Триглицериди

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Fala na site
Maticnata mi rece da kupam I triglid zasto mi se 9 pa po mesec I pol na kontrola vas sovet da se primeni samo dieta ili mora I apcinja
Fala
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.109
Поени од реакции
10.414
Fala na site
Maticnata mi rece da kupam I triglid zasto mi se 9 pa po mesec I pol na kontrola vas sovet da se primeni samo dieta ili mora I apcinja
Fala
И апчиња. Да ја слушаш матичната! Многу ти се високи триглицеридите и тоа не е ни малку наивно. Диета (нискомасна храна!!!), апчиња, физичка активност.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Dozvolena granica 2 mene trigliceridite mi se 9
Neso sovet za namaluvanje i dali e opasno poso mi se 9 fala odnapred
Редовно ми се 10+. Триглид и ригорозна диета и за месец дена се во нормала. Проблем е ако ти е замастена јетрата и ќе треба подолго време да одржуваш нормала и да пиеше Ливеркер или нешто слично за да се врати во нормала. Триглицеридите симнување се лесната работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Dozvolena granica 2 mene trigliceridite mi se 9
Neso sovet za namaluvanje i dali e opasno poso mi se 9 fala odnapred
... под претпоставка дека си млад да речеме под 30 год, а и фактот дека може да се има пореметен липиден статус што не мора да е причина исхраната, туку внатрешниот метаболизам, па и други фактори што јал не јал ќе има покачени вредности, посебно се загрижувам кога ја потенцираат САМО исхраната препорачувајќи го тоа на пациентот, а тој слаб, ниту јаде ниту пие, а висок липиден статус,
... друго правило, кога веќе се почнува со лек поради некој висок параметар во лабораториски резултат, СЕКОГАШ се повторува уште еднаш испитувањето конкретно кај тебе за липиден статус со што два дена претходно ќе избегнуваш прејадување и месни производи алкохол, ако и тогаш имаш повторно висока вредност тогаш се потврдува таа вредност, па се презема други испитувања, лекот (статините) не ја остранува причината за покачен липиден статус, туку само го намалува со што ќе бидеш можеби зависен токму поради тоа што не се наоѓа причината на тој дисбаланс!
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... под претпоставка дека си млад да речеме под 30 год, а и фактот дека може да се има пореметен липиден статус што не мора да е причина исхраната, туку внатрешниот метаболизам, па и други фактори што јал не јал ќе има покачени вредности, посебно се загрижувам кога ја потенцираат САМО исхраната препорачувајќи го тоа на пациентот, а тој слаб, ниту јаде ниту пие, а висок липиден статус,
... друго правило, кога веќе се почнува со лек поради некој висок параметар во лабораториски резултат, СЕКОГАШ се повторува уште еднаш испитувањето конкретно кај тебе за липиден статус со што два дена претходно ќе избегнуваш прејадување и месни производи алкохол, ако и тогаш имаш повторно висока вредност тогаш се потврдува таа вредност, па се презема други испитувања, лекот (статините) не ја остранува причината за покачен липиден статус, туку само го намалува со што ќе бидеш можеби зависен токму поради тоа што не се наоѓа причината на тој дисбаланс!
Зошто секогаш се фаќаш за причинители кои се драстично поретки, нели размисли пред да го напишеш ова, дека доколку членот се рани солидно - соодветно немаше тоа да то спомне? става лајкови на советите без контра аргумент, што значи дека најверојатно и самиот е свесен дека исхраната не му е на место.

Има исклучоци кои се нереспонсивни на промена на диета, ама тие се ретки. Ако ова не се среди за неколку месеци со промена на диета, (губење на килограми ако има вишок) јас лично за овој случај би препорачал Росвера во мала доза (2.5-5мг) - без око да ми трепне, и не ме цитирај со реферати за некој од Уганда кој овој проблем со средил со медитации или бил на планина, или користел некој народен "лек" нити ме интересира, нити верувам во тоа, ризикот од покачени липиди е многу голем ако не се адресира на време.



We assessed whether the association between LDL and ASCVD fulfils the criteria for causality by evaluating the totality of evidence from genetic studies, prospective epidemiologic cohort studies, Mendelian randomization studies, and randomized trials of LDL-lowering therapies. In clinical studies, plasma LDL burden is usually estimated by determination of plasma LDL cholesterol level (LDL-C). Rare genetic mutations that cause reduced LDL receptor function lead to markedly higher LDL-C and a dose-dependent increase in the risk of ASCVD, whereas rare variants leading to lower LDL-C are associated with a correspondingly lower risk of ASCVD. Separate meta-analyses of over 200 prospective cohort studies, Mendelian randomization studies, and randomized trials including more than 2 million participants with over 20 million person-years of follow-up and over 150 000 cardiovascular events demonstrate a remarkably consistent dose-dependent log-linear association between the absolute magnitude of exposure of the vasculature to LDL-C and the risk of ASCVD; and this effect appears to increase with increasing duration of exposure to LDL-C. Both the naturally randomized genetic studies and the randomized intervention trials consistently demonstrate that any mechanism of lowering plasma LDL particle concentration should reduce the risk of ASCVD events proportional to the absolute reduction in LDL-C and the cumulative duration of exposure to lower LDL-C, provided that the achieved reduction in LDL-C is concordant with the reduction in LDL particle number and that there are no competing deleterious off-target effects.

Conclusion
Consistent evidence from numerous and multiple different types of clinical and genetic studies unequivocally establishes that LDL causes ASCVD.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.109
Поени од реакции
10.414
Има исклучоци кои се нереспонсивни на промена на диета, ама тие се ретки. Ако ова не се среди за неколку месеци со промена на диета, (губење на килограми ако има вишок) јас лично за овој случај би препорачал Росвера во мала доза (2.5-5мг) - без око да ми трепне, и не ме цитирај со реферати за некој од Уганда кој овој проблем со средил со медитации или бил на планина, или користел некој народен "лек" нити ме интересира, нити верувам во тоа, ризикот од покачени липиди е многу голем ако не се адресира на време.
За високи триглицериди, фибратите се поефикасни. (Намалуваат триглициреди, покачуваат ХДЛ холестрол). Холестеролот сепак не му е толку висок.
Статините се прв лек од избор, освен ако има хипертриглицеридемија (како во случајов), тогаш се оди со фибрати.

За 1-2 месеци треба да се направи контрола, покрај триглицериди и холестерол, да се испитаат и хепатални ензими и креатин киназа. Ако не се средат триглицерите тогаш треба консултација со интернист.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
јас лично за овој случај би препорачал Росвера во мала доза (2.5-5мг) - без око да ми трепне,
...ти лично не смееш ниеден лек да препорачаш, зошто не си медицинско лице, тоа што се знимаваш со хербални суплементи не ти дава за право да препорачуваш лекови, а најмалку статини како ,,Rosfera,, која дури ни матичен лекар не сме да го препорача и препише, ако нема извештај од специјалист дека треба да го препише!

... никогаш не се препишуваат и дават лекови, посебно ,,статини" кои имаат влијание на коагулацијата, врз база на само еден лабораториски резултат како доказ дека има покачени триглицериди, секогаш се прави уште една дополнителна анализа да се утврди тој резултат вон референтна вредност, што ако е погрешен тој резултат да речеме по кривица на човечки фактор во лабораторијата каде е земено крв, ќе пие дечкото статин без потреба?

... и веќе кога се препорачува статини, се почнува со послабите кои можеби се доволни за нормализирање на липидниот статус како што е симвастатинот, а не веднаш препорака од прва на посилни статини како росувастатин (Rosfera) што ти го препорачуваш без око да ти трепне и тоа на младо момче кое нема кардиолошки болести, атеросклероза,
 
Последно уредено:

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Fala na site za sovetite
Sea momentalno pijam triglid samo ovosje I zelencuk sekeri minimum I meso samo riba + triglid apcinja pijam edno na den i zelen caj sekoj den poveke fizicka aktivnost pa za mesec dena ke proveram rezultati
Fala vi
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Fala na site za sovetite
Sea momentalno pijam triglid samo ovosje I zelencuk sekeri minimum I meso samo riba + triglid apcinja pijam edno na den i zelen caj sekoj den poveke fizicka aktivnost pa za mesec dena ke proveram rezultati
Fala vi
Овошје троа помалку, фруктоза и замастен дроб :unsure:
Наутро кога ќе станеш 1 цеден лимон + 1-1.5 супена лажица јаболков оцет (имаш во Стокомак добар и ефтин, 65 ден мислам е, ист е на вкус како тој на Виталија од 100+ денари).
Избегнувај масна храна и благо.
Алкохол заборави.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
За високи триглицериди, фибратите се поефикасни. (Намалуваат триглициреди, покачуваат ХДЛ холестрол). Холестеролот сепак не му е толку висок.
Статините се прв лек од избор, освен ако има хипертриглицеридемија (како во случајов), тогаш се оди со фибрати.

За 1-2 месеци треба да се направи контрола, покрај триглицериди и холестерол, да се испитаат и хепатални ензими и креатин киназа. Ако не се средат триглицерите тогаш треба консултација со интернист.
Прочитај го линкот горе, создавање на атерогени наслаги во артериите, се иницира примарно со долготрајно зголемено ниво на холестерол, ако тој долго време е покачен само се стимулира развојот долгорочно на наслагите. Исто така нивото на покачување (помалце или повеќе) директно е поврзано со интензитетот на создавање на наслаги, во таквите ситуации најчесто доаѓа до анегдоталните искуства од типот на,

Здрав прав доби удар!?

Или уште полошо ништо не му беше ама ете за жал почина.

Малце морбидни се муабетиве се надевам нема некој да се пронајде ама тоа е реалноста, ако нема подобрување јас не би чекал, сите потребни информации ти се во линкот горе, нема да навлагам повеќе во детали, или во дискусии за огромната предност на статини наместо фибрати. Воедно покачување на HDL холестерол, не е ни приближно доволно протетктивно, ултимативен таргет е LDL-C, доплер, како и КТ скен во комбинација со следење на APO-B, LP(a) + IL6/HS-CRP.
Автоматски споено мислење:

Овошје троа помалку, фруктоза и замастен дроб :unsure:
Наутро кога ќе станеш 1 цеден лимон + 1-1.5 супена лажица јаболков оцет (имаш во Стокомак добар и ефтин, 65 ден мислам е, ист е на вкус како тој на Виталија од 100+ денари).
Избегнувај масна храна и благо.
Алкохол заборави.
Знаеш ли кој е Robert Lustig? типот е еден од првите кој ги испитуваше поврзаност на фруктозен сируп, и NAFLD, low carb промотер, и во топ 3 промотери на хипотезата дека шеќерите се примарен фактор во истата кондиција, што секако е до сега демантирано едно 2000 пати.

Е сега, запази што самиот тој изјавува за овошје,


Eве го и вториот,


Значи од устата на главните "гуруа" за low carb ти доаѓа демант. Исто така ќе ти кажам дека НАЈПРОЦЕСИРАНАТА фруктоза што постои, не создава замастена јетра ако индивидуатa се рани релативно здраво (70-80% од времето јаде непроцесирана храна) и ако не е во калориски суфицит.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Прочитај го линкот горе, создавање на атерогени наслаги во артериите, се иницира примарно со долготрајно зголемено ниво на холестерол, ако тој долго време е покачен само се стимулира развојот долгорочно на наслагите. Исто така нивото на покачување (помалце или повеќе) директно е поврзано со интензитетот на создавање на наслаги, во таквите ситуации најчесто доаѓа до анегдоталните искуства од типот на,

Здрав прав доби удар!?

Или уште полошо ништо не му беше ама ете за жал почина.

Малце морбидни се муабетиве се надевам нема некој да се пронајде ама тоа е реалноста, ако нема подобрување јас не би чекал, сите потребни информации ти се во линкот горе, нема да навлагам повеќе во детали, или во дискусии за огромната предност на статини наместо фибрати. Воедно покачување на HDL холестерол, не е ни приближно доволно протетктивно, ултимативен таргет е LDL-C, доплер, како и КТ скен во комбинација со следење на APO-B, LP(a) + IL6/HS-CRP.
Автоматски споено мислење:



Знаеш ли кој е Robert Lustig? типот е еден од првите кој ги испитуваше поврзаност на фруктозен сируп, и NAFLD, low carb промотер, и во топ 3 промотери на хипотезата дека шеќерите се примарен фактор во истата кондиција, што секако е до сега демантирано едно 2000 пати.

Е сега, запази што самиот тој изјавува за овошје,


Eве го и вториот,


Значи од устата на главните "гуруа" за low carb ти доаѓа демант. Исто така ќе ти кажам дека НАЈПРОЦЕСИРАНАТА фруктоза што постои, не создава замастена јетра ако индивидуатa се рани релативно здраво (70-80% од времето јаде непроцесирана храна) и ако не е во калориски суфицит.
За муабетот со крвните садови:

За последното, знаеш и сам дека ретко кој е 100% дисциплиниран околу храната, особено долгорочно.
Од мобилен сум, инаку ќе ти барав студии контра фруктозата :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
За муабетот со крвните садови:

За последното, знаеш и сам дека ретко кој е 100% дисциплиниран околу храната, особено долгорочно.
Од мобилен сум, инаку ќе ти барав студии контра фруктозата :D
Пред 10 на години ми викаа не е баш така едноставно, јас бев убеден дека суплементиве се доволни за 99% од луѓето, но ете времето и искуството ме демантираше и веќе не сум убеден дека се решение за сите, има луѓе кои имаат сериозни проблеми и мора да конзумираат медикаменти, пример ти е дефект на рецептор за холестерол (FH) дури и со баеѓи пазење LDL не паѓа, триглицериди на самиот лимит, APO-B покачен, во такви случаи ниска доза на росвера прави чуда без скоро никакви несакани ефекти, овие медикаменти веќе се конзумираат од научници од областа на нутритивна/anti aging наука како превенција иако реално немаат потреба да ги зимаат, само треба да се внимава на CoQ10 суплементација заедно со нив, и да се таргетира мала доза и нема проблем. Муабетите за проблеми со болки во мускули и други значајни несакани ефекти кога се зимаат во мала доза за нив се псевдонаука. Сооднос на несакани ефекти наспроти бенефит не се споредува, далеку во корист на бенефити.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.109
Поени од реакции
10.414
Прочитај го линкот горе, создавање на атерогени наслаги во артериите, се иницира примарно со долготрајно зголемено ниво на холестерол, ако тој долго време е покачен само се стимулира развојот долгорочно на наслагите. Исто така нивото на покачување (помалце или повеќе) директно е поврзано со интензитетот на создавање на наслаги, во таквите ситуации најчесто доаѓа до анегдоталните искуства од типот на,

Здрав прав доби удар!?

Или уште полошо ништо не му беше ама ете за жал почина.

Малце морбидни се муабетиве се надевам нема некој да се пронајде ама тоа е реалноста, ако нема подобрување јас не би чекал, сите потребни информации ти се во линкот горе, нема да навлагам повеќе во детали, или во дискусии за огромната предност на статини наместо фибрати. Воедно покачување на HDL холестерол, не е ни приближно доволно протетктивно, ултимативен таргет е LDL-C, доплер, како и КТ скен во комбинација со следење на APO-B, LP(a) + IL6/HS-CRP.
Автоматски споено мислење:



Знаеш ли кој е Robert Lustig? типот е еден од првите кој ги испитуваше поврзаност на фруктозен сируп, и NAFLD, low carb промотер, и во топ 3 промотери на хипотезата дека шеќерите се примарен фактор во истата кондиција, што секако е до сега демантирано едно 2000 пати.

Е сега, запази што самиот тој изјавува за овошје,


Eве го и вториот,


Значи од устата на главните "гуруа" за low carb ти доаѓа демант. Исто така ќе ти кажам дека НАЈПРОЦЕСИРАНАТА фруктоза што постои, не создава замастена јетра ако индивидуатa се рани релативно здраво (70-80% од времето јаде непроцесирана храна) и ако не е во калориски суфицит.
Сè е ок. Не ти ја спорам патофизиологијата.


In patients with severe or very severe hypertriglyceridemia, a fibrate should be used as a first-line agent, while in patients with moderate hypertriglyceridemia, a statin-based combination therapy is more common.

9ка триглицериди, повеќе иде накај severе отколку moderatе. Статинска терапија не е контраиндицирана, но лек од прв избор е фибрат.

Moderate to severe hypertriglyceridemia – 500 to 999 mg/dL (5.65 to 11.3 mmol/L)
For patients with moderate to severe hypertriglyceridemia despite lifestyle interventions and optimal LDL-C lowering therapy, the suggested initial additional agent is a fibrate.

Медицина базирана на докази

Screenshot_20211012-072509_Office.jpg

И во секој случај е индикација за консултација со специјалист.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Пред 10 на години ми викаа не е баш така едноставно, јас бев убеден дека суплементиве се доволни за 99% од луѓето, но ете времето и искуството ме демантираше и веќе не сум убеден дека се решение за сите, има луѓе кои имаат сериозни проблеми и мора да конзумираат медикаменти, пример ти е дефект на рецептор за холестерол (FH) дури и со баеѓи пазење LDL не паѓа, триглицериди на самиот лимит, APO-B покачен, во такви случаи ниска доза на росвера прави чуда без скоро никакви несакани ефекти, овие медикаменти веќе се конзумираат од научници од областа на нутритивна/anti aging наука како превенција иако реално немаат потреба да ги зимаат, само треба да се внимава на CoQ10 суплементација заедно со нив, и да се таргетира мала доза и нема проблем. Муабетите за проблеми со болки во мускули и други значајни несакани ефекти кога се зимаат во мала доза за нив се псевдонаука. Сооднос на несакани ефекти наспроти бенефит не се споредува, далеку во корист на бенефити.
Муабетот ми беше за овие што го имаат заебано со храна и алкохол, не за тешки случаеви.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Eve gi rezultatite od denes na 4 oktomvri mi bea 9 Sega se 0.99 na 15 noemvri
Piev triglid 30 table to
Drasticna primeni na ishrana
Zelen can
Cveklo I morkov salata so ocet
Meso minimum
Spanak
I poveke riba tuna sardina
Jadev I pizza nekolku pati I kafana bev so kolegi ali namaleni epten duri I ne ocekuvav tolku
+pesacenje vozenje velosiped I trcanje
Namaliv I 10 kg
20211115_174257.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom