Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.768
E ова е дното:

melburn 1.jpg melburn 1.jpg melburn 1.jpg
melburn 2.jpg
melburn 3.jpg

Kaко може во град со 5 милиони популација да живеат 7 милиони и тоа само Срби??? Значи сосе другите националности мелбурн ги има 11 - 12 милиони!!!
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.490
Поени од реакции
16.137

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.768
Како мајката овој што е на сликата Стефан Ѓоргиевски (Поешевски) од селото Поешево Битолско што години живее во Сиднеј ако е толку голем македонски војвода, јунак и патриот зошто де не се врати во родниот крај во селото негово (Поешево Битола)???

И го гледам на фејсбук ако е голем македонски патриота за зачувување на нашето име и нашиот јазик па тогаш зошто секој статус на фејсбук го пишува на латиница???

Зошто нашиве во дијаспората децата ги крстуваат со имиња: Пример во Австралија Пол, Мајкл, Мајк, Марк, Џош, Џошуа, Питер, Емили, Роберт, Џули??

И нашите во Канада децата ги крстуваат со имиња Жан, Жак, Жил, Пјер, Алан...

Верата си ја сменуваат од Православни во католици, во православна црква апсолутно не сакаат да влезат, Божик го слават на 25 декември, а тој на 7 Јануар го заборавија, а на фејсбук ти пишат статуси со православна содржина и споделуваат линкови од верски православни сајтови...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.878
1581619553364.png


Еве пример интервју со таткото на Новак, значи не Новак туку татко му во кое он не теши дека сме сепак ние Македонци.
Насловната сликата е од Новак, они знаат дека кај тој што нема да купи срањево да им го чита , тоа е доволно за да се направи впечаток што треба да го наведе читателот дека он лично нас вака не поддржува, а неделникот користејќи ја неговата популарност во Македонија пробува да одигра за СДС, пошто е нормално нивни неделник.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Кој е трендот тука што не ти се допаѓа, жута штампа?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.530
Кој е трендот тука што не ти се допаѓа, жута штампа?
Не е дека не ми се допаѓа, туку ми се кења од вакви вести, па затоа во оваа тема. :)

Ја мислев плусинфо озбилен сајт е.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.768
Не е дека не ми се допаѓа, туку ми се кења од вакви вести, па затоа во оваа тема. :)

Ја мислев плусинфо озбилен сајт е.
Слични вакви статии долги години објавуваа за љубовната приказна на Анџелина Џоли и Бред Пит. Прво за разводот, а потоа како се смириле и дали ќе се појавуваат повторно заедно во јавноста?

И објавуваа статии за најстариот син на Анџелина Џоли како што сега објавуваат статии за Велко - синот на Цеца...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Мени ми се ќења од секое споменување " перспектива" во контекст на ЕУ http://mrt.com.mk/node/54964
Не сум сигурен ни зошто е на англиски, да бидам искрен..
Амбиција(ambition), Стремеж(yearning, leaning) ,цел(goal, , end), насока(direction, aim), пат(way, route), можност(opportunity) итн..Постојат милион други зборови..
Или користат перспектива пошто никад нема да не примат...

"a particular attitude towards or way of regarding something; a point of view."
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Мени ми се ќења од секое споменување " перспектива"
Перспектива е Латински збор, Енглезите само го превземале.

Origin
late Middle English (in the sense ‘optics’): from medieval Latin perspectiva (ars) ‘(science of) optics’, from perspect- ‘looked at closely’, from the verb perspicere, from per- ‘through’ + specere ‘to look’.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Очигледно не разбираш ни зошто ни како ни зошто го споменав тој збор
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Темава се вика- трендови во мк медиуми од кој ни се кења, така?
Епа, користењето(секој втор медиум) на терминот европерспектива и перспектива кон и во европската унија , како и користење на тој термин во сличен контекст е нешто што важи за мене во таа категорија- бидејќи перспектива значи да се гледа/обзервира, а не да се цели/стреми или учествува....
Тоа е за кењање- користењето на збор што технички се подсмева на сите напори.. колку бедни и да се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom