Тирана 2014

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Хмм, ноуп. Погрешно си разбрал. Тука станува збор за Албанците. Тие Албанци кои живеат и работат во Албанија. :)
А не за оние кои се лоцирани претежно во Западна Македонија. Појасно е сега, се надевам. :)
А овие што се кај нас, се всушност некои избеглици од затворот на Хитлер?
Нема врска, да не бегам оф-топик, моабетот ми беше дека Албанците имаат права во Македонија, а Македонците туку што едвај внесоа еден пратеник кај нив, во парламентот.

Зошто они тука се декларираат како албанци, не како сечени или Албанци, тоа дава на знаење дека тие се од Република Албанија.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
I sense a fight between bitches?

шо ви е бе луѓе, си планираат интересна зграда, нека си ја напраат, шо се препуцавате ко дечиња чиво куре е поголемо, дај оладете.

Он топик:

Интересна архитектура, неконвенцинално ама шмекерско, само, кошта многу пари, и доста комплексно за градење. Тешко дека ќе успеат да го напраат исто ко шо е дизајнот до 2014 ако веќе немаат почнато.
Сепак, браво за тој шо ја осмислил зградава ако така можам да ја наречам, одлично изгледа (освен ембедираното знаме, од секоаш сум мразел знамиња изгравирани на зграда, без разлика чиво знаме е ).
 
S

Sagan

Гостин
Кога бев основно, во учебникот по географија имаше една слика од Тирана со некоја саат кула и стари куќи од околу... И така ја паметам Тирана. Ова сега стварно шок :)


Шала настрана, убаво за око, ама ми изгледа премногу философска зградава, башка корисниот простор е сведен на минимум.
Проѕирна кула во која е сместена салата за седници - транспарентност на демократијата... абре ај! Дневната светлина внатре никако не може да се контролира (доколку остане вака).
Се надевам “отворената“ атмосфера ќе дејствува врз демократскиот и либерален осет на депутатите, ма да ќе имаат одвлекување на вниманието и непријатни ситуации со тие од страна кои дошле да видат шта се ради у ЗОО.

За нашето Собрание, говори фасадата. Сива и оштетена, срам за градот, а треба да е гордост за државата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
За да се изгради собранието , ќе се сруши овој објект , познат меѓу народот како пирамида, изградено за време на комунизмот. Иако имаше проект за негово реконструирање и да биде театар.
Но ете му текнало на Бериша, ќе го сруши и ќе гради парламент, се гледа себеси како да е премиер на Дубаи.--- надополнето ---

Еве кои беа останатите проекти (12 беа):Овој е проектот кој ќе се реализира
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.010
Глуп е Бериша ако го руши оноа погоре. Нека го пренамени, обнови...
Нека го изгради тоа што сака на друго место.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
Глуп е Бериша ако го руши оноа погоре. Нека го пренамени, обнови...
Нека го изгради тоа што сака на друго место.
Во пирамидата требало да се инвестираат 5.5 милиони евра , била нефунксионална.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ак не се фатите за политика одма... не знам. Тој подфорум одамна е затворен, остајте го овај скромниов малце на рат од такви препукавања.

Во пирамидата требало да се инвестираат 5.5 милиони евра , била нефунксионална.
Па и оваа градба не е баш врвно функционална ама океј.

Некако малце ме потсетува на објектите на Френк Гери.

Имам замерки за стаклената градина т.е. местото на заседавање на собраниево, како прво бидејќи е тешко да се исконтролираат сончевите на толкава површина; а како второ ако стаклото не е отпорно на куршуми и други работи, не знам колку би ми било комотно да седам внатре, со сите тие обични смртници над мене :icon_lol:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.118
Поени од реакции
4.798
Ете во 2007 имало мислење да се прошири стариот објект, и ги имало овие понуди.
Мене ми се допадна ова, одлично изгледа.

 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.332
Нели е кич , па гради ли се у таков стил у 21 век бе , цел свет у барок стил гради бе, камо стубови, фасада со разголени убаици , змејови, а?
Ироничен бев, BTW колку кошта чудово?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.045
Поени од реакции
6.661
Ако сте у депресија дека државата ни е финансиски слаба, појдете на туризам во Тирана, малку да ви се подобри расположението.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.162
Поени од реакции
4.131
Па фино нека се гради.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Треба и кај нас паламентот да заличи на парламент а не како Тројанска тврдина од надвор .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom