Тоа што не ме убива, ме прави посилен

Член од
5 декември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Јас Имав Мн Порази,Но Ме Направиа Само Посилна!:wink:
 
M

M del Mar

Гостин
Факт е дека секој човек е осуден (да речам) на падови...нема некој што не доживеал некој пад па макар за некои тоа да е гола вода(да им изгледа смешно и апсурдно), но за личноста да е голем товар и преголемо разочарување...
Од секој пад мора да го извлечеме она позитивното, да научиме нешто, да излеземе од бедовите и да продолжиме понатака во животот, посилни и повнимателни...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.701
Тоа што нема да те убие големи се шансите да те направи инвалид:toe:
 
M

M del Mar

Гостин
Тоа што нема да те убие големи се шансите да те направи инвалид:toe:
хм...па да може да ти остави огромни дамки што ни вениш нема да направи да исчезнат, но со текот на времето ќе се научиш да живееш со тоа(исто како што инвалидите се помируваат со својата судбина), и да не се фрлаш во депресии поради нештото...него да прифатиш дека тоа е така и дека треба да гледаш напред...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Тоа што нема да те убие големи се шансите да те направи инвалид:toe:
Да те направи инвалид? Само ако и претходно си бил слабак.
Секогаш одам со спартанското, некои работи едноставно мора да се издржат и да се поминат и нема размислување зошто, како, што, нема сакам-не сакам, има само МОРАМ! А, кога веќе мора да се поминат, од нив мора да се извлече најдоброто и да се научи нешто (да, да, знам дека звучам како бабите, ама тоа е факт). Така се кали челикот, така се оформуваат луѓето, добрите работи кои се случуваат ретко те прават подобра личност. Поразите се релативна категорија. Од секоја ситуација може да излезеш како добитник ако размислуваш така. И најтешките моменти секогаш сум ги прифаќала без депресија и сум барала начин и причина да се насмеам и да преминам преку тоа, зашто ако седнеш и плачеш "леле што ми се случи" губиш уште повеќе. Значи, најдобра филозофија се наоѓа во една песна од игра што ја игравме во прво-второ одделение "избриши ги солзите, погледни во сонцето и насмевни се" :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.701
Потполно се согласувам со вас, само што повеќето стекнале траен инвалидитет од поразите и се откажале...ретко кој учи од поразите...:smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Успешните луѓе повеќе пати имаат доживеано неуспех, затоа што со неуспехот човек се вежба да дојде до успех. Погодената мета со стрела е резултат на повеќе неуспешни обиди да се погоди со стрела таа мета. Се е искуство и се е вежба.
 
M

M del Mar

Гостин
Епа види вака...после секој пораз нормално е да се чувствуваш бедно и да ти изгледа дека светот се срушил, но откако ќе се соземеш, сфакаш дека сеуште си жив и треба да се бориш, да глеаш напред и уште да живееш(на пример некои инвалиди и покрај тоа што знаат дека не можат да речеме повторно да се кренат на нозе сепак се трудат да успеат во тоа и некои успеале)...и мислам дека многу луѓе учат од поразите и стануваат посилни понатака(меѓутоа секој пад во животот е различен и тежок на свој начин)...
па не е некој будала да запаѓа константно во амбис...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тоа што не ме убива, ме прави посилен....

Никогаш не сум размислувал вака, а и нејкам многу да ја анализирам реченицава...Никој не ја знаеше дур не искочи песнана на Кејн Вест...така да, тоа што не ме убива, ја го убивам.

Фала.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
A aко збориме во буквална смисла?
Ако некој те застрела а не те убие, ти од прострелната[ите] рана[и], ќе станеш посилен?

Поразите не те прават посилен. Ти ја убиваат самодовербата.
Не знам каде прочитав: What doesn't kill you, makes you wish it had.
 
M

M del Mar

Гостин
Оф-топик: нас ни требаше песната на Кејн Вест за да ја откриеме демек тајнава фраза...која што е од памти век и не знам некој што не ја знае...

Па ако си слабак со психата афкорс дека ќе ти ја уништат самодовербата...меѓутоа реков после определен временски период сфакаш што е како е и го нема тоа чувство на нарушена самодоверба...се стабилизираш и си викаш вака вака и така...и стануваш посилен на некој начин, во некој аспек во животот...
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Па ако си слабак со психата афкорс дека ќе ти ја уништат самодовербата...меѓутоа реков после определен временски период сфакаш што е како е и го нема тоа чувство на нарушена самодоверба...се стабилизираш и си викаш вака вака и така...и стануваш посилен на некој начин, во некој аспек во животот...

Ретко кој се опоравува од психички пораз. И тоа, не зборам за ако дечкото ти раскине или ако ти се скрши ноктот, зборам за големи, вистински психички порази, тешки семејни проблеми и такви работи.
Верувај, не е така лесно да пребродиш трауматичен настан.
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Шознам... кај мене би му дошло..

Тоа што ме убива, дефинитивно ме убива :)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Самото сознавање дека постојат проблеми кои можат да те "бутнат" и пребродувањето на тие проблеми создававаат механизам на одбрана кај човекот кој понатаму низ живот многу потрезвено и со поголема предострожност им приоѓа на работите. А исто така и увидуваш дека си имал сила да ги пребродиш проблемите што кај најголем дел од лугето делува позитивно на нивната самодоверба.
 
M

M del Mar

Гостин
Ретко кој се опоравува од психички пораз. И тоа, не зборам за ако дечкото ти раскине или ако ти се скрши ноктот, зборам за големи, вистински психички порази, тешки семејни проблеми и такви работи.
Верувај, не е така лесно да пребродиш трауматичен настан.
Девојко те сфатив...и јас зборам од аспект на тешки падови...но очигледно не ја сфаќаш суштината на тоа што го коментирам...било каков да е падот, секој различно го доживува, за некој тоа е апсурд за некој тоа е претешко нешто....и сметам дека после секој пад ако не умреш од нервози и депресии, се помируваш со тоа и иако ти остава голема рана што боли, сепак стануваш посилен...не велам дека е лесно...
Во врска со ублажување на психичките проблеми,доколку во опшествово нема предрасуди, верувам дека секој 2 граѓанин би посетувал психијатар за да ги преброди истите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom