Тргување со валути-FOREX

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
386
Поени од реакции
42
Нели не се можеше правно од Македонија да се тргува во странските берзи, не го разбрав овој сајт http://www.fxlider.com/mk/ чудно.
Па , во демократска држава... не си виновен се додека не се докаже спротивното, нели. :)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Dolarcevo propaga li propaga. Sto mislite do kade ke paga vo odnos na evroto...
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.819
Dolarcevo propaga li propaga. Sto mislite do kade ke paga vo odnos na evroto...
Јас очекувам 1.40-1.50 да оди. Од ноември сум шорт. Инаку најактуелен трејд е шортање на ЈПЈ. Решиле да го уништат ЈПЈ додуше 20 години пробуваат ама не им оди. Затоа сум малку скептичен кон тој трејд но сепак мислам дека и таму може да се заработи.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Јас очекувам 1.40-1.50 да оди. Од ноември сум шорт. Инаку најактуелен трејд е шортање на ЈПЈ. Решиле да го уништат ЈПЈ додуше 20 години пробуваат ама не им оди. Затоа сум малку скептичен кон тој трејд но сепак мислам дека и таму може да се заработи.
teska greska napraiv sto ne napraiv sell na 49, sea so 45 ke go jadam... neznam dali se isplaka sell sea ili da cekame bolji dani :D
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.819
teska greska napraiv sto ne napraiv sell na 49, sea so 45 ke go jadam... neznam dali se isplaka sell sea ili da cekame bolji dani :D
Moze i sega e buy na EUR/USD samo povnimatelno vnimavaj na kamati vo SAD i da ne ja ukaskaat povtorno vo Evropa. Ne sakam da prognoziram so rokovi i targetni nikogas ama eve sega so zadrska i rezerva ocekuvam nad 1.40 do krajot na 2013ta. Inaku vo petok e NFPR toa znae da e market mover kako sto znaat site sto se na forex. Inaku JPY ne go trguvam nesto imam los predcustvo za toa a i me mrzi da sledam Japan dovolno mi e ova sto go sledam. Inaku i JPY bi treblo da pagja posebno JPYEUR
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
806
Dolarcevo propaga li propaga. Sto mislite do kade ke paga vo odnos na evroto...
Dodeka paga jenot ke paga i dolarot bidejki tie dve valuti se ekonomski vrzani.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 17:59 ---
Јас очекувам 1.40-1.50 да оди. Од ноември сум шорт. Инаку најактуелен трејд е шортање на ЈПЈ. Решиле да го уништат ЈПЈ додуше 20 години пробуваат ама не им оди. Затоа сум малку скептичен кон тој трејд но сепак мислам дека и таму може да се заработи.
Da ne e obratno slucajno?Dolarot i jenot ke go unistat evroto so vestacka devalvacija odnosno stampanje hartija.Neli slusas vesti deka vo cela Evropa vrie,postojano otpustaat rabotnici posledno vo Francija i Belgija.Zar samo Germanija ke proizveduva za site ostanati a ostanatite samo da trosat?Eden den balonot ke pukne.Procitaj sto izjavi Angela Merkel zosto pagaat i jenot i dolarot a kako dokaz odi na sajtot na Toyota i vidi gi cenite na Auris kolku se spusteni sega a kolku bea pred nekoj mesec.
http://www.bankar.me/tag/japan-devalvira-jen/
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.819
Dodeka paga jenot ke paga i dolarot bidejki tie dve valuti se ekonomski vrzani.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 17:59 ---

Da ne e obratno slucajno?Dolarot i jenot ke go unistat evroto so vestacka devalvacija odnosno stampanje hartija.Neli slusas vesti deka vo cela Evropa vrie,postojano otpustaat rabotnici posledno vo Francija i Belgija.Zar samo Germanija ke proizveduva za site ostanati a ostanatite samo da trosat?Eden den balonot ke pukne.Procitaj sto izjavi Angela Merkel zosto pagaat i jenot i dolarot a kako dokaz odi na sajtot na Toyota i vidi gi cenite na Auris kolku se spusteni sega a kolku bea pred nekoj mesec.
http://www.bankar.me/tag/japan-devalvira-jen/
Totalno ti e kasa komentavrov stvarno ne te razbiram Pozdrav :)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Na sto se dolzi ovoj rast na dolarot. Gledam pred tri dena beshe 44.7 denes e 45.6, toa e skoro cel denar...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
39
Na sto se dolzi ovoj rast na dolarot. Gledam pred tri dena beshe 44.7 denes e 45.6, toa e skoro cel denar...
На тоа што претходно еврото беше премногу „напумпано“. По вчерашниот говор на Марио Д., еврото падна, и овозможи раст на доларот. Се чини дека и сегашната вредност на еврото е висока, затоа што Европа сеуште е далеку од излез од кризата.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
806
На тоа што претходно еврото беше премногу „напумпано“. По вчерашниот говор на Марио Д., еврото падна, и овозможи раст на доларот. Се чини дека и сегашната вредност на еврото е висока, затоа што Европа сеуште е далеку од излез од кризата.
Не е толку напумпано еврото колку што вештачки беа спуштени јенот и доларот па се доби впечаток дека еврото расте а нема врска.Дури и Ангела Меркел јавно изјави дека манипулираат со јенот и доларот за да се зголеми извозот од Америка и Јапан.Ако примети останатите валути како австралискиот и канадскиот долар си останаа горе долу исти.Ако ЕЦБ не го направи истиот чекор кризата уште долго ке трае.Мислењата се поделени односно германците се против девалвација на еврото бидејки нив најмалку ги погодува европската криза додека французите бараат да се изврши корекција на валутата за да се излезе од кризата.Австрија и Холандија бараат излез од еврозоната поради тоа што се противат да ги финансираат банкротираните европски држави.Што ке се случи понатаму знае само Ротшилд но ако некоја од силните држави успее да излезе од еврозоната еврото е готово затоа што ке бараат и други држави да излезат а со тоа ке дојде и крај на еврото како валута и враќање назад кон своите валути.
--- надополнето: 8 февруари 2013 во 15:22 ---
Na sto se dolzi ovoj rast na dolarot. Gledam pred tri dena beshe 44.7 denes e 45.6, toa e skoro cel denar...
Друже ако имаш малку повеќе кешарица сега на вакви осцилации има шанси за брза заработувачка само следи секојдневно информации и мавај.Во моментов треба да се почека што планираат со курсот на еврото.Ако одлучат да направат корекција како што направија со доларот и јенот сега се купуваат долари па кога ке заврши корекцијата ги продаваш сите долари,купуваш денари и ги орочуваш на 1,3 или 6 месеци во Централна кооперативна банка бидејки моментално даваат највисоки камати а за тоа време прати ги случувањата на берзите.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
39
Не е толку напумпано еврото колку што вештачки беа спуштени јенот и доларот па се доби впечаток дека еврото расте а нема врска.Дури и Ангела Меркел јавно изјави дека манипулираат со јенот и доларот за да се зголеми извозот од Америка и Јапан.Ако примети останатите валути како австралискиот и канадскиот долар си останаа горе долу исти.Ако ЕЦБ не го направи истиот чекор кризата уште долго ке трае.Мислењата се поделени односно германците се против девалвација на еврото бидејки нив најмалку ги погодува европската криза додека французите бараат да се изврши корекција на валутата за да се излезе од кризата.Австрија и Холандија бараат излез од еврозоната поради тоа што се противат да ги финансираат банкротираните европски држави.Што ке се случи понатаму знае само Ротшилд но ако некоја од силните држави успее да излезе од еврозоната еврото е готово затоа што ке бараат и други држави да излезат а со тоа ке дојде и крај на еврото како валута и враќање назад кон своите валути.
--- надополнето: 8 февруари 2013 во 15:22 ---

Друже ако имаш малку повеќе кешарица сега на вакви осцилации има шанси за брза заработувачка само следи секојдневно информации и мавај.Во моментов треба да се почека што планираат со курсот на еврото.Ако одлучат да направат корекција како што направија со доларот и јенот сега се купуваат долари па кога ке заврши корекцијата ги продаваш сите долари,купуваш денари и ги орочуваш на 1,3 или 6 месеци во Централна кооперативна банка бидејки моментално даваат највисоки камати а за тоа време прати ги случувањата на берзите.
Suma sumarum неизвесноста сеуште лебди над Европа. Очигледна е војната помеѓу водечките валути, но се додека Европа не покаже јасни и недвосмислени знаци на економско опоравување, а тоа нема да биде брз и едноставен процес, претседателот на ЕЦБ - Супер Марио :) , нема да дозволи вредноста на еврото во однос на УСД да се искачи над 1,4. Тоа и се случи на вчерашниот пресс, по што следеше пад на еврото. Ова беше очекувано и се надевам дека искусните македонските трејдери веќе имаат остварено солидни профити (y) .
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
806
Suma sumarum неизвесноста сеуште лебди над Европа. Очигледна е војната помеѓу водечките валути, но се додека Европа не покаже јасни и недвосмислени знаци на економско опоравување, а тоа нема да биде брз и едноставен процес, претседателот на ЕЦБ - Супер Марио :) , нема да дозволи вредноста на еврото во однос на УСД да се искачи над 1,4. Тоа и се случи на вчерашниот пресс, по што следеше пад на еврото. Ова беше очекувано и се надевам дека искусните македонските трејдери веќе имаат остварено солидни профити (y) .
Тоа опоравување ќе биде невозможна мисија затоа што освен Германија каде има раст посебно кај компанијата BMW сите останати држави се за никаде.Не може една држава да изигрува локомотива и останатите економски утепани да ги влече нонстоп како вагони преполнети со товар бидејки колку и да е мокна и силна еден ден ке откаже.:)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
806
Posledicata od vestackoto simnuvanje na dolarot i jenot preku stampanje na hartija i pustanje vo optek za da se namalat cenite na nivnite proizvodi i so toa da im se zgolemi izvozot za da se izvlecat od krizata e denesniot sostanok na ministrite za finansii od evrozonata koi se seriozno zagrizeni za se poteskiot izvoz na evropskite proizvodi vo ovaa teska sostojba so rekordno nizok bugjet vo narednite 7 godini poradi zgolemuvanje na vrednosta na evroto za okolu 10%.Ako odlucat centralnata banka da ja namali vrednosta na evroto isto kako sto napravija so dolarot i jenot eve potencijalna sansa za dobra zarabotuvacka preku kupuvanje na dolari i po konecnoto namaluvanje na vrednosta na evroto prodavanje na dolarite i kupuvanje na evra po niska cena.
http://www.sitel.com.mk/vrednosta-na-evroto-mozhe-da-bide-razgledana-na-sredbata-na-ministrite-za-finansii-od-evrozonata
 
На врв Bottom