Триглицериди

Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
По еден месец направи пак контрола на крвта (испитај аст и алт) пошто торвексот е склон на замастување на црниот дроб.
Сега за една недела ќе правам контрола па ќе пишам шо како. И немојте да ми речите дека ќе треба редовно да ги пијам. :'(
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам дека има абер од фармација...За Омега-та си во право, али Торвексот се статини, иако од понова генерација, сепак не се препорачува многу млади луѓе да го земаат, посебно не кај оние што липидниот статус може да се стави во нормала по пат на диета, физичка активност, намален стрес или препарат на природна база(има неколку кај нас такви, кои даваат ефекти)...
Не постои статин што не дава несакани ефекти, посебно кај оние што до крај на животот мора да ги земаат, а таквите се најбројни...
Мислам дека има абер од фармација...За Омега-та си во право, али Торвексот се статини, иако од понова генерација, сепак не се препорачува многу млади луѓе да го земаат, посебно не кај оние што липидниот статус може да се стави во нормала по пат на диета, физичка активност, намален стрес или препарат на природна база(има неколку кај нас такви, кои даваат ефекти)...
Не постои статин што не дава несакани ефекти, посебно кај оние што до крај на животот мора да ги земаат, а таквите се најбројни...
Блонди се знае дека секој лек има нус појави, затоа и направив дистинкција помеѓу Омегата како суплемент и Торвексот како лек.
Работата беше што овој го извади од памет како да е пред умирачка човекот, а не има повишени триглицериди што е проблем на секој втор во оваа држава каде што виршла од 90 ден. за кг и леб од 15 ден. е на главно мени.
Колку што прочитав не спомена никаде дечкото дека треба да ги пие како доживотна терапија, туку по потреба да ги сметни засега триглицеридите на некое разумно ниво.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Значи вака. Денес појдов и испитав. Од 5,7 ми спаднале на 2,4. Докторката се зачуди дека со една терапија од триесет дена се смалиле толку многу. Таман се израдвав дека нема да пијам апчиња ми вика не можи наеднаш да се откажат лекарствата. Ама ме виде дека неќам да пијам поќе и ми рече да се консултирам со интернист. Ќе го сторам тоа па ќе видам што ќе кажи тој.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Само магарешки трн.
Батали апчиња.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Интернистот ми рече сега по пола Торвекс да пијам еден месец за да ги откажам.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Како што кажаа погоре магарешки трн лекот, има апчиња побарај по аптеките
.

Малку се поскапи околу 800-900 денари, ама ефективно го чистат прво џигерот(аст, алт) па потоа џигерот со нормална функција ги чисти триглицериди и холестерол. Од мое искуство сите проблеми почнуваат од џигерот.
Исто така зелен чај по 1-2 чаши на ден.
Само магарешки трн.
Батали апчиња.
Можам да на своја рака да ги пијам апчињата?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Можам да на своја рака да ги пијам апчињата?
Јас го користам природно во ракија. Расте по планиниве, се бере, стои во ракија 2-3 недели, се цеди и се пие по една мала чашка сабајле или навечер. На апчиња не им верувам, извини.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Јас го користам природно во ракија. Расте по планиниве, се бере, стои во ракија 2-3 недели, се цеди и се пие по една мала чашка сабајле или навечер. На апчиња не им верувам, извини.
Јас имам замастен црн дроб, не би го комбинирал со ракија. Може поинаку да се конзумира и дали го има природен да се купи негде, на пазар на пример?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Пред десетина години имав повишен холестерол и триглицериди(3.3). Повеќе од стрес и нервоза, а помалку од јадење(зависник сум на тешки шеќери-еурокрем во големи количини и све што блажи). Ми препорачаа да јадам ``дајкун`` кој со гаранција ги оборал овие работи.

Земав дајкун неколку недели на разни начини-салати, во лорби... и после испитувањето двете беа во границите.

Од многумина сум добил потврден договор дека дајкунот навистина има ефект. Еве ако кај мене намалувањето било како последица на намалување на стресот(и солта и шеќерот), на многумина тоа можи да им се припише само со јадење на овој зеленчук

И не е лош за јадење-како целерот е сличен
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Јас имам замастен црн дроб, не би го комбинирал со ракија. Може поинаку да се конзумира и дали го има природен да се купи негде, на пазар на пример?
Па тоа ти зборам пријателе. Магарешкиот трн се спрема со комова ракија, над 50% не постара од година и пол.
Стои во неа неколку недели а после се пие секој ден. Ист проблем ко твојот се решава за месец дена. Имав ужасен организам и плус додај на тоа 14ка триглицериди.
Смртта е неизбежна, ама трнов те регенерира ко никој.
Јас немам моментално саплајс, пошто немам ни трн дома инаку ќе пробаше ќе видеше. Еден тон луѓе со замастен дроб се излечиле од иљачов. Така да ако можеш набави и направи. Едноставно е.
Ако ти треба помош, тука сум.

https://mk.wikipedia.org/wiki/Магарешки_трн
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Па тоа ти зборам пријателе. Магарешкиот трн се спрема со комова ракија, над 50% не постара од година и пол.
Стои во неа неколку недели а после се пие секој ден. Ист проблем ко твојот се решава за месец дена. Имав ужасен организам и плус додај на тоа 14ка триглицериди.
Смртта е неизбежна, ама трнов те регенерира ко никој.
Јас немам моментално саплајс, пошто немам ни трн дома инаку ќе пробаше ќе видеше. Еден тон луѓе со замастен дроб се излечиле од иљачов. Така да ако можеш набави и направи. Едноставно е.
Ако ти треба помош, тука сум.

https://mk.wikipedia.org/wiki/Магарешки_трн
кој дел од магарешкиот трн се става и колку во литар?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
кој дел од магарешкиот трн се става и колку во литар?
Извини пријател, не сум видел. Го чекам татко ми да се врати од Охрид, па ќе ти пишам колку што и како.
Он е моментално на берба таму, па кога ќе се врати ќе ти напишам се детално. Поздрав.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Кажи и го тоа на баба ми што има тип 2 а цел живот на село само зелено јаде, преработен шеќер со очи не виделе. Холестеролот и дијабетесот се наследни, јас имам 5ка холестерол спортист цел живот. Ако ти е пишано нешто да го фатиш, ќе го фатиш. Само што не мора тоа да значи дека треба да се труеш со свашта али не па и да се кочиш.
На последна конторла на крв имам 6.7 холестерол (до сега не ми бил никогаш покачен - може да ми бил до горна граница ама не покачен)
Ме интересира бидејќи уште се немам консултирано со интернистот, дали тебе ти препорачаа некоја терапија, диета, дали користиш нешто од народнава медицина (во смисол на лимон цеден на гладно, лук, џумбир, куркума и сл?)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На последна конторла на крв имам 6.7 холестерол (до сега не ми бил никогаш покачен - може да ми бил до горна граница ама не покачен)
Ме интересира бидејќи уште се немам консултирано со интернистот, дали тебе ти препорачаа некоја терапија, диета, дали користиш нешто од народнава медицина (во смисол на лимон цеден на гладно, лук, џумбир, куркума и сл?)
Nc, nisto ne pravam, ne mi smeta, odlicni mi se i srceto i pritisokot, samo teram sportski zivot, trcanje, vozenje tocak, plivanje i pijam aloe vera sok i magnezium vnesuvam so godini. Kaj mene cela familija imame pokacen holesterol, 100% sum sigurna deka e genetski. Ama na luge so poveke pokacen holesterol osven aloe vera im preporacuvaat vo ishranata da ima riba (Omega 3) i lesnici, orevi, bademi, jatkasti raboti... :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ја ги решив со многу лук. Ми текнува зимата кога ми открија преку 8-9 на крвна, изедов вреќа лук за 2 месеци. Резултатот и те како беше во полза на лукот, дури и кожата ми мирисаше. Преминав во Лук Скајвокер.
Вежбанац е додаток плус, увек добредојден.

Отиде и ти у секта, си еба векот.
а како го јадеше лукот, на гладно, готвено во храна, сиров или ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom