Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
TSLA
Ќе пука или ќе оди на 2к? Инаку немам ама искрено би влегол ако дропне на 700.
Влегов во NKLA на 52 ама лонг пошто сега е само шпекулативна но со можност да ескплодира за година дена кога ќе излезе камионот.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
700 ne ja gledame i ja bi ama nema... Osven ako ne pukne treta svetska... mada i togas kje sitkaat flame thrower !!
Se poglasni se spekulaciite deka kje se napravi split...
Po mene nkl malku porizicna e, daleku nesporedliva so tsla...

TSLA
Ќе пука или ќе оди на 2к? Инаку немам ама искрено би влегол ако дропне на 700.
Влегов во NKLA на 52 ама лонг пошто сега е само шпекулативна но со можност да ескплодира за година дена кога ќе излезе камионот.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
700 ne ja gledame i ja bi ama nema... Osven ako ne pukne treta svetska... mada i togas kje sitkaat flame thrower !!
Se poglasni se spekulaciite deka kje se napravi split...
Po mene nkl malku porizicna e, daleku nesporedliva so tsla...
Хмм, ќе извадат лош квартал сега, и ќе вложат кеш за фабрикиве ама инвеститориве не се даваат, да тешко да видиме 700, штета имав можност да ја земам кога беше 300
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Q3 los? Na koja osnova ti e ova?
Pa Q2 2m im bese zatvorena fabrikata, site mislea kje potfrlat oni skoro 90k isporacani vozila, i koga objavija, cenata otide od 900 na 1300...


Хмм, ќе извадат лош квартал сега, и ќе вложат кеш за фабрикиве ама инвеститориве не се даваат, да тешко да видиме 700, штета имав можност да ја земам кога беше 300
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
2
Здраво дечки,
Ќе ве молам за повеќе инфо од кај да почнам да учам за трејдање, ми се гледа интересно а и имам некоја паричка на страна па би сакал да уложам некаде, сите страници на овој форум ги прочитав и сфаќам дека имам многу за учење... што прво треба да направам?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Исто така и јас сакам да научам повеќе за трејдање.Некој да препорача книги за читање или добри извори за инфо ?
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
seekingalpha има генерално инфо

ја користам често marketscreener.com
има добри показатели а можеш и техничка анализа да си викнеш (ако ти се плаќа)

мислам дека essays of warren buffet се супер за читање генерално.

The intelligent investor од Graham ја сметаат за некој тип на библија...

ако сте технички личности можете да видите technical analysis of the financial markets од J.Murphy и the logical trader од Fisher.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
seekingalpha има генерално инфо

ја користам често marketscreener.com
има добри показатели а можеш и техничка анализа да си викнеш (ако ти се плаќа)

мислам дека essays of warren buffet се супер за читање генерално.

The intelligent investor од Graham ја сметаат за некој тип на библија...

ако сте технички личности можете да видите technical analysis of the financial markets од J.Murphy и the logical trader од Fisher.
Пред околу 10 дена почнав да учам за инвестирање.Читам портали,гледам видеа каде што објаснуваат за stocks,trading,investing,index funds etc.Ја прочитав неодамна Rich Dad Poor Dad.Би било паметно како следна книга да ја читам The intelligent investor од Graham ? Ќе се пореметам,незнам од кај да почнам попрво..
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
126
Поени од реакции
177
www.investopedia.com
Многу работи би можеле да најдете околу инвестирање и тргување.. има доволно туторијали и текстови кој се толку просто напишани и објаснети што ги прави поволни за сите почетници па се до понапредните во оваа професија.
Автоматски споено мислење:

Пред околу 10 дена почнав да учам за инвестирање.Читам портали,гледам видеа каде што објаснуваат за stocks,trading,investing,index funds etc.Ја прочитав неодамна Rich Dad Poor Dad.Би било паметно како следна книга да ја читам The intelligent investor од Graham ? Ќе се пореметам,незнам од кај да почнам попрво..
Најважно е да ги разгледаш опциите кој постојат околу инвестирањето. Види што највеке би ти одговарало тебе и донеси одлука во што и како ке ги инвестираш средствата. Потоа фокусирај се само на тоа, научи го и усоврши го до максимум па тек после тоа почни полека да инвестираш..
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Хм најважно и најбитно е да почнете да читате финансиски извештаи моја препорака да почнете со македонска берза, да гледате колку се компаниите задолжени, колку пари кеш имаат итн итн, така 2,3 години инвестирав на МСе па после трансфер на њу јорк. Таков беше мојот пат пошто формално не студирав финансии или економија. Значи или финансираш во бројки и математика или си каскадер и се коцкаш (камо да се искоцкав со тсла). Значи реално инвестирањето е благо речено школо што бара мн труд и време, но ако не почнете секако губите.
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Здраво. Имам две прашања па ако некој знае да ми одоговори:
Дали може да се купуваат индекси (S&P, Dow) и ETF преку нашите банки во странство како што може да се купуваат поединечни акции ?
Има ли некој од вас акаунт на еТоро и какво е вашето искуство ?
Благодарам.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Трејдам преку илирика, сигурно може и мора да може и преку банкиве да се купуваат сп и етф
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sto mislite za ROSCHE akcijata ,za kupuvanje vo ovoj period ?Ili mozebi GILEAD,JOHSON-JOHNSON.Voopsto koja od biotech kompanija e najpovolna za sega ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom