Трансексуалност (општо)

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Навистина не знам зошто атлетичарките молчат околу ова прашање. Не сакам да ги повторувам линковите од темава Woke, мислам на дигачот на тегови Хабард од Нов Зеланд. За оваа дисциплина, клучната разлика меѓу мажите и жените не е само нивото на тестостерон, туку и во мускулната маса. Но Олимпискиот комитет, ако му е регулирано нивото на тестостерон, ќе му дозволи да учествува во женските категории!

Гледам многу реакции од снегулките поради оваа епизода од Саут парк:

Денес барале родова рамноправност! Тоа било еднаквост. Тоа не е еднаквост, полот се утврдува со раѓањето и го следи поединецот до неговата смрт. Псевдонаука може да си тераат во нивните универзитети, како Cornell, на пример. Родовиот идентитет е обична глупост. Родот го следи полот. И има 2 пола.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ќе почекаме некоја година пред женските атлетичарки, а можеби и во други спортови дотогаш, се освестат дека џабе им е тренирање во спорт во кој немаат шанса од старт да освојат нешто со трансови меѓу нив.

Овој дигачот на тегови со 43 години бил најдобар. Оукеј.
Најдобар е зашто прошол низ пубертет и пред 7 години кога бил апла развиено мажиште му текнало дека сака да е жена.
Биолошката разлика меѓу мажи и жени не може да се смени и ова не е начин на којшто се добива поени за инклузивност, зашто е контра од феминизам и само им штети на жените.
Не може било кој да се нарекува некаков подржувач на жени, ако ова му е фер и ок.

Башка во темава, јас сум цел живот женско и стварно неам поима како женско треба да се осеќа. Ајде, стварно ме занима роден маж да ми објасни како се осеќал ко жена и сака да е тоа, пошто јас еве, не знам дали се осеќам ко женско, туку тоа сум.

Се ова за жал, гледам дека најмногу се форсира од жени, и е против жени. Само ние ќе си патиме од вакви експерименти. Надвор во Канада и Уса каде им е дозволено на трансови да влегуваат во женско вц, соблекувални, веќе има еден куп реакции за манијаци и педофили што си го манкаат таквото пред малолетни девојчиња и жени. Да ти е страв да влезеш да се соблечеш пошто може некој машки полов орган од нигде некаде да ти излезе и да не се осеќаш безбедно.
Јас стварно не гледам како тоа е некаков напредок, жени да им е во нивен простор страв да не ги нападне некоја будала.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Да брат, го стави веќе еднаш. Вo истава тема. Пред 1 месец.
Почна да се губиш?
То е. Hate leads to suffering.


1624979666118.png
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Да брат, го стави веќе еднаш. Вo истава тема. Пред 1 месец.
Почна да се губиш?
То е. Hate leads to suffering.
Грешка бе брат, друго сакав да поставам. И не ги мразам јас трансформерсите, само ми се гадат.

А и не е лошо да се повтори, чисто да не заборавиме што не чека.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Русија најдобро постапи со ментално болниве. Си има закон за секакво покажување на хомосексуалност и транс во јавност особено пред деца, ќе си поминеш со јако млатење и во затвор.

Се додека Европа импортира Американски идеологии, следно што следи, е учење на децата дека машко може да стане бремен и да има менструација, и дека жените имаа кур. Секој обид да се покаже дека тоа не е точно од биолошки аспект, ќе се оди во затвор или ќе губиш работа и некад нема да се вработиш.
Еве и кај нас ќе се учи ова
Затоа во новата концепција за основно образование која ја имплементираме од септември едни од основните вредности се инклузивност, родова еднаквост и недискриминација за што наставниците поминуваат соодветна обука, а родовите стеротипи се отстрануваат од наставните материјали, истакна Санела Шкријељ,
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.473
Башка во темава, јас сум цел живот женско и стварно неам поима како женско треба да се осеќа. Ајде, стварно ме занима роден маж да ми објасни како се осеќал ко жена и сака да е тоа, пошто јас еве, не знам дали се осеќам ко женско, туку тоа сум.
Ова и мене ме занима како треба женско или машко да се осеќа. И каква врска има полот со осеќање.

Се надевам дека @StefusRefus и @Shakespear ќе дадат некој одговор.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Ова и мене ме занима како треба женско или машко да се осеќа. И каква врска има полот со осеќање.

Се надевам дека @StefusRefus и @Shakespear ќе дадат некој одговор.
Многу лесно: нека си праша некоја жена што се осеќа како жена, и ќе знае како транс жена се осеќа.
Автоматски споено мислење:

Навистина не знам зошто атлетичарките молчат околу ова прашање. Не сакам да ги повторувам линковите од темава Woke, мислам на дигачот на тегови Хабард од Нов Зеланд. За оваа дисциплина, клучната разлика меѓу мажите и жените не е само нивото на тестостерон, туку и во мускулната маса. Но Олимпискиот комитет, ако му е регулирано нивото на тестостерон, ќе му дозволи да учествува во женските категории!
Ни јас ни многу други либералци не го поддржуваме ова со Олимпијадава. Јас поддржувам еднаквост како прво и најпрво, се разбира. За случајов со вецињава, мислам дека сите вециња законски треба да бидат унисекс. Ваков сепаратизам помеѓу мажи и жени е непотребен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Многу лесно: нека си праша некоја жена што се осеќа како жена, и ќе знае како транс жена се осеќа.
Чувството не е факт. Можам и јас да се чувствувам ко да имам 25, нели? Дали имам 25 години? Не. :)

Што и да направи, ќе си остане маж. Биолошки не е возможно мажот да стане жена.

Има тоалети за мажи, за жени, а некаде и за деца. Така треба да остане. :)
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.473
Многу лесно: нека си праша некоја жена што се осеќа како жена, и ќе знае како транс жена се осеќа.
Па еве членката што ја цитирав вели дека е жена и поима нема како треба да се осеќа жена. Па затоа и мене ме интересира како маж се осеќа како жена и обратно.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Што и да направи, ќе си остане маж. Биолошки не е возможно мажот да стане жена.

Има тоалети за мажи, за жени, а некаде и за деца. Така треба да остане. :)
Па не збориме за биолошки. Родовиот идентитет е психолошка појава. И психолошки, ако се чувствуваат како мажи/жени, тогаш и така треба да ги третираме во социјален контекст.

А зошто да остане така со тоалетиве? Што разлика би имало ако сите се унисекс?
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.473
За случајов со вецињава, мислам дека сите вециња законски треба да бидат унисекс. Ваков сепаратизам помеѓу мажи и жени е непотребен.
Да де, и да влезе некое манијачиште да напаѓа жени унутра нели.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Па еве членката што ја цитирав вели дека е жена и поима нема како треба да се осеќа жена. Па затоа и мене ме интересира како маж се осеќа како жена и обратно.
Затоа ќе си праша некоја жена што се осеќа. Милијарди има такви. Еве јас се осеќам како маж, ваљда и ти (до некој степен). Сигурно има и жена што се осеќа ко жена.
Автоматски споено мислење:

Да де, и да влезе некое манијачиште да напаѓа жени унутра нели.
Може и сега да го направи тоа. Не ги чува полиција вецињата.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.473
Па не збориме за биолошки. Родовиот идентитет е психолошка појава. И психолошки, ако се чувствуваат како мажи/жени, тогаш и така треба да ги третираме во социјален контекст.

А зошто да остане така со тоалетиве? Што разлика би имало ако сите се унисекс?
А полот е биолошка и родот треба да се третира според полот.
Автоматски споено мислење:

Затоа ќе си праша некоја жена што се осеќа. Милијарди има такви. Еве јас се осеќам како маж, ваљда и ти (до некој степен). Сигурно има и жена што се осеќа ко жена.
Автоматски споено мислење:


Може и сега да го направи тоа. Не ги чува полиција вецињата.
Може не викам не, ама кога би биле унисекс така не секое говедо како ќе му текне ќе напаѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom