Трауми од детството

Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Траума ми остана од волан од кола кога бевме мели со сестра ми си игравме демек "возам" и ја згазив сестра ми не знам како, за тоа остај што мојте ме " убија " до ден денес ја слушам сестра ми, и од тогаш никогаш повеќе не сакам да пробам да возам боље да ме возат. Патем во книгата "Емоционална писменост" од Д-р Клод Стајнер добро е објаснато доколку почесто се потсеќаме на траумите од детство или кога и да е, побрзо и понеболно ќе ги победиме, можеби е тешко на почетокот но сигурно е подобро од тоа да си поставуваме бариери со кои психички и емоционално се затвораме во себе ...:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Траума ми остана од волан од кола кога бевме мели со сестра ми си игравме демек "возам" и ја згазив сестра ми не знам како, за тоа остај што мојте ме " убија " до ден денес ја слушам сестра ми, и од тогаш никогаш повеќе не сакам да пробам да возам боље да ме возат. Патем во книгата "Емоционална писменост" од Д-р Клод Стајнер добро е објаснато доколку почесто се потсеќаме на траумите од детство или кога и да е, побрзо и понеболно ќе ги победиме, можеби е тешко на почетокот но сигурно е подобро од тоа да си поставуваме бариери со кои психички и емоционално се затвораме во себе ...:)
Па зависи на кој начин се присетуваме.
На пример, ако едно дете било оставено од мајката, и пораснало со таткото, веројатно цел живот ќе ја обвинува неа. Затоа што додека е дете, не е во можност да се стави во кожата на другиот, или да ги гледа нештата од негова перспектива. Тоа дете знае само дека е напуштено.
Подоцна, ако успее да се обиде да сфати зошто тоа се случило, да, можеби ќе успее и да се ослободи од болката на некој начин. Ако успее да престане да ја осудува мајката, ако успее да ги сфати нејзините причини.
Но нема ќар ако постојано се присетуваш на нешто лошо, и постојано ги обвинуваш тие што го предизвикале тоа лошо. Во тој случај, не само што нема да се ослободиш, туку само повеќе огорченост и бес ќе се собира во тебе.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Па зависи на кој начин се присетуваме.
На пример, ако едно дете било оставено од мајката, и пораснало со таткото, веројатно цел живот ќе ја обвинува неа. Затоа што додека е дете, не е во можност да се стави во кожата на другиот, или да ги гледа нештата од негова перспектива. Тоа дете знае само дека е напуштено.
Подоцна, ако успее да се обиде да сфати зошто тоа се случило, да, можеби ќе успее и да се ослободи од болката на некој начин. Ако успее да престане да ја осудува мајката, ако успее да ги сфати нејзините причини.
Но нема ќар ако постојано се присетуваш на нешто лошо, и постојано ги обвинуваш тие што го предизвикале тоа лошо. Во тој случај, не само што нема да се ослободиш, туку само повеќе огорченост и бес ќе се собира во тебе.
Нема да обвинуваш никого само ќе се потсеќаш на болката, на она чувство кога ти било најболно или пак зборувај за тоа со некој (сето ова те прави похрабар) и со тек на време ти ќе се навикниш на неа па дури и можеш да ја разбереш причината. И ако ова дете би го правело сето ова еден ден кога ќе биде доволно зрело можеби ќе ја свати причината зошто сето тоа се случило и сигурно би бил добар родител. А повеќе огорченост и бес себираш само ако ги потискаш чувствата во себе, постојано бегаш, плашеќи да се соочиш со нив.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Нема да обвинуваш никого само ќе се потсеќаш на болката, на она чувство кога ти било најболно или пак зборувај за тоа со некој (сето ова те прави похрабар) и со тек на време ти ќе се навикниш на неа па дури и можеш да ја разбереш причината. И ако ова дете би го правело сето ова еден ден кога ќе биде доволно зрело можеби ќе ја свати причината зошто сето тоа се случило и сигурно би бил добар родител. А повеќе огорченост и бес себираш само ако ги потискаш чувствата во себе, постојано бегаш, плашеќи да се соочиш со нив.
Toa e лага. Ако нешто вистински претставува траума за една личност, таа личност не може да ја потисне и сокрие. Траумата е нешто што ја следи личноста до крајот на животот.
Детето оставено од мајката секако ќе ја обвинува. Не може да не ја обвинува. И нормално е, додека е дете, да ја обвинува.
Но ќе собира огорченост и бес се додека, не се помири со тоа. Не може да и прости, што е простувањето? Простуваме во име да зачуваме некоја врска, некоја личност, но не е дека длабоко во себе ние сме простиле некому. Секогаш ќе не болат постапките на личноста.
Но, ако успее да се помири, да, тогаш веројатно ќе престане толку да се плаши од слични ситуации.

Ова дете ради оваа траума веројатно нема да се врзува со никого. Оној ден кога ќе се помири, ќе може да живее со траумата. Се додека не се помири, таа ќе го прогонува.
Лошо е да се лажеме ние, или да лажеме некого, дека таквите лузни поминуваат, затоа што не поминуваат. Некои работи се ,,простуваат,, , учиме да живееме со нив, но не се забораваат.

Убаво рече ти - навикнување. Точно, ќе се навикне да живее со таа болка. До тој степен што нема ни да ја приметува.

Но сепак, ,,лечење,, тука не постои. Туку учење да се живее со нештото. Одење напред.
За ова дете најголема храброст ќе биде, утре да биде во емотивна врска со некого, без да се плаши на секој чекор дека ќе биде напуштено. Да си ја поврати довербата во луѓето.
А тоа ќе успее да го направи, само тогаш кога ќе сфати дека светот не се врти околу него, и дека секој човек има причина за своите постапки.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
направено благо и ке ми кажат не го пипај остави го тоа е за гости ебате беља кога ке се сетам уште ми идат морници и не можам да спијам хахаха
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
направено благо и ке ми кажат не го пипај остави го тоа е за гости ебате беља кога ке се сетам уште ми идат морници и не можам да спијам хахаха
Моите ми го најдоа лекот, правеа плус за мене :icon_lol:
Може еден тон храна да има, и да не ја ни погледнам, ама чоколадо....:sneaky:
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Моите ми го најдоа лекот, правеа плус за мене :icon_lol:
Може еден тон храна да има, и да не ја ни погледнам, ама чоколадо....:sneaky:
па тоа де чоколадо се криеше од мене се ставаше горе на регали пошто мал неможам да дофатам хехехе ама сега лом правам ако се направи нешто со чоколадо.Ме открија дека ако нема чоколадо не јадам било што направено па ке направат и ке ми играат мајтап ама ја фино лепо трк до продавница и јадење до усерување што се вика
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Голема сиромаштија и немаштија (да се радуваш на гумени опинци и да си ги носеш на школо со ќеф оти са нови и светат на сонцето).
Ногу ќотек од учителите у основно, физичка и психичка злоупотреба од образовните господа.
Ногу крвнички тепачки помеѓу децата (со скапани глави, скршени носове, и слични други повреди од насилен карактер).

Сето тава пропратено со тешка физича работа по нивите + редовен говедар да пасам кравите на прво место, школото на второ место. И сето тава за гола егзистенција.
Не само за тебе синка туку за сите истрауматизирани.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
А не не ,јас сум од искомплексираните си ме помешала со овие трауматизираните ( освен ако квачилото не го сметаме за траума )
Абе не е како се разбираш самиот, туку како те сфаќаат другите. Мене ми личи на траума. :)

И сега да споделам траума треба а ...
Јас не ги сфаќам како трауми, жал ми беше за луѓето, зошто не беа „со сите“
Четврто одделение, одам во школо, еден ми излезе и почна да си го мава пред мене. Само си го одминав. Лето, распуст, во парк со другарките, пак некаде беше четврто- петто одделение. Се врткаше еден околу нашата клупа, кога од никаде се соблече и ни излезе гол. Другарките почнаа да врескаат и да бегат, и јас со нив, што ќе правиш. :)
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Абе не е како се разбираш самиот, туку како те сфаќаат другите. Мене ми личи на траума. :)

И сега да споделам траума треба а ...
Јас не ги сфаќам како трауми, жал ми беше за луѓето, зошто не беа „со сите“
Четврто одделение, одам во школо, еден ми излезе и почна да си го мава пред мене. Само си го одминав. Лето, распуст, во парк со другарките, пак некаде беше четврто- петто одделение. Се врткаше еден околу нашата клупа, кога од никаде се соблече и ни излезе гол. Другарките почнаа да врескаат и да бегат, и јас со нив, што ќе правиш. :)
Неса, како оваа општонародна наезда на пениси се одрази врз твојот психо-физички развој?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А не не ,јас сум од искомплексираните си ме помешала со овие трауматизираните ( освен ако квачилото не го сметаме за траума )
Размислувањето дека сите жени се ороспии не е од никаде....
Just saying, no hard feelings, pls.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ова лекција која сега ја пишувам ја научив од една драга личност која да не претерам ме научи на многу други нешта од онаа улична школа и оние животни лекции кои ги нема нити на светски реномираните факултети ...​
Здрав човек е онај кој има осетено љубов во детството, оној кој пред негови очи не се случувале кавги ( домашни кавги ),​
оној кој знае што е нормално... Постојат милион кавги на брачните партнери али никогаш ама буквално никогаш не смее да се преноси тоа на децата тие се едни невини суштества кои светот фрла негатива на нив ... Затоа треба родителите да ги исправат на правиот пат .... Али кога сме кај трауми од детство, што се очекува од личност која била сведок на семејни расправи, кавги па дури и физички пресметки ?? Или пак она најлошото според мене, сведок на изневерување на еден од родителите, пиење од страна на родителот па правње на проблеми, коцкање и тн ??? Дали таа личност може да израсне во здрава личност ?? Шансите се 99 % со 1% ,,,​
Можеби според некој не е така, али кога ке ја сватиме суштината на оваа лекција и кога ке се ставиме во кожа на тие жртви.... Сепак колку и да не сакаме тоа е така ...​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom