Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Сакав да ставам малку пари во Милка и Нестле, ама тие луди Швајцарци имаат 35% данок на дивиденда. Со толкав данок што останува за инвеститорот...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Сакав да ставам малку пари во Милка и Нестле, ама тие луди Швајцарци имаат 35% данок на дивиденда. Со толкав данок што останува за инвеститорот...
Сироти нивни инвеститори…:(

Абе ај не заеб@вај :rolleyes: држава се они!
Или ние “попаметни” со 0% и на капитална и на дивиденда, и 5 китови што си ја возикаат мсе како сакаат?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Сакав да ставам малку пари во Милка и Нестле, ама тие луди Швајцарци имаат 35% данок на дивиденда. Со толкав данок што останува за инвеститорот...
prosto e, pred ex-dividend date prodaj, pa kupi gi naredniot den. Taka ke ja imas akcijata bez dividenda a so kapitalen rast ( ako ima, t.e. stom ja kupuvas sigurno mislis deka ke ima ).
Автоматски споено мислење:

Odlicni moznosti za vlez vo PINS na 16-17$.

FB na 178 e OK za vlez.

Hell, moze da igrate kazino i da kupite SNAP na 13$ i da gi cuvate nekoja godina, ke ide do 20$ vo naredni 12-24m.
Автоматски споено мислење:

kupeno FB na 178$
Автоматски споено мислење:

i PINS na 17.3$. so 10B market cap i 2B na smetka, bilo koj od golemite igraci moze da gi kupi glatko i da gi sobere 440te milioni korisnici na PINS. Odlicna mreza za pravenje pari od ads( google/fb), pa kombo so afrm/sofi, shop/amazon,...

Ima prostor da odi uste nadole,..na sekoj dip kupuvajte i cuvajte dolgorocno.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
kupeno

Morses Club PLC (MCL.L)

na 5,6 GBp.

prifatliv risk/reward. Moze da odi do 0, moze da odi i do 50...

 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Економијата во минус, берзата во плус

fucklogic
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Kupeni putovi na Tesla

TSLA Jul15'22 500p na 13$
Автоматски споено мислење:

Ova e uste meckin pazar, denes e sam relief rally
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Kupeni putovi na Tesla

TSLA Jul15'22 500p na 13$
Автоматски споено мислење:

Ova e uste meckin pazar, denes e sam relief rally
ne sum igral so calls i puts.

ke mi objasnis li sto realno znaci ova?

deka do 15ti juli se kladis deka Tesla ke e 500$? Koj koeficient? sto znaci ova na 13%?
ako ne prodades, mozes da go izgubis vlogot ako ne padna pod 500$, kako vo kladilnica? a ako padne, dobivas vlog*koeficient?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
ne sum igral so calls i puts.

ke mi objasnis li sto realno znaci ova?
TSLA Jul15'22 500p na 13$ значи дека купил договор со кој има право, но не е обврзан до 15ти Јули да ја продаде Тесла по цена од $500 по акција. 13$ е цената на договорот, со тоа што треба да рачунаш дека еден договор има 100 акции. Тоа значи дека ти плаќаш 13*100=1300 за да го купиш договорот.

Доколку веќе имаш акции од Тесла путот ти дава можност во случај на дополнителен пад на пазарот да можеш да продадеш по цена по која ти одговара. Пр. цената паѓа на $450, ти можеш да го исполниш договорот и ги продаваш акциите по цена од $500.

Ако немаш 100 акции од Тесла, но веруваш дека акцијата ќе оди надоле, купуваш пут и како што паѓа цената на акцијата, расте цената на договорот што го држиш. Така сега цената на Тесла е $707, ако акцијата почне да оди под $700, да речеме стигне до $680 или $650, со тоа веќе цената на договорот ќе порасне и ти можеш да го продадеш договорот, разликата ти е добивка.

Ако Тесла објави добра вест и акцијата почне да оди нагоре, цената на договорот ќе почне да се намалува. За да не ја изгубиш целата сума што си ја вложил во купување на договорот, можеш да го продадеш договорот, со тоа загубата ќе биде разликата помеѓу $13 по акција што си ги платил и цената по која си го продал договорот.

На овој начин на два пати направив пари на Твитер купувајќи путови кратко после објавата дека Илон Маск сака да ја купи компанијата.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
ne sum igral so calls i puts.

ke mi objasnis li sto realno znaci ova?

deka do 15ti juli se kladis deka Tesla ke e 500$? Koj koeficient? sto znaci ova na 13%?
ako ne prodades, mozes da go izgubis vlogot ako ne padna pod 500$, kako vo kladilnica? a ako padne, dobivas vlog*koeficient?
Za 13$ kupiv opcija da prodadam TSLA po fiksna cena od 500$ najdocna do 15 juli. Ako cekam do krajniot datum na nula sum ako cenata na TSLA e 487$. Jas sekogas gi prodavam opciite pred istek.
Momentalno ovaa opcija ima delta od -0.10 sto znaci deka za promena na cenata na akcijata od 1$ cenata na opcijata se ocekuva da se promeni za 0.1$. Isto ima i theta od -0.4 sto znaci deka ako cenata ne se menuva utrw opcijata ke izgubi vrednost od 0.4$
Автоматски споено мислење:

*Inaku kupuvam naked calls/puts
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво на сите, посакувам многу успех и финансиска стабилност на сите, сакам да прашам околу даночната регулатива, дали физичко лице во Мк кое тргува со странски хартии од вредност треба да ги пријави своите капитални добивки/загуби во својата ГДП?

Поздрав и молам за помош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom