Тренинг во домашни услови!

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
другар пластика е ќе издржат најмногу 5кг можеби повеќе али со тек на време со притисокот на теговите пластиката може да крцне во сред вежбање и не дај боже да ти падне тег врз глава..
Ако си за да вежбаш дома оди земи си железо јас зедов од орка пар еднорачни шипки со по 5кг тегови на еден и ме кошташе 2300 мислам дека е ефтино и тоа ти е скоро доволно (две шипки ) за тежина ти си знаеш али теретаните се ипак до некаде и не исплатливи некој ќе каже не е тоа тоа, ам ние не вежбаме за титули па ни е потребна цела теретана, ова ти е доволно оди земи си и ич не мисли.
10кг и шипчиња за таа цена ? ако е така скапо е
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
10кг и шипчиња за таа цена ? ако е така скапо е
1000ден. само шипките ти се можеш да си направиш комбинација со по 2кг така ќе добиеш 9кг и е 3300
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
За 9 кила тегчиња го имаш ова или вака нешто, многу поевтино а врши работа.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не се лажете со тие тегчиња,држат до 30 или 50 кг максимум,над тоа ќе ти се скрши шипката.Тоа е доволно да се вежба раце,ама нозе,грб,гради,е премалку.

Ако веќе сакате да сте oldschool собирајте пари за тегови,не е ефтино,но ако се има услови е добра инвестиција.Јас кога би ми се ослободила една соба од станов,би ставил еден кафез,и би купил неколку шипки и некаде 100-150 кг тегови,и теретана не ми треба.Ама за тоа,има време :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@JETKUNDO значи кажав за тегчиња до 9 кила во мојот пост, а иначе долгата шипка држи до 55 макс, и веќе се витка на таа килажа пошто е составена од 2 дела кои се навртуваат еден во друг.

@Epsilon во што не си задоволен поточно? Јас го имам вториот комплет околу 2 години и не е лошо..
 
E

Epsilon

Гостин
@Epsilon во што не си задоволен поточно? Јас го имам вториот комплет околу 2 години и не е лошо..

Има разлика околу првиот и вториот комплет, а тоа е затегањето. Првиот комплет затегањето е со федери и не е доволно затоа што се "лизгаат" дисковите и недоволно ги затега. Кизнај, можеби по неколку месеци нема ни воопшто да држат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Има разлика околу првиот и вториот комплет, а тоа е затегањето. Првиот комплет затегањето е со федери и не е доволно затоа што се "лизгаат" дисковите и недоволно ги затега. Кизнај, можеби по неколку месеци нема ни воопшто да држат.
E, тоа да, кај мојот комплет дисковите се навртуваат и коска се, не мрдаат. Добро е што го сподели ова инфо, да си знае секој што планира да ги купи.
 
G

garthok

Гостин
Не се лажете со тие тегчиња,држат до 30 или 50 кг максимум,над тоа ќе ти се скрши шипката.Тоа е доволно да се вежба раце,ама нозе,грб,гради,е премалку.

Ако веќе сакате да сте oldschool собирајте пари за тегови,не е ефтино,но ако се има услови е добра инвестиција.Јас кога би ми се ослободила една соба од станов,би ставил еден кафез,и би купил неколку шипки и некаде 100-150 кг тегови,и теретана не ми треба.Ама за тоа,има време :D
Ваквите справи и тегови се наменети за дома, за фит скоцкано тело. Не за бодибилдинг. Во контекст на муабетов најдов нешто поефтино. Инаку и јас првин нешто што видов кај тие тегчињата ме замислија „стегачите“. Така да не, строго би идел со мутери.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ваквите справи и тегови се наменети за дома, за фит скоцкано тело. Не за бодибилдинг. Во контекст на муабетов најдов нешто поефтино. Инаку и јас првин нешто што видов кај тие тегчињата ме замислија „стегачите“. Така да не, строго би идел со мутери.
Реквизити,не справи.Справа тешко дека можеме да си приуштиме.

И истото тело можеш да го направиш и во теретана,и подобро.Фората е да не се пикаш по усмрдени теретани и преполни,да чекаш редици за клупа/тег,меѓутоа кажав мое мислење,дека е премалку таа килажа за да го извежбаш цело тело.Ако ти е фората само да имаш добро оформени раце и делумно гради,и стомачни,тогаш ок,но ако сакаш да имаш комплетно тело со се добри нозе,грб полн,гради полни,тогаш ти требаат и повеќе килажи,клупа и слично.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
За домашни услови потребни реквизити се:
1. Вратило;
2. Разбој;
3. 2 бучици.
Све друго е фрлање на пари. Ако вежбате и се храните правилно со овие 3 реквизити ќе имате боље тело од 90% од луѓето што одат во теретана a не користат стероиди.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
За домашни услови потребни реквизити се:
1. Вратило;
2. Разбој;
3. 2 бучици.
Све друго е фрлање на пари. Ако вежбате и се храните правилно со овие 3 реквизити ќе имате боље тело од 90% од луѓето што одат во теретана a не користат стероиди.
Ако просторот дозволува би било одлично да се има и клупа која ќе ја користи за бенч и стомачни, плус вреќа за бокс, единственото нешто за кардио кое не ми здосадува :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Kaj da najdam sipka za na kasa? get ready?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако просторот дозволува би било одлично да се има и клупа која ќе ја користи за бенч и стомачни, плус вреќа за бокс, единственото нешто за кардио кое не ми здосадува :)
Не сум убеден дека клупата за бенч ќе придонесе за позначителен развој на градите во однос на разбојот, освен што ќе завзема простор. Доколку се додава тежина и разбојот го има истиот ефект што и бенчот.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не сум убеден дека клупата за бенч ќе придонесе за позначителен развој на градите во однос на разбојот, освен што ќе завзема простор. Доколку се додава тежина и разбојот го има истиот ефект што и бенчот.
Бенџот ти е за средна и горна груда.Кажи ми како разбој мава на средна,а како на горна,и кажи ми една вежба со која ќе ги извежбаш горниот дел од грудата ?

и како ќе вежбаш долен дел од грбот,кој е најмногу битен за сила ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom