Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На интернет страницата на скопска Топлификација го најдов ова: http://toplif.com.mk/Tekstovi/vlijanie_iskluceni_stanovi.pdf
Во овој текст меѓу другото стои:
„ Дали исклучените станови кои не се греат терба да не плаќаат ништо, каква е праксата по
одлуката на Уставниот Суд од пред неколку години, или треба да плаќаат одреден износ до
50% како што беше праксата пред таа одлука е прашање на политика на оние кои согласно
законот тоа треба да го дефинираат. Кое решение ќе биде во сила зависи од Тарифниот систем
за топлинска енергија кој го носи Регулаторната Комисија за Енергетика. “
Ова ме наведе да помислам дека Топлификација сака повторно да наметне плаќање на 50%, сега преку Регулаторната комисија.
Какво е Вашето мислење околу ова?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Мислам дека исклучувањето треба да оди по згради, со целосна согласност на станарите и сите станари да најдат заедничко централно греење, така Топлификација ќе остане без многу џемпери.
А одлуката е пазарна (колку овци ќе се најдат), бидејќи греењето е алтернативно, ваква пракса има кај струјата, значи ако имаш стан во кој не седиш, наместо да ја исклучиш струјата, плаќаш некој паушал од 300-500 денари, бидејќи повторното вклучување на мрежата е скапо. За разлика од тоа кај греењето постојат алтернативи, како на струја, на дрва и да не редам.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Ова по некоја логика демек ја немам комшијата има па он ме грее мене ?

Кој ќе ми плаќа мене што ја ги греам комшиите после 22.00 , зашто користам греење на струја ... или муабетов е им снема кеш за нови коли па ајде да удриме малце по грбот на граѓаните ... Па уште ако и го поскапат парното за 35% јас не верувам дека ќе остане некој кај нив да се грее , сите би се префрлиле на струја или било што друго опционално.

Во оваа држава све почна да мириса на умрено одамна ...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
И да пробаат да го вметнат во некој закон, пак ќе падне на уставен.
Колку и да пробуваат, треба да сфатат, ако некој не сака да се грее, нема да плаќа. Точка.
А они можаш слободно да ги стават цефките во ѕид, да го извадат надвор од зграда, да носат вода до горе во кофи.

И + некој да им го скрши носот, затоа што нивниот сенс за бизнис е очаен.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Значи од лично искуство ви велам дека станарите нема потреба да плаќаат ништо порано постоеше таја глупост па после се укина.

Ќе мора да се модернизираат топлификација инаку маф им е работата
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Калориметри нека стаат, тоа треба да им е приоритет.
Со калориметрите е најголема превара. Од кога ги поставија речиси сите добиваат повисоки сметки изразено во KWh. Подготвив докази дека со нив се подкрадува. За неколку дена се подготвувам да дадам представка до пазарната инспекција.
Граѓаните се наивни, мислат ако се мери мора да е точно. Но не е така.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Со калориметрите е најголема превара. Од кога ги поставија речиси сите добиваат повисоки сметки изразено во KWh. Подготвив докази дека со нив се подкрадува. За неколку дена се подготвувам да дадам представка до пазарната инспекција.
Граѓаните се наивни, мислат ако се мери мора да е точно. Но не е така.
Каде има калориметри?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Со парно во самиот негов стан човек не може да се згрее, а не пак да се грее од комшијата...
Стварно на дебилностиве им нема крај во државава.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Како може тој што е исклучен да плаќа 50%, таа теорија дека исклучените станови се греат од цевките кој поминуваат во вертикалата е најголемата глупост. Мене не интересира, зашто градот Скопје не крене малку глас, сепак таа мрежа која ја користи топлификација е на градот, или пак имаат некој deal меѓу себе. Во право е Dr.Chase калориметар треба задолжително да поседува секој стан.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
ее, па кога може Итар Пејо на ќерамиди во Прилеп да се грее на огин во Крушево, не ќе можел Петко да се грее на парното од комшијата, ех бре Македонче, чорба:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom