Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Супер, може тие што имаме сеа ќе ни смалат цени.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ајде спремајте ги фактурите за наплата на ќирија од кога вие вградено парното па до денес.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
МОЕ Е СОНЦЕТО ОД УТРЕ НАПЛАЌАМ СОНЧАРИНА !
важи и за тие што одат трета смена а преку ден спијат...
без финти и скриени трошоци
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.133
Воинот и Татко му на Воинот ќе го распалат патриотскиот пламен во вас и така ќе се згреете.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.568
Поени од реакции
723
Мојата зграда има 35 станари од пред некој ден сите 35 станари се откажани од греењето така да може топлификација да добие од мене 0,00 денари со вклучен 18 % ддв
 
H

HITCH

Гостин
Јас потполно се согласувам дека цените за парно се превисоки и ве поддржувам за да ги намалат цените. АМА има решение на вашиот проблем, ако не сакате парно - ќе си купите стан без парно. Зградите се предвидени за парно греење и доколку вие се исклучите комшиите ќе треба да плаќаат повеќе, а нема да можат да ги затоплат своите станови, бидејќи нема да можат да ја постигнат потребната температура, од кај вас ѕидовите ќе бидат ладни, нема да го греете цел простор. Кога сте си купувале стан требало да си имате в предвид дека дегениве ќе го поскапат парното, нема да остават греење за без пари.

Јас се греам на струја, знам колкави се месечните тршоци.
 
H

HITCH

Гостин
Да можев тоа да го предвидам Ванѓа ќе ме викаа.
Да знам, ама многу е лошо што во зграда предвидена да биде загревана со парно, некој треба да плаќа повеќе. Кога си се кандисал да купиш стан со парно ќе си тераш до крај. Знам дека звучи за никаде, ама не може некој да плаќа дупло за туѓ ќеиф. Јас се согласувам дека цениете се ужас!
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Како да се спасиме од тумуров??? Ние решивме да се исклучиме и сега да се исклучиме или да чекаме да видиме што ќе биде?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Јас потполно се согласувам дека цените за парно се превисоки и ве поддржувам за да ги намалат цените. АМА има решение на вашиот проблем, ако не сакате парно - ќе си купите стан без парно. Зградите се предвидени за парно греење и доколку вие се исклучите комшиите ќе треба да плаќаат повеќе, а нема да можат да ги затоплат своите станови, бидејќи нема да можат да ја постигнат потребната температура, од кај вас ѕидовите ќе бидат ладни, нема да го греете цел простор. Кога сте си купувале стан требало да си имате в предвид дека дегениве ќе го поскапат парното, нема да остават греење за без пари.

Јас се греам на струја, знам колкави се месечните тршоци.
MNOGU PAMET IMAS alal da ti e,,komsiite so mkolku sidovi se spoeni so mene za da nemozat da go zagreat stanot???? kolku moze da se zatopli stanot ako pominuvaat 2 cevki niz sobata, od vakvi moroni so premnogu pamet mi se povraka.
 
H

HITCH

Гостин
MNOGU PAMET IMAS alal da ti e,,komsiite so mkolku sidovi se spoeni so mene za da nemozat da go zagreat stanot???? kolku moze da se zatopli stanot ako pominuvaat 2 cevki niz sobata, od vakvi moroni so premnogu pamet mi se povraka.
Трупче едно неизделкано! :giggle:

Кога греееш некоја соба и ѕидовите се затоплуваат, како инаку би го затоплил просторот??? Ѕидот ти ја држи топлината! Зависи на кој спрат живееш. Горе, под твојот стан и до твојот стан има ѕидови, кои ги делиш со комшиите. Имаш внатрешни и надворешни ѕидови, јас ти зборувам за надворешните.

Ако греат двајцата твои комшии, оние кои се залепени до твојот стан - со кои делите ист ѕид, тогаш побрзо ќе се загрева и кај тебе, ако исклучат парно поспоро ќе иде и поладно ќе биде. Доколку јас со парно го греам цел стан, а становите кои се залепени до мојот, со кои делам исти ѕидови, го исклучат греењето и го греат само просторот кој го користат, кај мене ќе треба да се потроши повеќе енергија за да се затопли. Прашај ги твоите родители, ќе ти кажат.

Зградите се залепени, не се одвоени како куќи. Ако е нов стан со внатрешен ѕид од гипс картон е бетер.

П.С. Цевките влегуваат и излегуваат од радијатор. Колку „ребра“ толку топлина.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Како да се спасиме од тумуров??? Ние решивме да се исклучиме и сега да се исклучиме или да чекаме да видиме што ќе биде?
Додека ти е исклучено пресечи ги цефките дома
 

Kajgana Shop

На врв Bottom