Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.949
Поени од реакции
21.807
Si se pronajde sam glupaviot kengur..Glupak, ti imam receno ne me stavaj vo taa tvoja smrdena usta ne znam so imas stavano vo nea...Nebiten, nitu te citiram nitu te chitam, nitu te esapam, ne vredis edna sekunda da potrosi coek na tebe. A ako sum stignal takva intelektualna invalidna osoba kako tebe da ni kazuva tuka kako so, togas dosega ke bev obesen nekade...

btw. Ova e vtor pat kaj so mi mesash familija tuka. Ti dadov ednas ponuda maziste, kazi koga idis vo MK, ke te cekam sam na aerodrom, i ke go zabrisham podot na aerodromot so taa tvoja zguzvana faca...
jadete koreni so tatko ti prosjak eden... i gomna ke jades naskoro, tolku si sposoben ebate shupakot... :pusigo:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.547
Поени од реакции
5.202
jadete koreni so tatko ti prosjak eden... i gomna ke jades naskoro, tolku si sposoben ebate shupakot... :pusigo:
Glupak, jas so ke jadam so tatko mi, tebe ic da ne te boli tvojot zhenski polov organ. Jas barem znam koj mi e tatko, i ne licham na aboridzin. Frustraciite ke te molam lechi si gi na drugo mesto, smrdish tuka na kilometri...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.949
Поени од реакции
21.807
Glupak, jas so ke jadam so tatko mi, tebe ic da ne te boli tvojot zhenski polov organ. Jas barem znam koj mi e tatko, i ne licham na aboridzin. Frustraciite ke te molam lechi si gi na drugo mesto, smrdish tuka na kilometri...
ti si kaza so jades i kolku si sposoben... za toa kolku si pameten eve gledame. sve e toa genetika. generaciska nesposobnost na idioti ko tatko ti. zatoa jades koreni. ti si klasicen gomnar sto ne znae da rezonira i luta po temite kade site mu se krivi deka e nesposoben.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.547
Поени од реакции
5.202
ti si kaza so jades i kolku si sposoben... za toa kolku si pameten eve gledame. sve e toa genetika. generaciska nesposobnost na idioti ko tatko ti. zatoa jades koreni. ti si klasicen gomnar sto ne znae da rezonira i luta po temite kade site mu se krivi deka e nesposoben.
Тркало, дај олабај фрустрациите, скини ми се,оддамна ти реков да не ме цитираш повеќе, не ми напнувај многу. Ниту те цитирам, ниту те читам, постојано ме пратиш по темите и ме цитираш. Толку страдаш за внимание бре? Блуеш отрови, мешаш фамилии, тоа доволно говори за твојата психичка состојба, за твојата чест и почит, што со самото тоа што ти враќам на бљувотините кои ги пишуваш веднаш одам да мијам раце...Ајде сега гет а лајф, и не смарај многу.....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.949
Поени од реакции
21.807
Тркало, дај олабај фрустрациите, скини ми се,оддамна ти реков да не ме цитираш повеќе, не ми напнувај многу. Ниту те цитирам, ниту те читам, постојано ме пратиш по темите и ме цитираш. Толку страдаш за внимание бре? Блуеш отрови, мешаш фамилии, тоа доволно говори за твојата психичка состојба, за твојата чест и почит, што со самото тоа што ти враќам на бљувотините кои ги пишуваш веднаш одам да мијам раце...Ајде сега гет а лајф, и не смарај многу.....
jade be koreni tamu gomnar eden.... kreten nesposoben :lolzz:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.651
Поени од реакции
17.254
Не за Русија туку за тоа што Ердо е предвидлив и се знае што сака и другите веќе доволно добро го познаваат и си имаат веќе некакв стратегија,
новиот ќе биде марионета и ќе прави тоа што ќе му речат, а неговите господари знаеме колку не сакаат нас така да ништо добрно не би имале.

Вака го имаме Ердо кој не го сакаат америте, а мораат да го трпат оти им треба, не го сакаат ни русите, ама па многу по и одговара да се контра со америте него марионетата само со нив, Иран пак се грижи да не се створи пантурцизмот и кога ќе видеш марионетата ќе го измести тој баланс што го има и ќе отвори нов фронт против америчките непријатели.

Нека заврши војната во Украина, нека се среди Сирија и блискиот исток и тамн кога Турција нема да биде алатка нека се смени власта.

Вие мислете ако дојде марионета одма ќе среди се живо, огледајте се малку и од нас, викавте само Грујо да падне, ама добивме марионета од која добивме само к.р, не мислете многу на последиците од таа промена.
Па ако не ме свати, ја многу би сакал да хо доживеат истото сценарио. Да падне Ердо и да добијат кур.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.547
Поени од реакции
5.202
ti si moron sto jade koreni i toa so generacii :lolzz:

ama vazno drugite se krivi... oh be slepec eden
Si pisuvas laga, i si veruvas vo nea..Ama so da se ocekuva od coek so karot po stritot... Tolku ti e dometot...Dzabe e...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.949
Поени од реакции
21.807
Si pisuvas laga, i si veruvas vo nea..Ama so da se ocekuva od coek so karot po stritot... Tolku ti e dometot...Dzabe e...
Повторно не тераат корени да јадиме...
Ne be druze jas samo tebe te citiram.... eve tuka fino kazuvas povtorno sme ve terale koreni da jadete... znaci tatko ti jadel koreni i ti sega. tolku ste sposobni kaj tebe u familija ocigledno. ne gledam drugi da se zalat, sekoj si go resava problemot a ti postojano kukash ko nekoja picka mesto da zemes da si go sredis zivotot.

tragicno e sto volkavo magare uste ima kalimero kompleks... kreten
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
795
Поени од реакции
3.254
Браво за Ердоган, честито победа и да финансира уште повеќе муџахедини во северната издркотина.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.547
Поени од реакции
5.202
Ne be druze jas samo tebe te citiram.... eve tuka fino kazuvas povtorno sme ve terale koreni da jadete... znaci tatko ti jadel koreni i ti sega. tolku ste sposobni kaj tebe u familija ocigledno. ne gledam drugi da se zalat, sekoj si go resava problemot a ti postojano kukash ko nekoja picka mesto da zemes da si go sredis zivotot.

tragicno e sto volkavo magare uste ima kalimero kompleks... kreten
Duduk eden tapoglav, toa izrekata koreni jadete, e poznata izreka upotrebena od tvoite sonarodnici na koi vrv na patriotizmot mu e stavanje 16krako sonce od Kutlesh na naslovna na fejsbuk.Ama ti si intergalakticki glupak za da go sfatis toa, bidejki za toa e potreben mozok a ti ocigledno go nemas, i za da razberis zoso e toa upotrebeno vo mojata recenica...Nema kapacitet tvojata crpka, da go procesira toa, bidejki vo tikvata tvoja ima samo 3 mozocni kletki, ednata za motorikata da se dvizis, drugata za da jadis, a tretata da se proseravash vaka...

P.s. uporno mesas familija, da ne cvikas posle, ne znaev izvini...beri um...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.326
Поени од реакции
25.621
Многу интересна ситуација се случува во моментов во Турција. Килиџдароглу, кој фактички е прозападен пропагира напупштање на Зангезур коридорот, вртење грб на Азербејџан и градење коридор кон Кина преку Иран. Фактички некои тврдат дека ако дојде овој на власт, би било големо олеснување за Русија, без да го има Ердо на вратот многу лесно ќе го реши прашањето на Нагорно Карабах, кое дефакто е огромен притисок на Русија . Иначе Алиев вчера имал многу тешка ноќ, поготово како прогресирало броењето.

Колку за информација, имало гласачки кутии и во Русија, таму победил Килиџдароглу со над 55% од гласовите.

Вчера гледав едно видео на негова емисија за предизборната кампања, каде го објаснуваше ова со слики на неговиот замислен коридор. Не најдов видео со превод и затоа не го постирам, ако најде некој баш нека го постира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom