Тргување со валути-FOREX

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Дечки ај кажете од каде да најдам банка која издава bank statement на латиница/англиски или кажете некој друг начин на кој верифицирате адреса.

Пробав во две и во двете банки не се гледа адресата кога вадиш извештај.
Не си играј играчки да не останеш без пари.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
Не си играј играчки да не останеш без пари.
А како би останал без пари ако дадам на некој извештај од банка?

Плус брокерите дозволуваат да се потемнат/отсранат доверливи информации, овај документ се користи само за потврда на адреса.

Не знам зошто се мешате на теми за кои немате познавања.

Ај кажете што документ користите за потврда на адреса.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
А како би останал без пари ако дадам на некој извештај од банка?

Плус брокерите дозволуваат да се потемнат/отсранат доверливи информации, овај документ се користи само за потврда на адреса.

Не знам зошто се мешате на теми за кои немате познавања.

Ај кажете што документ користите за потврда на адреса.
SPARKASSE BANK - од таму можеш да земеш bank statement на англиски јазик, кој можеш да го користиш како потврда за идентитет/адреса во странски институции, и ич да не те боли глава дека ќе останеш без пари. Јас зедов bank statement од таму, свршив работа, и паричките ми се на број (y). Е како понатака и на што ќе ги употребиш твоите парички, тоа е друго прашање (n), и тоа од тебе зависи. Што е најважно, никој нема да ти ги земе без твоја согласност;) .
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Американците се плашат од крајот на светот - дополнителен притисок еврото да оди нагоре, купувајте евра краткорочно!
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
А како би останал без пари ако дадам на некој извештај од банка?

Плус брокерите дозволуваат да се потемнат/отсранат доверливи информации, овај документ се користи само за потврда на адреса.

Не знам зошто се мешате на теми за кои немате познавања.

Ај кажете што документ користите за потврда на адреса.
Уште барам решение на овој проблем. Документ за потврда на адреса на анг или латиница за да не мора да се прави превод на нотар.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Уште барам решение на овој проблем. Документ за потврда на адреса на анг или латиница за да не мора да се прави превод на нотар.
Vaka na vremeto davaa potvdra na angliski deka imas X suma pari na smetka od banka za viza obicno gi zemaa probaj toa. I jas na eden sajt treba da im potvdam smetka a MK adesa sum stavil doduse ne se zmaram sega malku pari se i nemislam vo bliska idnina da gi podigam...Kazi sto si napravil i mene me interesira zosto imam slicen problem.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
Vaka na vremeto davaa potvdra na angliski deka imas X suma pari na smetka od banka za viza obicno gi zemaa probaj toa. I jas na eden sajt treba da im potvdam smetka a MK adesa sum stavil doduse ne se zmaram sega malku pari se i nemislam vo bliska idnina da gi podigam...Kazi sto si napravil i mene me interesira zosto imam slicen problem.
ми казаа за ова ама ми рекоа дека нема дата на тој документ, а мораш да имаш дата и не треба да биде постара од 6 месеци
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
ми казаа за ова ама ми рекоа дека нема дата на тој документ, а мораш да имаш дата и не треба да биде постара од 6 месеци
Ма испечати си дома нешто на компјутер и уди печат од куќен совет ко да ќе проверуваат:)...или некоја бош сметка и тоа може.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
ми казаа за ова ама ми рекоа дека нема дата на тој документ, а мораш да имаш дата и не треба да биде постара од 6 месеци
На кој сајт ќе го праќаш документот?
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
Ма испечати си дома нешто на компјутер и уди печат од куќен совет ко да ќе проверуваат:)...или некоја бош сметка и тоа може.
Нормално дека проверуваат. Затоа имаат наведено кои документи се прифакаат како потврда за адреса. На пр сметки од мобилен или интернет не се прифакаат.

Тие што не проверуваат не ни бараат документи.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
ЛЕКЦИЈА Бр. 1​

(за сите оние кои сакаат да отворат да отворат FOREX сметка ( live account) и да тргуваат со реални пари)

Факт е дека повеќето FOREX почетници, се брзоплети, слободно можам да кажам лекоумни, на FOREX пазарот му пристапуваат несериозно, неподготвени, мислејќи дека тука за кратко време можат да заработат добри пари. За да не „ изгориш“ ( да ги изгубиш сите пари од твојата Forex сметка), и подобро да сфатиш како функционира FOREX пазарот, на сите почетници во овој бизнис им препорачувам, пред да отворат FOREX сметка ( live account), добро да го проучат бесплатниот курс за FOREX почетници на babypips.com/school. Лекцијата „ leverage the killer“ е извадок од babypips.com/school и ја издвоив како најважна, затоа што во неа е објаснето која е грешката (причината - the number 1 Cаuse of death of Forex traders ) бр. 1, која ја прават FOREX почетниците, а која може да доведе до губиток на целата сметка. Лекција бр. 2 е RISK MANAGEMENT. Имај во предвид дека овој курс е само основа и дека во Forex бизнисот треба постојано да се надоградуваш ако сакаш да си успешен.

(Текстот е на англиски, ако не знаеш англиски запиши се на курс за англиски јазик и откако ќе го совладаш врати се на Forex )


Leverage the Killer

Most professional traders and money managers trade one standard lot for every $50,000 in their account.
If they traded a mini account, this means they trade one mini lot for every $5,000 in their account.
Let that sink into your head for a couple seconds.
If pros trade like this, why do less experienced traders think they can succeed by trading 100K standard lots with a $2,000 account or 10K mini lots with $250?
No matter what the Forex brokers tell you, don't ever open a "standard account" with just $2,000 or a "mini account" with $250. Heck, some even allow you to open accounts with just $25.
The number one reason new traders fail is not because they suck, but because they are undercapitalized from the start and don't understand how leverage really works.
Don't set yourself up to fail.

We recommend that you have at least have $100,000 of trading capital before opening a standard account, $10,000 for a mini account, or $1,000 for a micro account. Of course, open an account only when you are consistently good.
So if you only have $60,000, open a mini account. If you only have $8,000, open a micro account. If you only have $250, open a demo account and stick with it until you come up with the additional $750, then open a micro account. If you have $1, find a job.

If you don't remember anything else in this lesson, at least remember what you just read above.

Okay, please re-read the previous paragraph and ingrain it in your memory. Just because brokers allow you to open an account with only $25 does NOT mean you should (Later on, we'll teach you the six most important things to consider when choosing a broker). Here's why:
We believe most new traders who open a forex trading account with the bare minimum deposit do so because they don't completely understand what the terms "leverage" and "margin" really are and how it affects their trading.
It's crucial that you're fully aware and free of ignorance of the significance of trading with leverage. If you don't have rock solid understanding of leverage and margin, we guarantee that you will blow your trading account.


Read more: http://www.babypips.com/school/leverage-the-killer.html#ixzz2HSlQ5bLd

 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Дејтерјдинг и шорт терм трејдинг е доста комплицирана ризична а богами и напорна работа. Може да функцинонира само треба доста вежбање труд а и посолиден фонд. Се работи за дистрибуција на ризикот значи потребна е добра стратетија или стратегии и мноооогу позиции во пракса што повеќе тоа подобро. Не е лесна работа има доста труд и теорија и пракса. Она горе е само tip of the ice berg. Бајаги тешка напорна работа и досадна работа...ако сакаш да го минимализираш ризикот. Можно е ама доста е тешко. Во денешно време добра дел од тоа во поголемите инвестициони фондови го работат компјутери има дел и за луѓе...ама за стресот трудот и ризикот тешко дека нешто многу се исплати. Доста напорен живот е тоа и малку успеваат а многу се обидуваат.
Јас лично мислам дека секој треба да проба што сака за да се увери и самиот лично...зошто не е паметно да се слуша зборот на некој анонимен на форум со лик на расцерекана коза :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom