Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619
Поддршка за Ердоган, се надевам дека ќе изгази во недела. Таман дојде лето, одмори, шетања.

Ќе тепа без соменние. Америте и Западот им ја рушат лирата , ја принудуваат центалната банка да интервенира врз курсот. Е не им оди најсјајано. Арапите исто им помагаат финасиски.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.092
Поени од реакции
21.732
Lud jebe zbunjenog rabotata.
Od edna strana navivaat za Rusija protiv zapadot i SAD, tuka navivaat za istiot toj zapad i SAD od istata pricina radi koja navivaat za Rusija protiv istiot toj zapad.
I odi sega najdi mu NZS.
Ali jbg forum e ova, na sekoj mu e dozvoleno da bidi sto saka. Samo ne mi e jasno zosto od tolku raboti sto mozat da odberat da bidat, nekoj ili povekjeto odbiraat da bidat trkala :cautious: .
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
21.570
Ќе тепа без соменние. Америте и Западот им ја рушат лирата , ја принудуваат центалната банка да интервенира врз курсот. Е не им оди најсјајано. Арапите исто им помагаат финасиски.
Врска немам што се случува во Турција ниту пратам многу многу, знам само дека Ердо ја сјеба лирата со инфлација а тоа е добро ако си турист.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619
Врска немам што се случува во Турција ниту пратам многу многу, знам само дека Ердо ја сјеба лирата со инфлација а тоа е добро ако си турист.
Не е толку вината во него, колку во надворешните фактори.
Автоматски споено мислење:

Turkiye wasted whopping $200 billion of foreign exchange reserves over the last two years trying to defend its currency, Lira. The result?

Lira lost 50% of its value against the U.S. dollar.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619
Тепа османлијата опет.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825

Ердоган останува претседател на Турција!

Дали западната империја ќе треба да ревидира некои свои планови или и ваквиот исход е опфатен со симулациите
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.302
Поени од реакции
21.755
Тесничко али сепак моментално не е време за експерименти.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619


Стевчо Јакимовски осман верзија :pos:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.647
Поени од реакции
11.852

Ердоган останува претседател на Турција!

Дали западната империја ќе треба да ревидира некои свои планови или и ваквиот исход е опфатен со симулациите
Нема што да ревидира западот, реџоманецот си ќари уште 5 (ПЕТ) години усмрдување на претседателска фотеља, а западот единствено ќе треба да му плати толку колку што реџоманецот ќе побара за да си игра на сопствена музика, но која ќе ја свири со нивни инструменти.

Лицитацијата е отворена, понудите се добредојдени.

Секако со Турчин се знае дека важи принципот зини-излажи, но додека лицитацијата е отворена, сите имаат право на учество.Стевчо Јакимовски осман верзија :pos:
Токму така.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.881
Поени од реакции
17.710
Мене не ми е јасно зашто западниве либерални фаци навиваат уствари против Ердоган. Мислам, неговиот противкандидат не беше Меркел.
Веројатно ќе ја тераше истата надворешна политика како и Ердо.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Мене не ми е јасно зашто западниве либерални фаци навиваат уствари против Ердоган. Мислам, неговиот противкандидат не беше Меркел.
Веројатно ќе ја тераше истата надворешна политика како и Ердо.
Киличдароглу помек беше само за прашањето за курдите (нормално, за глас повеќе). Во се друго беше можеби и поригорозен од Ердоган, особено за бегалците..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Нема што да ревидира западот, реџоманецот си ќари уште 5 (ПЕТ) години усмрдување на претседателска фотеља, а западот единствено ќе треба да му плати толку колку што реџоманецот ќе побара за да си игра на сопствена музика, но која ќе ја свири со нивни инструменти.

Лицитацијата е отворена, понудите се добредојдени.

Секако со Турчин се знае дека важи принципот зини-излажи, но додека лицитацијата е отворена, сите имаат право на учество.
Како нема?
Против кандидатот најавуваше смена во надворешната политика или тоа се само предизборна реторика :)
Кој ја имаше подршката на западот и зошто, дали затоа што најавуваше можно затварње на Босфор?

На политиката гледаш како на “гранапче“ тоа е својствено на Црпе-лки, за шал политиката е нешто повеќе особено кога се работи за геополитички стожери.

Точно Турчин има принцип зини-лажи и затоа сите со отворена уста гледаат кон Гр, Фр, УК и САД и многу други тие цврсто си стојат на зборот, на пример бојните отрови (со кои мавташе Колин Пауел во ОН) од Ирак веднаш по демократизирањето ги уништија комисииски.

Ниту Ердоган ниту Турција се цвеќе ама за нивна сметка да ги фаворизираш западниве хиени е проблематично
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.306
Поени од реакции
36.216
Мене не ми е јасно зашто западниве либерални фаци навиваат уствари против Ердоган. Мислам, неговиот противкандидат не беше Меркел.
Веројатно ќе ја тераше истата надворешна политика како и Ердо.
Настрана со Русија, со Ердо уште од претходно беа спукани Европјаниве.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.092
Поени од реакции
21.732
Sega koj ke cita placki uste 5 godini, eksik u pm.
Svesni ste deka nekoi tuka mozi imat i umreno cekajki Erdo da padni i da go zameni nekoj sto e ajde da recam povekje po kef na megjunarodnata , da ne recam podemokratski lik.
I tolku vreme pomina, jas nikako da sfatam Erdo losiot e sega ili dobriot. Ili koga kako.
Koga im davase logistika na Azerjbedjan da si ja povratat secenioistickata provincija od Ermencite bese losiot, koga im davase oprema na Ukraincite bese dobriot, koga apsese pucisti pak losiot. Epten pomesani cuvstva so Erdo.
Tuku vaka za kraj losiot e sega ili dobriot ?
Daj da presecime vekje ednas oti ne biva vaka poke .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom