Трансексуалност (општо)

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.279
Поени од реакции
3.341

ЦАРОТ Е ГОЛ!

Што и да пишува во документите, дури и законски казни да има за "мисџендеринг" знаеш дека никогаш нема да ве прифатат. Секогаш со само еден поглед на секого ќе му биде јасно дека кој е маж а кој жена.

Најдобонамерно, ако сеуште хируршки не си се осакатил, побарај помош, колку и да ти е тешко сега одкако ќе се навлечеш на хормони и одкако ќе си го осакатиш телото нема враќање.

Koj sto saka neka bide, i neka ima seks so kogo saka, samo podaleku od decata, odnosno da ne se davaat deca na posvojuvanje na homo i trans
Тоа им е едно од барањата.
Така се разможуваат трансформерсите.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.762
Поени од реакции
14.036
Koj sto saka neka bide, i neka ima seks so kogo saka, samo podaleku od decata, odnosno da ne se davaat deca na posvojuvanje na homo i trans
Па проблемот е во тоа, кој може некого да контролира со кого има секс, никој не се ни замара веќе со тоа ниту пак преставува проблем, туку поенатата е во тоа што ова оди само левели нагоре, некаде прочитав 3 мажи посвоиле едно дете, ова не застанува и не се решава со уби педера и со што сакаат нека прават во 4 ѕида затоа што нив(не секој геј туку лобито) не ги интересираат тие 4 ѕида туку цела планета земја.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.004
Поени од реакции
754
Па проблемот е во тоа, кој може некого да контролира со кого има секс, никој не се ни замара веќе со тоа ниту пак преставува проблем, туку поенатата е во тоа што ова оди само левели нагоре, некаде прочитав 3 мажи посвоиле едно дете, ова не застанува и не се решава со уби педера и со што сакаат нека прават во 4 ѕида затоа што нив(не секој геј туку лобито) не ги интересираат тие 4 ѕида туку цела планета земја.
Што ти е тоа толку чудно да си го слушнал? Во речиси сите напредни земји се дозволува посвојување без дискриминација.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.762
Поени од реакции
14.036
Што ти е тоа толку чудно да си го слушнал? Во речиси сите напредни земји се дозволува посвојување без дискриминација.
Одбивам таков напредок.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.279
Поени од реакции
3.341
Автоматски споено мислење:1639571728987.png
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.279
Поени од реакции
3.341

Is facial recognition software transphobic? Controversial tech ‘has a gender problem’

The controversial tech is now so accurate that it can figure out the gender of men or women with little more than a brief glance.

But if that face belongs to a trans person, the systems get it wrong more than a third of the time, new research suggested.

Study lead author Morgan Klaus Scheuerman, a PhD student at the University of Colorado Boulder in the US, said: ‘We found that facial analysis services performed consistently worse on transgender individuals, and were universally unable to classify non-binary genders.

:D

Што збориш бе?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.130
Поени од реакции
7.542
Многу ми е смешно што во држава каде што сите се дискриминирани, па дури и белите мечки а.к.а браќата може да се каже дека се објективно дискриминирани, најчесто дискриминации кои се јавуваат како директна/индиректна последица на трул систем и немаштија, некои бештии искачаат и плачат за тоа дека биле дискриминирани во некој учебник или што и да е, врз база на промена на пол или сексуална определба.
Bitch, shut the fuck up.
Изгледа дека ептен имаат верба у пропаднатиот ни образовен систем и дека он е на здрави основи штом тоа е "проблемот".

„обврска на програмите за високо образование што ги обучуваат студентите во помагачките професии, е да обезбедат наставните содржини, заедно со пристапот и целокупниот контекст во кој се одвива учењето, да бидат инклузивни за сите што припаѓаат и на видливи и на ‘невидливи’ малцинства."

Бреј, а ја баш мислев дека баш во тоа е најголемиот проблем во наставните содржини. Македонското образование е во тотален крах, пад и бунар. Наставни содржини. Bitch, кои наставни содржини кога кадарот само се појавува на работа, со remote учењето 1.5 година по 2 саати на ден имаа часови средношколци и факултетлии и ова е оптимистичка проценка. За основците и така натаму не сакам ни да помислам. Ќе се правиме наудрени и ќе си играме Dream Land демек предаваат нешто по школите? РЕТКО, секоја чест на исклучоците.

Дно од колумна или што и да е, во секој случај... Ама ја сакам да се фокусирам на човечкиот аспект од сево ова, бидејќи се цитираат многу професори, студии, магистри, трудови и така натаму што ја дискутираат темава и ова е споделувано.
Па ние за битните ствари во образованието немаме вакви "плодни и екстензивни" колумни бре. Кадар, партизација, корупција, сексуални скандали, сеопшто системско распаѓање... и ти искача некој/а прогресивец/ка и ти објаснува како дискриминацијата кон ЛГБТИ+ заедницата е проблем. Абе оди бегај...

Како може да си прават реклама со ова кога таргет група им се до 40 години во имплементација на своите политики и идеали, кога истите тие до 40 години израснале и беа "образовани/школувани" од наставници кои тераа ученички да раскажуваат пред табела дур БУКВАЛНО драпаа мадиња од што се тешки напалени психопати. И тоа почнува(ше) од 7мо оделение па нагоре. Но, тоа е друга тема и ја како машко многу многу не можам да зборувам дали објективно има школски кои тоа го знаеле тогаш и кои денес можеби не им е мило да се потсеќаат на тоа. Или пак можеби имале некакви трауми.
Ова го има(ло) сеуште во секое училиште во секој крај од државата, во тоа сум убеден. И сите генерации од 85-95та биле сведоци на ваква психопатска дешавка. Don't get me started on наставници/професори-алкохоличари.

Ова е далеку многу поголем проблем, ако веќе има некакви "прогресивни" проблеми нашиот образовен систем, него ли ова срање кое што го читам во колумнава.

Драгана Дрндаревска од „Маргини“, во изјава за Радио МОФ, укажува дека употребата на неточни информации во учебниците значи повреда на правото на образование.

Бреееј... после само 1 година откако ИЛЈАДНИЦИ УЧЕНИЦИ немаа таблет/компјутер да слушаат настава и да се стекнат со дигитални вештини од мали нозе... Тоа нема везе.. нели?

Колку треба да си удрен во главата да живееш во тотално нефункционална држава и институции, и да се фаќаш за банални небитни глупости дур бродот тоне, наместо да се фокусираш на најбитните и најесенцијалните проблеми и да понудиш објективно опипливи решенија наместо да бладаш и да daydream-aш како би требало да биде, најчесто копирајќи цели пракси и цели стратегии, па и студии од запад.

Хк, пу!
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.004
Поени од реакции
754
Драгана Дрндаревска од „Маргини“, во изјава за Радио МОФ, укажува дека употребата на неточни информации во учебниците значи повреда на правото на образование.
Ако убаво си ја прочиташ колумната, си кажува дека потребно е квалитетно и прогресивно образование за да се намали малтретирањето и насилиштвото врз учениците. Тоа не го гледам јас како небитен проблем.
Автоматски споено мислење:

Браво. Така и треба.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom