Триглицериди

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
За триглицериди е темата ама сепак. Бев од фирмата на систематски и ми излезе шекерот 7.8 . Ми препорачаја да одам на матичен за да се препроверам уште еднаш. Да биди трагедијата поголема бев на оној годишниот задолжителниот пред неколку месеци шекерот 5.6 . Нити се имам здебелено, нити правам нешто поинаку, нити имам сетено некој посебни промени во било што. Е сега не сум редовен во јадењето, нити пазам што јадам( нити пак некогаш сум пазел), не спортувам нити активно ни пасивно( освен ако се рачуна пешачење ), пушам , пијам. Во глобала немам некој ред за ништо и водам поприлично нездрав живот гледано во очите на СЗО. Немам проблеми со тежина( напротив ми фали некое кило, повеќе на кај 10 ) немам висок притисок ( уствари нормално имам релативно низок 60 /90 ) пијам во просек 6-7 кафиња на ден турски и секакви( немам мака ), пакета и пол до две на ден, јадам мрсно, посно и скоро се што е јадливо и може да се јади ( посебно ко ке сум гладен). Муабетот ми е дека вака функционирам од кога знам за мене, ништо посебно се нема случено во овие неколку месеци околу режимот на живот, секогаш крвната слика ми била како на бебе освен оваа. Сега или вечерта пред да одам на систематски имам нешто гнетено а да имам забораено или појма немам што е работата.
Ај и колку да не сум оффтопик триглицеридите ми се во долната граница( што е малце зачудувачки читајќи ги постовите од погоре), холестеролот таман, седиментација и се останато златна средина. Се освен шекерот.
И ај сега некој ум нека дај?
@Bojco @Ilumious
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Фала ви многу. Салати јадам и да, пешачам, возам точак ама цел јануари лежам и јадам. Морам да сменам. Еве од денеска почнав пак да пешачам па утре треба на ехо лекарот да ме види и лекарства да ми препиши. Ќе намалам со газирано обавезно. А сендвич еднаш неделно ваљда нема да е штетно оти не можам без него.
Го зеде? :)
http://sezahrana.mk/зеолит-за-детоксикација-и-одлично-здр/
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Неее :place: Ќе ме отепаш. Зедов лекови: Торвекс и Омега. И ја подобрив исхраната.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Неее :place: Ќе ме отепаш. Зедов лекови: Торвекс и Омега. И ја подобрив исхраната.
аххх грешка, голема грешка, 20-годишен да пиеш вакви лекови, тебе уште телото не ти е оформено, лекови за маснотии...господе боже, кај ни замина здравството...(n) Само да не се чудиш после ако имаш нус појави, пред се главоболки. Знам оти мајка ми истите ги пиеше и на тоа се жалеше, ама ок, има 50 год. Ти со 20...:popce:
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Знам али тоа е. Ги скапав молење да ми дадат нешто на природна база ама ми викаа дека многу високи се и мора со такви лекови.
Пишман сум оти воопшто отидов на лекар да проверам крв. Да не појдев ќе си бев "здрав" и немаше да пијам лекови.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
аххх грешка, голема грешка, 20-годишен да пиеш вакви лекови, тебе уште телото не ти е оформено, лекови за маснотии...господе боже, кај ни замина здравството...(n) Само да не се чудиш после ако имаш нус појави, пред се главоболки. Знам оти мајка ми истите ги пиеше и на тоа се жалеше, ама ок, има 50 год. Ти со 20...:popce:
Омега се суплементи кои се препорачуваат и на деца, додека Торвекс се употребуваат и во случај ако имаш нормално ниво на холестерол како контролори.
Имаш нешто абер од фармација или само тресиш глупости?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Терајте си, како ви кажале, така терајте си...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Омега јас пијам од 12 години, корисен суплемент е и за физички активни луѓе.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
аххх грешка, голема грешка, 20-годишен да пиеш вакви лекови, тебе уште телото не ти е оформено, лекови за маснотии...господе боже, кај ни замина здравството...(n) Само да не се чудиш после ако имаш нус појави, пред се главоболки. Знам оти мајка ми истите ги пиеше и на тоа се жалеше, ама ок, има 50 год. Ти со 20...:popce:
o_O
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Еден совет од Вас? ☺
Пред некој ден правев крвна слика за да проверам дали ми е излечена бактеријата, се беше океј со тоа, ама како по ново видов покачен холестерол ( 6.7 ) и Триглицериди ( 3.2 ) .. Никогаш сум немал покачени маснотии а не па триглицериди... Да напоменам дека месец дена бев под јаки антибиотици - Лекоклар, па амоксиклав, па Сумамед 2 дози, и на крај 7 инфузии лендацин ( морав заради бактеријата ). Сакам да прашам дали може од толку многу конзумирање и јаки антибиотици да ми бидат покачени триглицеридите и холрстеролот ? - Чекам мислења. Фала
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Абе луѓе јас да ви препорачам нешто ама не знам кој би сакал да проба и кој колку би издржал.
Татко ми имаше покачени триглицериди и му кажаа во шише кисела вода да стави еден праз.Тоа да отстои 24 часа и после да пие.Ова го правеше 3-4 пати и му се нормализираа.
Доколку некој има силен и здрав желудник и сака да проба нека се тестира :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Неее :place: Ќе ме отепаш. Зедов лекови: Торвекс и Омега. И ја подобрив исхраната.
По еден месец направи пак контрола на крвта (испитај аст и алт) пошто торвексот е склон на замастување на црниот дроб.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Омега се суплементи кои се препорачуваат и на деца, додека Торвекс се употребуваат и во случај ако имаш нормално ниво на холестерол како контролори.
Имаш нешто абер од фармација или само тресиш глупости?
Мислам дека има абер од фармација...За Омега-та си во право, али Торвексот се статини, иако од понова генерација, сепак не се препорачува многу млади луѓе да го земаат, посебно не кај оние што липидниот статус може да се стави во нормала по пат на диета, физичка активност, намален стрес или препарат на природна база(има неколку кај нас такви, кои даваат ефекти)...
Не постои статин што не дава несакани ефекти, посебно кај оние што до крај на животот мора да ги земаат, а таквите се најбројни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom