Трогателна приказна за голготата на мала Скопјанка!

Член од
1 јануари 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
ima mnogu vakvi slucaevi koi i ne zavrsile slavno so novo ime i nov zivot kolku moze da bide normalen greota za devojceto mozebi ke uspee da gi izleci luznite od minatoto
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Тешко дека ќе ги излечи раните, тоа е суровата реалност, не само кај нас во Македонија, така е насекаде по светов. Поздрав Вер-Верица.
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Леле жалосно. Тешко ми е да поверувам дека вакви работи навистина се случуваат секој ден и тоа на девојчиња помали и од мене... Стварно е трагична помислата како е упропастен животот на некои мои врснички, не не сакам да поверувам.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Да се запрашаме што прават центрите за социјални работи? Што прават другите надлежни инситуции.
Е ова е клучното прашање. Целиот овој текст и сите други слични на него ме тераат да си помислам дека никој од вработените во овие центри не се грижи за она што навистина се случува.

Жално навистина. Сепак ова е само еден пример, а уште колку ги има...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не ми е јасно кое е задоволството да му се прави ова на 12 годишно дете... Да се малтретира и да се профитира од личност што уште ни телесно ни психички не е развиена.

Па што луѓе ќе беа тие... :nesum:
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
Не ми е јасно кое е задоволството да му се прави ова на 12 годишно дете... Да се малтретира и да се профитира од личност што уште ни телесно ни психички не е развиена.

Па што луѓе ќе беа тие... :nesum:
па тие не се луѓе бе златна,тие се монструми!! точка,неам коментар повеќе,грозно!
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
без ука нема наука,само тоа можам да кажам,а и незнам особено понежниот пол дали размислуваа за вакви случаи.може ќе избегам од тема но девојчинава од 11г сега одаат по кафичи по локали,фаќаат дечковци,имаат секс и така натаму.ако гледаме на трагедија ќе видиме дека не е само оваа со Ема,туку постои и меѓу нас,:toe:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Битно добро се завршило...сега може да има мирен живот,и планови за иднината.
Можело да биде многу полошо.Можело да се навлече на дрога,и никогаш да не излезе од тој.Имала срека.
Во секој случај,мило ми е и со срека на девојчето.
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Жално!Како само можат некој од по 20 години да имаат секс со 12-13 годишни.:(.Колку ли само случаеви има како што е овој.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Мислам дека темата треба да биде ReadOnly
и да се отвори уште една за Бело Робие ,а овде да се пишат само случаите
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
се извинувам ако навредувам од малолетниците,јас мислам дека владата е виновна за ваквите работи.сега прекинуваат да се продава алкохол итн,предлог ми е без лични карти и со не наполнети 18г,да не се дозволува влез во нокните кафулина,така ќе ги заштитат младите.кога имаше полициски час во нашава земја се сеќавам подобро беше,може пак треба тоа да го има.:toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
И после ние се жалиме вака ни е така ни е....ова ти е несреќен живот а не нашите...задоволени од се!
Тешко девојчето можеби сега се средило ама тоа секогаш ќе и остане во сеќавање и траума!
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Е ова е клучното прашање. Целиот овој текст и сите други слични на него ме тераат да си помислам дека никој од вработените во овие центри не се грижи за она што навистина се случува.

Жално навистина. Сепак ова е само еден пример, а уште колку ги има...
Кога ќе дојде работата до Центрите за социјална работа песната е отсвирена или во превод штетата е направена пошто центрите не креираат политики туку работат на последиците од девијантните појави. Други институции имаат надлежност да спречат вакви појави.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Кога ќе дојде работата до Центрите за социјална работа песната е отсвирена или во превод штетата е направена пошто центрите не креираат политики туку работат на последиците од девијантните појави. Други институции имаат надлежност да спречат вакви појави.
Работат само на последиците, но не и на предупредување и начини на заштита од такви појави?
Нека се и други институции надлежни за вакви појави, сепак нели треба да има некаква соработка помеѓу центрите и тие институции?
Тоа ми беше поентата на постот..зошто постојат кога ништо не тргнува на подобро, напротив само полошо и полошо.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
http://www.mtsp.gov.mk/?ItemID=111E22714AE31247BE8EDAF650285339

Еве кампања за информирање. Не дека немало до сега и не дека нема да има во иднина.
Муабетот ми е дека институциите работат на колективно ниво, но индивидуално прво треба да се почне во семејството да се укажуваат можните начини на злоупотреба и да се заштити детето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom