Тоа што не ме убива, ме прави посилен

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Едно време онака коа ќе бев поразен тонев паѓав во депресии али не повеќе.. сега сето тоа ме прави посилен да ја исправам грешката и за друг пат да си знам да не ја правам истата грешка.. никогаш повеќе нема да се случи да ако паднам т.е. ако бидам поразен да сметам дека тоа е крај на светот туку главата горе со нови сили продолжувам понатаму :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Ќе цитирам еден член со неговиот топик: What doesnt kill ya, makes you wish it had.
И искрено, повеќе смисла ми има отколку насловот. Одсекогаш сум ја мразел реченицава.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
"Треба" секој неуспех или секој проблем да биде мотивација за успех или за решение на проблемот...
ама проблеми непостојат... една работа во твојта глава колку ја вреднеш толку ќе биде вредна истата таа... ако неуспехот не е вреднат или не е одвоено врме за него тоа не е неуспех... ќе потоне со тек на времето...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
до сега имам исдржано многу психички и физички болки, многу разочарувања, многу неубави моменти. детство скоро и да немав, морав пребрзо да влезам во светот на возрасните, меѓутоа тоа не успеа да ме убие, иако неколку пати бев на работ.

всушност, сите овие лоши работи ме направија многу посилен, постабилен и помудар од повеќето луѓе. јас сум човек ко јзнае да учи од минатото, така да, мислам дека нема нешто што може да ме победи, освен јас самиот себе си да се победам.

тоа што нема да те убие, ќе те направи посилен, е точна реченица, но само доколку и вие имате воља да продолжите напред.

доколку паѓате лесно во депресии, нема многу надеж за вас, освен некој да ви удри еден добар мотивирачки долг разговор, за да видите дека се е до вољата за живеење, односно, се зависи од самите вас, како ќе се поставите пред проблемот - дали како победник или како победен
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Од грешките се учи.
Од животните падови се станува.
Од изнемоштеноста од животот пак може да се застане цврсто на две нозе.
Од животните крстосниците се одбира текот на животот, потребни се правите патокази...
Секое изгубено нешто може да се најде или да се замени.
Скршеното срце се лепи (лечи)
Неуспесите се илузија.
Надежта е храна потребна за животот.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
шо и да е ќе помине....ехх колку работи ми го раниле срцето ама после со помош на тоа што сум нашла решение подобро се снаоѓам и самодовербата ми е на едно доста задоволително ниво....
 
S

StereoLove

Гостин
Eте го мојот потпис,ме опишува потполно:pipi:...сум имала многу падови,разочарувања во љубовта,од друштво,и од личноста од која не се надевав дека ке ми го стори најподлото нешто,да ми забие нож во грб и да ме остави кога ми е најпотребен.Но сепак сум успевала да се справам со се.Продолжувам понатаму,времето лечи се,иако некогаш сум имала моменти во кои сум била потполно предадена на тагата и болката.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Тоа што нема да ме убие ќе го убијам јас:)
Било емоција, ситуација, врска со некого... Тоа е единствениот начин да продолжиш понатаму жив, здрав и со нечепнат разум. Дали ме прави посилна не знам...
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Не, туку ти ја уништува самодовербата полека но сигурно и те доведува до депресија. Клинички докажано.:toe::smir:
 
S

StereoLove

Гостин
Не, туку ти ја уништува самодовербата полека но сигурно и те доведува до депресија. Клинички докажано.:toe::smir:
Од тебе зависи дали ке се препуштиш на депресијата а тоа дека ти ја уништува самодовербата е точно,после тешко да си ја повратиш.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Нема човек кој нема во својот живот преживеано падови и подеми, па така и јас.Не знам дали сум посилна после секој пад, но настојувам да извлекувам некоја поука за да идниот не биде пад од многу високо:pipi:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Колку само е точна темава. А откако не ме уби Среќко, ме направи толkу силен, штиo ни Чак Норис(a.к.а. Нешко) не може со мене! :kickbox:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Едноставно поразот ќе ти наведе во некоја идна, слична ситуација, малку повеќе да размислиш пред да дејствуваш. За посилен, нема врска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom