Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
SmartSelect_20220727-221229_Facebook.jpg

Не, не ми се кења. Напротив, се восхитувам на оваа симултанка што господинот Ефтов ја игра сам со себе.
Вест, авто-лајк и опак коментар. Уште да се скара некако да може би било идеално.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807

... не се „мајмунски сипаници“, туку „болест мајмунски сипаници“, предизвикан од вирус monkeypox кој ја предизвикува болеста на мајмунски сипаници, секогаш се применува зборот „вирус“ или „болест“ пред „мајмунски сипаници“....а не само изразот „мајмунски симпаници“ не сме мајмуни бееее,
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Не сфатив за што е статијава?

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Не сфатив за што е статијава?


ана4.jpg ана5.jpg

...женскава е граѓански активист, посебно за проблемите околу Кочани, па ги истакнува и проблемите на локалното училиште во што е содржината на самата статија, све во ред, мене лично не ми се допаѓа начинот како седи и се фотнала онака бутко раширена на училишна клупа и тоа усните напрчени со ботокс што го засенчува нејзиниот труд да се подобри животот во Кочани (уште полошо ако е самата професорка во тоа училиште, што порака би дала со така гро план на раширени нозе врз училишна клупа).


ете дури човек кој не ја познава читајќи ги статиите добива погрешна слика. :toe:

ice_screenshot_20220730-144551.jpeg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845

Прегледај го приврзокот 340254 Прегледај го приврзокот 340255

...женскава е граѓански активист, посебно за проблемите околу Кочани, па ги истакнува и проблемите на локалното училиште во што е содржината на самата статија, све во ред, мене лично не ми се допаѓа начинот како седи и се фотнала онака бутко раширена на училишна клупа и тоа усните напрчени со ботокс што го засенчува нејзиниот труд да се подобри животот во Кочани (уште полошо ако е самата професорка во тоа училиште, што порака би дала со така гро план на раширени нозе врз училишна клупа).


ете дури човек кој не ја познава читајќи ги статиите добива погрешна слика. :toe:

Прегледај го приврзокот 340256
само и љубомориш што е појака риба од тебе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Мажите биле облечени во маици на британската армија, тврди Џош. Сите беа атлетски градени, со кратка кафена коса, кавкаски.


Ова е слично на тоа од минатата страница, кога нападите во Одеса (strikes) ги превеле како штрајкови.

Тука кокежн зборот (Caucasian), не знаат дека кај нас се преведува едноставно како белци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Мажите биле облечени во маици на британската армија, тврди Џош. Сите беа атлетски градени, со кратка кафена коса, кавкаски.


Ова е слично на тоа од минатата страница, кога нападите во Одеса (strikes) ги превеле како штрајкови.

Тука кокежн зборот (Caucasian), не знаат дека кај нас се преведува едноставно како белци.
мене ништо не ми е јасно....како разбрав тој тврди дека британци го натепале ???
а наши коментатори пак друго ???
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
мене ништо не ми е јасно....како разбрав тој тврди дека британци го натепале ???
а наши коментатори пак друго ???
Се уште НЕ РАЗБРАВ, наши го натепале, британци или господ знае ???
На ФБ една коментира пак наши го натепале, а друг коментира дека се коментира без да се прочита текстот, А друга работа е ТЕКСТОТ колку е Релевантен ????
Наводно УК ембаси мие раце и префрла се на прОливер ???
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Ај еве да ја чепнеме малку и Кајгана :angel:

На видум добар текст со наслов што ве тера да кликнете!
Кога текстот…
01204375-2353-4000-81D6-1266F19DBB23.jpeg

01204375-2353-4000-81D6-1266F19DBB23.jpeg

Или гугл-транслејтот утнал, или тој што го пишувал оригинал к*р разбира?! А, ако е од шпанска Марка, јасно е на кое научно ниво!

И ова со текстови поврзани со здравје, убавина, здрав живот итн. итн. Е стандард кај нас. Поарно не читај, а уште помалку применувај тоа што ќе го прочиташ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Преносот е далеку подобар и нема загуби, не гледам зошто да не е возможно. Tesla Roadster на пример од 0-100 дига за 1.9 секунди, а максимална брзина му е околу 400км/ч (250 милји).
може е и оф топик, ама во врска со ЕЛ. автомобили
Obitelj ostala u šoku: Nova baterija za rabljeni električni auto košta više od samog vozila
а и нема и пљус монтажата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
може е и оф топик, ама во врска со ЕЛ. автомобили
Obitelj ostala u šoku: Nova baterija za rabljeni električni auto košta više od samog vozila
а и нема и пљус монтажата
Види и ова е релативна работа.
Батеријата на Тесла 3 има гаранција од 8 години, или 120 000 милји (192 000км) (што дојде побрзо), а и најчесто целото возило (некои се со 4 години, ама за ситна доплата ја имаш 8 годишната или 192 000км).
Замената на истата ти е околу 15 000 евра (ќе се намалува со тек на време како се зголемува пазарот на производители, гарант за 10 години ќе имаш еден куп реплики).

Цената на Тесла 3 е околу 40-45 000 евра низ Европа (тука во АУС околу 60к АУД зависи од батеријата). Познавам еден нашинец тука што вози Тесла 3, 90% од времето ја полни по трговските каде што има полначи.
Немаш никакви сервиси, гориво, заебанции. На стандардна кола за 192 000 км ќе потрошиш грубо 14 тона дизел/бензин (7 литри на 100км). Дури и со пониски цени од моменталнтите, тоа гориво ќе те фати од 17-20к евра.
Така да ако јас се прашувам вредат да се земат, особено ако возиш најголем дел од времето градска.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Види и ова е релативна работа.
Батеријата на Тесла 3 има гаранција од 8 години, или 120 000 милји (192 000км) (што дојде побрзо), а и најчесто целото возило (некои се со 4 години, ама за ситна доплата ја имаш 8 годишната или 192 000км).
Замената на истата ти е околу 15 000 евра (ќе се намалува со тек на време како се зголемува пазарот на производители, гарант за 10 години ќе имаш еден куп реплики).

Цената на Тесла 3 е околу 40-45 000 евра низ Европа (тука во АУС околу 60к АУД зависи од батеријата). Познавам еден нашинец тука што вози Тесла 3, 90% од времето ја полни по трговските каде што има полначи.
Немаш никакви сервиси, гориво, заебанции. На стандардна кола за 192 000 км ќе потрошиш грубо 14 тона дизел/бензин (7 литри на 100км). Дури и со пониски цени од моменталнтите, тоа гориво ќе те фати од 17-20к евра.
Така да ако јас се прашувам вредат да се земат, особено ако возиш најголем дел од времето градска.
Ги гледав овие најефтините во сервисот кај Новус , индиски ли беа, овој од Штип што ги носи, за достава ги користат, за 2 лица...зимно време ако стегне -20, како е со батеријата а и со греење не знам, а имал и клима на 12В за лето...јас прашуев за климата дали иде посебно, за стара кола што нема клима да се стаи, ама не увезуваал само клима...
Веројатно цената на електричните коли ја ДИГА системот за Регенерација на енергија при успорување и кочење, а тоа треба за возење во градски шпиц, па и поскапи тротинети имаат...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
„Поради таа улога морав да спијам со 200 мажи“- Таа беше сон на секој тинејџер, денес има 60 години и не остарела ниту ден (фото)

Благодарение на „American Pie“, Џенифер Кулиџ беше сон на секој тинејџер во раните 2000-ти, па наваму. Меѓутоа, таа сега призна дека култната улога на мајката на Стифлер влијаела на нејзиниот сексуален живот.

Миленичката на публиката и ЛГБТ заедницата изјави дека благодарение на филмскиот хит спиела со 200 мажи, а дека од 1999 година најмногу и се нудат улоги на секси мајки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom