, некој ти упростува и ти воведува онлајн вињетка, ти го замараш е како, е што, е од кај да знам како се плаќа, па да не ме ограбат :facepalm: Жими се од кола му излегов некни на еден му кажав дај тргни се со колата па за 30 лева преговарај до утре. Е на вакви работи одма се гледа кој каде е со капацитетот, не со дипломите од образование.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
има ли некој информација за распоред (точни датуми) на настани за трчање во Македонија за 2019год, пред се мислам на трки измеѓу 2км и маратон? Мислам април имаше полумаратон на кејот на Скопје, СКМ на 5.мај, Охрид скратен маратон Јуни, потоа наесен полумаратони во Велес, Кавадарци, Струмица,Прилеп..
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
има ли некој информација за распоред (точни датуми) на настани за трчање во Македонија за 2019год, пред се мислам на трки измеѓу 2км и маратон? Мислам април имаше полумаратон на кејот на Скопје, СКМ на 5.мај, Охрид скратен маратон Јуни, потоа наесен полумаратони во Велес, Кавадарци, Струмица,Прилеп..
15.06 Kavadarci
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добро, трчате периодов во Скопје на отворено? Сабајле станав, страв ме фати кога видов како е надвор...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Добро, трчате периодов во Скопје на отворено? Сабајле станав, страв ме фати кога видов како е надвор...
Еднаш неделно правам неуспешни егзибиции, ќе ме залаже фактот дека е само 135 загадено, наместо 735 и ќе се покаам за сите пари. Последиците се секогаш исти, намалена сила кога трчам дека со помалку кислород може да се наполнат плуќи, грло гребење и зголемен шлајм, и ако е претерана работата и вртоглавица, присилно застанување за да задржиш свест. Е сега дома, обично мака после тоа имам со умор, несоница, ми се спие цел ден, и срцето на периоди ќе стегне при поголемо зимање воздух. Така да, во никој случај не треба да се трча. Најдобро или трака или ништо или Шара, Маврово далеку од тука. Е сега пробав еден ден и на средно Водно, на патот с.Водно - Пантелејмон, и за жал и таму се чувстуваше загаденоста. Едноставно се помирив дека не е до мене работата, и на добро здравје + желба за трчање, дека ќе морам да се стрпам и да почекам до ново ветре/снег.

П.с. Со студени ветрови директно во фаца што дуват, со снегови, со двоцифрени минус температури, со горештини и трчање во два поручек во август месец на 38 степени сум се справил, ама со загадувањето не можам никако. И со маска некоја пробав, ама не може да се трча со неа, премалку воздух имам и постојано се собира плунка и целото трчање ми е вадење маска, плукни, стави пак, настрана тоа што е многу потешко и е намален дотокот на кислород што ти е повеќе од вообичаено потребен. За одење се океј, за трчање не.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Еднаш неделно правам неуспешни егзибиции, ќе ме залаже фактот дека е само 135 загадено, наместо 735 и ќе се покаам за сите пари. Последиците се секогаш исти, намалена сила кога трчам дека со помалку кислород може да се наполнат плуќи, грло гребење и зголемен шлајм, и ако е претерана работата и вртоглавица, присилно застанување за да задржиш свест. Е сега дома, обично мака после тоа имам со умор, несоница, ми се спие цел ден, и срцето на периоди ќе стегне при поголемо зимање воздух. Така да, во никој случај не треба да се трча. Најдобро или трака или ништо или Шара, Маврово далеку од тука. Е сега пробав еден ден и на средно Водно, на патот с.Водно - Пантелејмон, и за жал и таму се чувстуваше загаденоста. Едноставно се помирив дека не е до мене работата, и на добро здравје + желба за трчање, дека ќе морам да се стрпам и да почекам до ново ветре/снег.

П.с. Со студени ветрови директно во фаца што дуват, со снегови, со двоцифрени минус температури, со горештини и трчање во два поручек во август месец на 38 степени сум се справил, ама со загадувањето не можам никако. И со маска некоја пробав, ама не може да се трча со неа, премалку воздух имам и постојано се собира плунка и целото трчање ми е вадење маска, плукни, стави пак, настрана тоа што е многу потешко и е намален дотокот на кислород што ти е повеќе од вообичаено потребен. За одење се океј, за трчање не.
Истото го осеќам и јас, буквално. Ќе дојдам после 7-8км со темпо 6:25 по километар, се осеќам ко полумаратон да сум истрчал, немам сила да се истуширам, на работа после тоа цел ден ми се спие, преморен некако од нешто што не треба така да се осеќам. Искрено, периодот кога падна снег се убив од трчање (пред 2 недели), некако ептен без никаков проблем. Беше ладно, не велам не ама имам хеланки, оној шал што го имаат фудбалери (таму барем иам видено, само околу врат што се става, знаеш за што ти зборам ваљда), ракавици и немаВ мака. Сега ти викам, овој период, хаос. Утре пак ќе станам накај 9-10, да видам како ќе биде времето ама осеќам дека ќе останам затворен дома.

За ладно, не е проблем, километар да истрчаш што се вика и се загреваш, па после ти е лаганица.

Фала на одговор и споделено искуство!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Никако на овој воздух.
Оди на Водно штом си слободен претпладне. Јас работам и само за викенд можам. Никој од активниве луѓе што ми се пријатели, не оди на кеј ради контаминација. Ладно не е проблем.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Трчам, се некако се погодуваше чисто да биде до пред минатава недела, тогаш излегов на 500 pm10 :) и се покајав.
За викенди обавезно на Водно.
Да бидам искрен до кај 100че мислам дека не би ми пречело.

Сите ветуваат и се акаат со маски, протестираат ... додека не дојдат на власт, па се кријат ко пи*ки сеа, ние ќе го папаме и нашите деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom