Трансексуалност (општо)

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Па не збориме за биолошки. Родовиот идентитет е психолошка појава. И психолошки, ако се чувствуваат како мажи/жени, тогаш и така треба да ги третираме во социјален контекст.

А зошто да остане така со тоалетиве? Што разлика би имало ако сите се унисекс?
Полот е биолошка, не тропај глупости. Родот си го следи полот. Полот се утврдува при раѓањето и ја следи личноста до нејзината смрт. Има исклучоци, 1 во неколку милиони.

Така, Фифи (Филип) е тој. Може да си го промени името, ама ќе си остане тој. Независно од тоа дали ќе падне во депресија ако општеството него не го прифати. :)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
А полот е биолошка и родот треба да се третира според полот.
Автоматски споено мислење:
Епа ако така беше не би постоеле транс лицата воопшто... Значи очигледно во некои случаи родот не соодветсвува на полот. Ова е непокорлив факт.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.474
Затоа ќе си праша некоја жена што се осеќа. Милијарди има такви. Еве јас се осеќам како маж, ваљда и ти (до некој степен). Сигурно има и жена што се осеќа ко жена.
Автоматски споено мислење:


Може и сега да го направи тоа. Не ги чува полиција вецињата.
Кое е тоа чувство ?
Автоматски споено мислење:

Епа ако така беше не би постоеле транс лицата воопшто... Значи очигледно во некои случаи родот не соодветсвува на полот. Ова е непокорлив факт.
Што е со оние што се покајале откако смениле пол? И сакаат да се вратат на старо. Непокорлив факт е дека трескаш глупости.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Што е со оние што се покајале откако смениле пол? И сакаат да се вратат на старо
Ни тие не сакаат да се вратат „на старо“. Просто не биле задоволни до кој степен можат да транзитираат. Ама пак се чувствуваат како да се спротивниот пол и уште го имаат истиот родов идентитет.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.474
Ни тие не сакаат да се вратат „на старо“. Просто не биле задоволни до кој степен можат да транзитираат. Ама пак се чувствуваат како да се спротивниот пол и уште го имаат истиот родов идентитет.
Абе ајде. Слушај ако имаш одговор и факти презентирај ако не немој да ми ги извртуваш зборовите. Убаво реков се покајале и сакаат на старо да се вратат.

Пак не кажа кое е тоа чувство
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Абе ајде. Слушај ако имаш одговор и факти презентирај ако не немој да ми ги извртуваш одговорите. Убаво реков се покајале и сакаат на старо да се вратат.

Пак не кажа кое е тоа чувство
Дали ти имаш конкретен случај за тоа? Не викам дека си грешен. Може постои некол што стварно се покајал. Сепак ќе биде 0.01% од сите транс лица кои никогаш не би се покајале.

Неописливо е чувството. Јас не би можел да се замислам како жена. Не знам како е за тебе.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ни тие не сакаат да се вратат „на старо“. Просто не биле задоволни до кој степен можат да транзитираат. Ама пак се чувствуваат како да се спротивниот пол и уште го имаат истиот родов идентитет.
На секоја можна тема трескаш глупости, невидени глупости.
Полот не може да се промени. Тоа треба да го сфатиш. :)

Се фаќаш за чувства, а знаеш што ти следува:

Ти смета патрицизмот, а ретардизмот не. Официјално одиш на игнор. :)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Се фаќаш за чувства, а знаеш што ти следува:
Ти си тој кој ги меша чувствата со фактите, брат. Факт е дека родот може да не соодветсвува на полот. Независно од како се чувствуваш за ова. Стопати ти викам дека не зборувам за пол, туку за родов идентитет.
Автоматски споено мислење:

Официјално одиш на игнор. :)
Превод: „Јас сум тригериран“
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.474
Дали ти имаш конкретен случај за тоа? Не викам дека си грешен. Може постои некол што стварно се покајал. Сепак ќе биде 0.01% од сите транс лица кои никогаш не би се покајале.

Неописливо е чувството. Јас не би можел да се замислам како жена. Не знам како е за тебе.
Читав пред некое време една книга имаше една вежба да се замислиш како супротниот пол. Еве мене не ми е тешко да се замислам како жена. Ама пак тоа не прави да се чувствувам така. Немам проблем да бидам жена ако сум се родил така.

Немам од лично некој што ми признал. Најблиско до ова што знам е еден дечко што се понашаше малце феминизирано после у средно кога отишол слушнав дека веќе не се понаша така и бркал женски.

Еве нешто од нет што собрав линк
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Превод: „Јас сум тригериран“
Не, само трескаш глупости од невидени размери. Од спорт до национални интереси. Бисер до бисер. Идеологијата на страна, тука само тераш инает.

Родот си го следи полот, не можеш да се идентификуваш со нешто кое не си. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
... подолго време се чувствувам како куче, дури замислувам дека сум нешто поврзана со куче, според осетливиот осет за мирис и звук, препознавам разни лаежи и цивкање, дали тоа значи дека треба да бидам третирана како животно, оти така се чувствувам да ме заклучат во стационар?
гррррр гррррр ајде чепни ме ако можеш, мое право е да бидам што сакам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom