Тоалетна хартија

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.053
Поени од реакции
9.712
Не ми е јасно зошто толку фама се крева за тоалетната хартија, се гледа кој колку купил...абе што им е гајле кој колку троши!?
Едно семејство сигурно троши 60 ролни, значи 6 паакувања од по 10 за еден месец.....значи нема големи залихи......чуден народ, гледаме кој со што брише дупе:facepalm:

 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Не ми е јасно зошто толку фама се крева за тоалетната хартија, се гледа кој колку купил...абе што им е гајле кој колку троши!?
Едно семејство сигурно троши 60 ролни, значи 6 паакивања од по 10 за еден месец.....значи нема големи залихи......чуден народ, гледаме кој со што брише дупе:facepalm:

ме заебаваш така?
или семејството е од 12 членови од кои 10 се жени, на кои им иде 3 пати во месецот?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.612
Поени од реакции
21.831
Што јаде бе тоа семејство и колкучлено е што трошат 60 ролни за еден месец или 2 ролни на ден?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Какво е тоа семејство,бе?
За да трошат 60 ролни месечно треба да се бар 10-члено семејство и да живеат заедно.
Претеризам е. :pos: :pos: :pos:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Водата е поскапа од хартија. Ало, вода се користи не хартија.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.148
Поени од реакции
2.806
Има алтернатива за тоалетна - весници, списанија, алуминиумска фолија, мрсна хартија за печење, кујнски крпи (3 за 100 денари), платените сметки од ЕВН, Водовод, ЈП Комуналец, ВИП, Кабелска телевизија...

Пак сега во периодот од Јуни месец до септември може и со листови од орев, лозница, дуња, спанаќ...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Има алтернатива за тоалетна - весници, списанија, алуминиумска фолија, мрсна хартија за печење, кујнски крпи (3 за 100 денари), платените сметки од ЕВН, Водовод, ЈП Комуналец, ВИП, Кабелска телевизија...

Пак сега во периодот од Јуни месец до септември може и со листови од орев, лозница, дуња, спанаќ...
За нашите само лист од коприва.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.786
Sekade kade sto fati Koronata poradi strav i panik-modus na lugjeto snema toaletna hartija. Lugjeto kupuvale mnogu povekje od realnite potrebi pa snema za tie sovesnite lugje. So toa stvarale panika. Pokraj toaletna snemuvalo i testenini i oriz na primer sto ne e racionalno so ogled deka ovie proizvodi masovno gi ima. A snabduvanjeto bese oteznato pa ne mozele odma da donesat i ete ja panikata.

Zosto kupuvaat hartija? Valjda toe se instinkti na lugjeto koi nemaat kontrola nad situacijata. Se smiruvaat i mislat deka so kupuvanjeto pravat nesto za spravuvanje so krizata.

Има алтернатива за тоалетна - весници, списанија, алуминиумска фолија, мрсна хартија за печење, кујнски крпи (3 за 100 денари), платените сметки од ЕВН, Водовод, ЈП Комуналец, ВИП, Кабелска телевизија...

Пак сега во периодот од Јуни месец до септември може и со листови од орев, лозница, дуња, спанаќ...
Ima alternativa, da. Najdobra e vodata kako sto pisa eden clen. Inace ne preporacuvam da se frla nesto vo soljata osven toaletna hartija oti moze brzo da gi zastopate cefkite a i procistitelnite stanici (kade sto ima) im se pravat golemi problemi so harti i drugi raboti koi se frlaat vo solja. Tao normalno ne vazi ako imate dupka vo dvor kade sto mozete sve da frlate.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.053
Поени од реакции
9.712
Недостаток на тоалетна хартија имаше само во малите продавници каде што имаат пониски цени на многу производи, за разлика од Веро, Тинекс, Рамстор и Кит-го..па и Рептил..овие сите продавници имаат доволно залиха на тој производ...ама се разбира дека нашиот народ, псебно пензионерите, за да заштедат некој денар, чекаа пред Кам и Стокомак и земаа оддеднаш за едномесечна потреба(ништо страшно)

Е сега, на вас што ви се многу две ролни тоалет на ден, да ви кажам дека оваа бројка не зависи од што јадеме и како кењ**е, туку дали семјството има повеќе девојчиња или машки членови, па зависи и што квалитет употребувате или битна ви е само цената...па нека биде тврд, рециклиран....
Значи ние не го јадеме тоалетот, го употребуваме...а дали треба вода или влажни марамчиња и др. смешно е да дискутираме за тоа(исто како и темва, но ја прочитав на кајгана).:D

Ајде, ете кажете вие колку ролни трошите месечно, но по се изгледа никогаш не сте го купиле тој производ.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Недостаток на тоалетна хартија имаше само во малите продавници каде што имаат пониски цени на многу производи, за разлика од Веро, Тинекс, Рамстор и Кит-го..па и Рептил..овие сите продавници имаат доволно залиха на тој производ...ама се разбира дека нашиот народ, псебно пензионерите, за да заштедат некој денар, чекаа пред Кам и Стокомак и земаа оддеднаш за едномесечна потреба(ништо страшно)

Е сега, на вас што ви се многу две ролни тоалет на ден, да ви кажам дека оваа бројка не зависи од што јадеме и како кењ**е, туку дали семјството има повеќе девојчиња или машки членови, па зависи и што квалитет употребувате или битна ви е само цената...па нека биде тврд, рециклиран....
Значи ние не го јадеме тоалетот, го употребуваме...а дали треба вода или влажни марамчиња и др. смешно е да дискутираме за тоа(исто како и темва, но ја прочитав на кајгана).:D

Ајде, ете кажете вие колку ролни трошите месечно, но по се изгледа никогаш не сте го купиле тој производ.
Постои и една не толку модерна "направа" за одржување на хигиената на тие делови од телото наречена биде', која работи на принцип на плакнење со топла вода. Ем шукар, ем корисно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom