Тренинг во домашни услови!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Пошо бааги ќе одмарам од бенчови менчови сакам да земам боксерска вреќа па ме интересира
- дали постои некоја минимална должина на ланецот на која виси (за да може слободно да се врти, да се заниша и да амортизира удар)
- дали има некоја минимална висина за вреќата (средина, горна третина во однос на лицето). Оти подрумот ми е доста низок (ја сум 180 и ситно негде, подрумот 190-195 отприлика) па ако ја ставам ниско дали воопшто ќе служи за нешто.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ќе служи,нема да се мрда кога ќе маваш што е подобро.Боксерски вреќи имаш по пазар3 солидни,по продавници немој да гледаш пошто или ќе треба да земеш некоја од 120 цм и 30 кг што е пердуф,или ќе те ошурат 150 евра минимум.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ќе служи,нема да се мрда кога ќе маваш што е подобро.Боксерски вреќи имаш по пазар3 солидни,по продавници немој да гледаш пошто или ќе треба да земеш некоја од 120 цм и 30 кг што е пердуф,или ќе те ошурат 150 евра минимум.
А нели треба малку барем да има должина ланецот за да има луфта при удар? Не ми се слаби зглобовите ама ако стои круто и ако се удира во потврдиот дел, на вреќа од 100-120 кг може да имам и проблем. Имам само неколкупати удирано па искрено и појма немам за вреќи ни како би поминал после неколку почетнички серии од по 5-6 (белким не е многу) минути.
Инаку за цена, добив инфо дека пред месец месеципол негде чинела околу 50-70 евра од 120 кила. Заборавив да прашам од каде.

И друго што ме интересира, какви шрафови се потребни за вреќи таа тежина и дали треба и да се швајцуваат на арматурата од плочата на таванот. Типли не верувам дека може да држат
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ако си од СК најубаво појди до PRIDE пред железничка од страната на Аеродром,кај што е Атлета и Терминатор теретаната,они продаваат и куки и синџири со се штрафови за вреќи.

120 кг шанса нема да имало башка за таа цена,тие се што ти зборам јас,120 и 160 цм има од 30 кг и 60 кг или 55 кг не знам точно.

Јас не би ти препорачал да маваш често без ракавици и бандажери,пошто малце треба да искривиш или скршиш зглоб.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
А нели треба малку барем да има должина ланецот за да има луфта при удар? Не ми се слаби зглобовите ама ако стои круто и ако се удира во потврдиот дел, на вреќа од 100-120 кг може да имам и проблем. Имам само неколкупати удирано па искрено и појма немам за вреќи ни како би поминал после неколку почетнички серии од по 5-6 (белким не е многу) минути.
Инаку за цена, добив инфо дека пред месец месеципол негде чинела околу 50-70 евра од 120 кила. Заборавив да прашам од каде.

И друго што ме интересира, какви шрафови се потребни за вреќи таа тежина и дали треба и да се швајцуваат на арматурата од плочата на таванот. Типли не верувам дека може да држат
Најефтини имаш во ранерс, ти треба арматура на таван обавезно, пожелно е да виси и да мрда ( а ти треба да научиш да маваш за да не ја туркаш вреќата туку да ја удираш, многу битна разлика како удираш), но ако немаш услов ок. Најбитен дел е да научиш како да удираш и со рака и со нога, од мене препорака за да не ги ебеш зглобовите оди 2-3 месеци кик-бокс и барај од тренерот да те научи на ова што ти го зборувам. Бандажерите не ти се скапи многу, земи подолги не од тие кратките што ги форсираат во последно време по продавници за мамење на очите. Совет од мене каква и да земеш вреќа на делот каде што ќе маваш најмногу, да си купиш 2 траки салотеп широк и да ги намоташ со што ќе ја заштитиш од побрзо пукање. И не се плаши ако ја скинеш со салотеп мотај, кај мене е партал направена, стара е преку 5 години али ќе тера уште 4-5 секако со салотепот :) Кај мене е бушено во таван, си викнав пријател што работи такви работи (обично водоводџии или кабелџии имаат добри бормашини) за штрафовите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Да, на зглобовите (на шаката, рамената) ќе морам да внимавам. На кревање тежини имав највеќе проблем со зглобовите, слаба точка :)
И по мене треба да виси за да има луфта-амортизација на ударите. Од пролет натаму
 
Последно уредено:

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да, на зглобовите (на шаката, рамената) ќе морам да внимавам. На кревање тежини имав највеќе проблем со зглобовите, слаба точка :)
И по мене треба да виси за да има луфта-амортизација на ударите. Од пролет натаму
Убаво ќе бандажираш и плус ракавици и нема да имаш проблем но секако е добро малку да поднаучиш удари.

За вреќата мој совет е да земеш од таа траката за церади ако имаш проблем со пукање на вреќата :).

Има посебни вежби за јакнење зглобови, не е лошо да побараш и да почнеш да ги правиш.
 
G

garthok

Гостин
Kaj тренингот во домашни услови мислам дека најголем проблем е мотивацијата. Со група луѓе на шипки или во теретана по брзо минува времето.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Некој да не вежба Freeletics? Да ми каже нешто,да ми објасни малку окулу тоа вежбање
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Дечки ми требаат тегчиња или dumbbells , влегов во две продавници и се зачудив од 5кг беа на едно место 750 ,на другото 920 денари за пар. ТОа не е нормално според мене. Нешто поефтино или да си ги правам од бетон:icon_mrgr:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дечки ми требаат тегчиња или dumbbells , влегов во две продавници и се зачудив од 5кг беа на едно место 750 ,на другото 920 денари за пар. ТОа не е нормално според мене. Нешто поефтино или да си ги правам од бетон:icon_mrgr:
920 за 10кила ти е 92 денари кило
не знам шо е не нормално тука, иако треба да се поефтини пошто се фиксни а не плочки
провери во Џамбо може да има поефтини, ама цената е далеку од ненормална
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
вежбај со бокали вода што да ти кажам,скапо ви е за тегови а за излагања,цигари,алкохол,облека не ви е ништо скапо.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Дечки ми требаат тегчиња или dumbbells , влегов во две продавници и се зачудив од 5кг беа на едно место 750 ,на другото 920 денари за пар. ТОа не е нормално според мене. Нешто поефтино или да си ги правам од бетон:icon_mrgr:
Цените се движат од 50 ден за пластика со олово а железните почнуваат најевтино 85 ден па се до 200 ден за кило. Инаку во право си јас треба да купам поголема количина и исто сум на мисла дали да ги правам од бетон, да ми ги прави човек од железо или да ги купам готови. Сепак ако ти е за индивидуален тренинг со 100 евра се обезбедуваш за подолго време :).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Во веро имаше до пред скоро пластични шипчиња за еднорачни, дали сте купиле и тестирале некој до колку кг издржуваат?
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
другар пластика е ќе издржат најмногу 5кг можеби повеќе али со тек на време со притисокот на теговите пластиката може да крцне во сред вежбање и не дај боже да ти падне тег врз глава..
Ако си за да вежбаш дома оди земи си железо јас зедов од орка пар еднорачни шипки со по 5кг тегови на еден и ме кошташе 2300 мислам дека е ефтино и тоа ти е скоро доволно (две шипки ) за тежина ти си знаеш али теретаните се ипак до некаде и не исплатливи некој ќе каже не е тоа тоа, ам ние не вежбаме за титули па ни е потребна цела теретана, ова ти е доволно оди земи си и ич не мисли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom